ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու մասին օրենքի նախագիծը (Տեսանյութ)
03/07/2025 14:03
ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց  ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախաձեռնությամբ ներկայացված ««Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նշենք, որ խոսքը ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու մասին օրենքի նախագծի մասին է։
Հիշեցնենք, որ գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի՝ եկեղեցու կողքին կանգնելու հայտարարությունից հետո, Փաշինյանը հայտարարեց, որ պետք է մտածել ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու մասին և համապատասխան մարմիններին այդ մասով հանձնարարականներ տվեց։
Քննադատությունների ֆոնին Փաշինյանը հայտարարեց, որ այդ հարցն օրակարգում է եղել մինչև  Կարապետյանի հայտնի հայտարարությունը։

Национальное собрание во втором чтении приняло законопроект о национализации ЗАО «Электрические сети Армении» (видео)
03/07/2025 14:25
Национальное собрание Армении во втором чтении приняло пакет законопроектов, представленных по инициативе фракции «Гражданский договор». Речь идет о поправках к законам «Об органепо регулированию общественных услуг» и «Об энергетике».
Отметим, что данные изменения касаются процесса национализации ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА).
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян заговорил о возможной национализации ЭСА после того, как предприниматель и меценат Самвел Карапетян заявил о своей поддержке Армянской апостольской церкви.
На фоне возникших критических замечаний Пашинян подчеркнул, что вопрос национализации обсуждался задолго до заявления Карапетяна и уже находился в повестке.