Ըստ Քննչական կոմիտեի՝ Սամվել Կարապետյանի կողմնակիցները մի շարք բնակիչների հարկադրել ու նյութապես շահագրգռել են, որ մասնակցեն հուլիսի 4-ի հավաքին
08/07/2025 18:25
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների, ինչպես նաև՝ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ  Քննչական կոմիտեում ներկայումս քննվող մեկ այլ քրեական վարույթով կալանքի տակ գտնվող Ս.Կ.-ի մի խումբ կողմնակիցներ ՀՀ տարբեր բնակավայրերի մի շարք բնակիչների հարկադրել, ինչպես նաև նյութապես շահագրգռել են մասնակցել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին Երևան քաղաքում ի աջակցություն Ս.Կ.-ի կազմակերպված հավաքին, հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Հուլիսի 8-ին դատարանի որոշումների հիման վրա շուրջ 2 տասնյակ հասցեներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են նախաքննության համար նշանակություն ունեցող տարբեր իրեր ու առարկաներ, այդ թվում՝ գումարի վերաբերյալ նշումներով անվանացուցակներ, գումար:
Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա որոշում է կայացվել երեք անձի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) և 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը):
Քրեական վարույթի շրջանակներում կատարվում են անհետաձգելի քննչական և այլ վարութային գործողություններ։
Տեղեկացնում ենք, որ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում քրեադատավարական օրենքի թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվելու են անհրաժեշտ միջոցներ նշված հավաքին մասնակցելուն անձանց հարկադրելու, ինչպես նաև՝ նյութապես շահագրգռելու դեպքերին առնչություն ունեցած բոլոր մասնակիցների արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու և նրանց նկատմամբ դատավարական հարկադրանքի համարժեք միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

По данным Следственного комитета, сторонники Самвела Карапетяна принуждали и материально поощряли ряд граждан к участию в митинге 4 июля
В рамках расследования уголовного дела, рассматриваемого в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана, а также в результате проведённых масштабных следственных и процессуальных действий и оперативно-разыскных мероприятий, получены фактические данные о том, что группа сторонников Самвела Карапетяна, находящегося под арестом по другому уголовному делу, принуждала и материально стимулировала жителей различных населённых пунктов Армении принять участие в митинге, организованном 4 июля 2025 года в Ереване в поддержку С.К., — сообщают в Следственном комитете Республики Армения.
«8 июля на основании решений суда одновременно проведены обыски по около 20 адресам, в ходе которых изъяты различные предметы и документы, имеющие значение для предварительного расследования, включая списки с пометками о суммах денег и наличные средства.
На основании полученных доказательств принято решение возбудить уголовное дело в отношении трёх лиц по статье 236 часть 2 УК РА (принуждение к проведению собрания или участию в нем за получение материальной заинтересованности с целью участия в собрании или отказа от участия в собрании) и статье 46-236 часть 2 УК РА (содействие в таких действиях).
В рамках уголовного дела продолжаются неотложные следственные и другие процессуальные действия.
Сообщаем, что в рамках начатого уголовного дела с применением допустимых процессуальных механизмов будут предприняты все необходимые меры для надлежащей правовой оценки действий всех участников, причастных к принуждению и материальному стимулированию к участию в указанном собрании, а также для применения адекватных мер процессуального принуждения», — говорится в сообщении.