Տղե´րք, Վեհարանի հետ կապված ապօրինի հրաման չկատարե´ք, հետո Ձեր խղճի հետ չեք կարող ապրել, «տուն էինք պահում» արդարացումը չի անցնելու. փաստաբան
08/07/2025 21:03
Փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը դիմել է իրավապահ կառույցների ներկայացուցիչներին՝ խնդրելով և հորդորելով, որ Վեհարանի հետ կապված ապօրինի հրաման չկատարեն։
«Այսօր մամուլում լուր տարածվեց, որ առավոտյան մոբիլիզացվել է Երևանի և մարզերի քննչական ռեսուրսը (100-ից ավելի քննիչներ) Վեհարանում քննչական գործողություններ կատարելու համար:
Քննչական կոմիտեում և դատախազական համակարգում ունեմ ընկերներ (ցավոք կամ բարեբախտաբար նաև նախկին), համակուրսեցիներ, բազմաթիվ մտերիմներ և ծանոթներ, որոնցից ոմանք վերջին տարիների ընթացքում ընկրկել են վարչախմբի բիրտ ճնշումներին և գործիք են դարձել քաղաքական մեծածավալ հետապնդումների ժամանակ:
Խնդրում և հորդորում եմ բոլորին, տղե´րք, Վեհարանի հետ կապված ապօրինի հրաման չկատարե´ք, հետո Ձեր խղճի հետ չեք կարող ապրել, ամեն բան անցողիկ է, և նաև` ոչինչ և ոչ ոք չի մոռացվելու...»,- նշել է Հարությունյանը։
Փաստաբանը հավելել է՝ «տուն էինք պահում» արդարացումը չի անցնելու։

Адвокат Сергей Арутюнян обратился к представителям правоохранительных органов: «Не выполняйте незаконных приказов, связанных с Вехараном — потом не сможете жить со своей совестью»
08/07/2025 22:03
Адвокат Сергей Арутюнян выступил с публичным обращением к представителям следственных и правоохранительных органов, призывая их отказаться от исполнения возможных незаконных распоряжений, связанных с действиями в резиденции Католикоса — Вехаране.
«Сегодня в СМИ появилась информация о том, что с утра был мобилизован следственный ресурс Еревана и регионов (более 100 следователей) с целью проведения следственных действий в Вехаране», — написал он.
Арутюнян отметил, что в Следственном комитете и прокуратуре у него есть друзья, бывшие и нынешние коллеги, однокурсники и знакомые, некоторые из которых, по его словам, «в последние годы поддались грубому давлению властей и стали инструментом политических преследований».
«Обращаюсь ко всем — ребята, не исполняйте незаконные приказы, связанные с Вехараном. Потом вы не сможете жить со своей совестью. Всё в этой жизни проходит, но ничего и никто не будет забыт», — подчеркнул он.
Адвокат добавил, что впоследствии не сработают и распространённые оправдания:
«Оправдание в духе "мы просто содержали свой дом и семью" не пройдёт».