«Կրասնոդարի» կիսապաշտպան Սպերցյանի տրանսֆերը չի կայացել․ Հոլանդիան չի ցանկանում գործակցել ռուսական ակումբների հետ
02/07/2025 19:05
Ամստերդամի «Այաքսը» հրաժարվել է ձեռք բերել Հայաստանի ազգային հավաքականի և ռուսական «Կրասնոդարի» կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանին։ Ինչպես հաղորդում է armsport.am-ը՝ հղում անելով ESPN-ին, հոլանդական ակումբը բարձր է գնահատում Սպերցյանի խաղային որակները, սակայն որոշումը քաղաքական պատճառներ ունի։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ «Այաքսը» չի պատրաստվում գործակցել ռուսական ակումբների հետ՝ ՌԴ-ի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով։  Հետևաբար, Սպերցյանի տրանսֆերը արգելափակվել է ոչ թե մարզական, այլ արտաքին գործոնների ազդեցությամբ։

«Аякс» отказался от трансфера Сперцяна из‑за «моральных разногласий» с Россией — СМИ
Нидерландский «Аякс» отказался от трансфера полузащитника «Краснодара» Эдуарда Сперцяна из‑за «моральных разногласий» в отношениях с Россией, сообщает ESPN.
Ранее Сперцян заявил «Матч ТВ», что пока не может ответить на вопрос о том, останется ли он в составе «Краснодара» на следующий сезон.
По информации источника, «Аякс» ищет полузащитника и рассматривал Сперцяна в качестве кандидата, но был вынужден отказаться от трансфера из‑за существующих «моральных разногласий» в отношениях с Россией.
В сезоне‑2024/25 воспитанник «Краснодара» провел за команду 35 матчей во всех турнирах, забил 11 мячей и сделал шесть голевых передач. В пятницу 25‑летний Сперцян был признан лучшим полузащитником прошедшего сезона РПЛ.