Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրավական աբսուրդի սկիզբը տրվել է հենց Գլխավոր դատախազի կողմից․ Արամ Վարդևանյան
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը գրել է․
«Քիչ առաջ ինձ փոխանցեցին, որ Գլխավոր դատախազ տիկին Վարդապետյանն անդրադարձ է կատարել Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի հետապնդման վերաբերյալ իր կողմից հաղորդում տալու հանգամանքին: Քանի որ նշված հանգամանքը հրապարակել եմ ես, հետևաբար պատասխան-ակնարկը վերագրում եմ ինձ: Չնայած ես տիկին Գլխավոր դատախազի կողմից առավելապես հաստատումը, այլ ոչ թե հերքումը լսեցի իմ կողմից ներկայացված պնդման, բայց եկեք ևս մեկ անգամ արձանագրենք.
1) Դատարանին քննիչի կողմից ներկայացված կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությամբ ուղիղ արձանագրվել է, բառացի մեջբերում. «ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունիսի 17-ի առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդումը»,
2) Դատարանի կողմից հիմնավոր կասկածն իբրև հիմնավորող դատողություններում, բառացի մեջբերում. «մասնավորապես՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունիսի 17-ի առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդմամբ»: Այստեղ նկատելի է, որ Քննիչը հատուկ ընդգծում է, որ Գլխավոր դատախազը «պատշաճ» հաղորդում է ներկայացրել, իսկ Դատարանը որոշել է այդ եզրույթը չօգտագործել:
Հետևաբար, եկեք ևս մեկ անգամ ֆիքսենք՝ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրավական աբսուրդի սկիզբը տրվել է հենց Գլխավոր դատախազի կողմից, ինչն աննախադեպ է, քաղաքական հետապնդման հերթական տվյալներից մեկն է, ինչն անհերքելի է: Ի դեպ, միջին ծանրության հանցանքի ենթադրյալ դեպքով, նախկինում երբևէ չարատավորված Սամվել Կարապետյանին հենց կալանավորելու վերաբերյալ, դրանով իրավունքի գերակայությունը հերթական անգամ ստորացնելու վերաբերյալ, ավաղ, ոչինչ չասվեց»:

Начало правового абсурда в отношении Самвела Карапетяна было положено именно Генеральным прокурором — Арам Вардеванян
«Несколько минут назад мне сообщили, что Генеральный прокурор госпожа Вардапетян прокомментировала факт подачи ею сообщения о явно незаконном преследовании Самвела Карапетяна. Поскольку именно я обнародовал эту информацию, то считаю, что её ответный намёк адресован мне. Хотя со стороны госпожи генпрокурора я скорее услышал подтверждение, нежели опровержение моего утверждения, давайте зафиксируем следующее ещё раз:
В представленном следователем ходатайстве об избрании меры пресечения в виде ареста прямо указано, дословно: "Надлежащее сообщение о предполагаемом преступлении от генерального прокурора Республики Армения от 17 июня 2025 года".
В аргументах суда о наличии обоснованного подозрения также дословно говорится: "в частности, сообщение о предполагаемом преступлении от Генерального прокурора Республики Армения от 17 июня 2025 года". Здесь примечательно, что следователь особо подчёркивает, что Генпрокурор представила надлежащее сообщение, тогда как суд предпочёл этого термина не использовать.
Таким образом, давайте зафиксируем ещё раз: начало правового абсурда в отношении Самвела Карапетяна положено именно Генеральным прокурором, что беспрецедентно и является очередным свидетельством политического преследования, которое невозможно опровергнуть. Кстати, несмотря на то, что речь идёт о предполагаемом преступлении средней тяжести и Самвел Карапетян ранее никогда не имел судимостей, было принято решение о его аресте — что в очередной раз демонстрирует пренебрежение принципом верховенства права. Увы, об этом не было сказано ни слова».