Պարոն Մինասյանի արածը ծանր հանցագործություն չեմ համարում, բայց քաղաքական ամբիոնը մի՛ դարձրեք իրավական պաշտպանության մաս. Վահագն Ալեքսանյան
07/07/2025 13:34
Իր առանձնատանը Սեյրան Օհանյանը միայն 65 մլն դրամի սաունա է կառուցել. Աժ ամբիոնից հայտարարեց ՔՊ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը՝ նշելով, թե իրենց խմբակցությունից մարդիկ 20 տարով հիփոթեք են վերցրել, ամեն մեկինն ընդամենը 20 մլն է։
«Հերիք չի, մի հատ էլ կառուցելուց հետո, Ռազմական ոստիկանության ծառայողներին՝ այն մարդկանց, ովքեր պետք է հետևեն, որ բանակում հանցագործություն չլինի, ասել է՝ պահակություն կանեք։  Հիմա եկել են․․․՝ քաղաքական հետապնդում։ Ի՞նչն է սրա քաղաքական հետապնդում, ո՞նց կարա ստեղ ինչ-որ քաղաքական բան լինի»,-ասաց նա։
Ալեքսանյանը նշեց, որ հիմա Արծվիկ Մինասյանն փորձում է պաշտպանվել։
«Ես անկեղծորեն ասեմ՝ պարոն Մինասյանի արածը ծանր հանցագործություն չեմ համարում, բայց վստահ եմ, որ ձեր գործողությունների արդյունքում ՀՀ-ն վնաս է կրել, հեչ որ չէ՝ հողը դղյակով վարձով է տրվել ամիսը 50 000 դրամով, որն արդեն վնաս է»,-ասաց նա և նշեց, որ այո Մինասյանը կարող է պաշտպանվել, նաև՝ հաջող, բայց դատարանում՝ ոչ ԱԺ-ում։
«Մի եկեք այս ամբոնի մոտ, քաղաքական ամբիոնը դարձրեք իրավական պաշտպանության մաս»,-ասաց նա։
Պատգամավորը շարունակեց, թե ընդդիմադիր պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն էլ հետո ասում է՝ ՔՊ պատգամավորները միայն  բանակի վարտիքներից, մայկեքից ու մնացածին են խոսում․ «Ա՛յ ժողովուրդ ջան, մեռա ասելով, որ եթե դրանից խոսում ենք, ձեր քաղաքական ղեկավարությունն այդ մայկաներն ու վարտիքները ուղիղ և փոխաբերական իմաստով կերել է, որ սենց տներա քցել, զինվորների մայկեքը, նասկիները կերել է, որ սենց տներա քցել»,-ասաց նա։

«Я не считаю поступок господина Минасяна тяжким преступлением, но не превращайте политическую трибуну в часть правовой защиты» — Ваагн Алексанян
07/07/2025 14:17
«Сейран Оганян построил в своем особняке одну только сауну стоимостью 65 миллионов драмов», — заявил с парламентской трибуны депутат от фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян. По его словам, в их фракции есть депутаты, которые взяли ипотеку на 20 лет, и у каждого максимум по 20 миллионов драмов.
«Мало того, после строительства он еще и поручил служащим Военной полиции — тем, кто должен следить за тем, чтобы в армии не совершались преступления — охранять этот особняк. А теперь они говорят — это политическое преследование. Что тут политического? Какое может быть преследование?» — отметил Алексанян.
Он добавил, что сейчас Арцвик Минасян пытается защищаться.
«Честно говоря, я не считаю поступок господина Минасяна тяжким преступлением, но уверен, что своими действиями вы нанесли ущерб Республике Армения. Как минимум, земля с особняком сдавалась в аренду всего за 50 000 драмов в месяц — это уже ущерб», — сказал депутат, добавив, что Минасян, конечно, имеет право на защиту, в том числе и успешную — но в суде, а не в Национальном собрании.
«Не превращайте парламентскую трибуну в инструмент правовой защиты», — подчеркнул он.
Далее Алексанян обратился к оппозиционному депутату Тиграну Абрамяну, который ранее упрекал представителей власти в том, что они говорят только о трусах и майках в армии:
«Дорогие сограждане, сколько можно повторять — если мы об этом говорим, то потому, что ваше политическое руководство буквально и в переносном смысле "съело" те майки и трусы солдат, чтобы построить себе такие дома. Солдатские майки и носки были "съедены", чтобы возводить особняки», — заявил Алексанян.