Պետդեպարտամենտում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավունքները. Օսկանյան
Շվեյցարիայի խորհրդարանի պատգամավորներ Էրիխ Ֆոնտոբելը (Դաշնային Դեմոկրատական Միություն) և Լուկաս Ռայմանը (Շվեյցարական Ժողովրդական Կուսակցություն), «Միջազգային Քրիստոնեական Համերաշխություն» կազմակերպության նախագահ դոկտոր Ջոն Այբները, ինչպես նաև Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն այս շաբաթ այցելում են Վաշինգտոն՝ ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Շվեյցարական Խաղաղության Նախաձեռնությունը և խթանելու ԱՄՆ-ի ավելի ակտիվ ներգրավվածությունը՝ արդարության և Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունության հաստատման գործում։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը:
«2025 թ. մարտին Շվեյցարիայի խորհրդարանը պատմական բանաձև ընդունեց, որով պարտավորեցրեց Դաշնային Խորհրդին կազմակերպել միջազգային խաղաղության համաժողով։ Համաժողովի նպատակն է միջազգային վերահսկողությամբ ուղիղ երկխոսության նախաձեռնում Ադրբեջանի իշխանությունների և Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված հայ բնակչության ներկայացուցիչների միջև՝ ուղղված կամավոր, հավաքական և արժանապատիվ վերադարձի շուրջ բանակցություններին։
Հուլիսի 7-ի՝ երկուշաբթի առավոտյան, պատվիրակությունն այցելել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ և հանդիպել պետքարտուղարի տեղակալների օգնականներ Ջեյք ՄաքԳիի և Մոնիկա Ագեր Յակոբսենի հետ։ Քննարկումների առանցքում եղել են Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված հայերի իրավունքները, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում և ավելի լայն տարածաշրջանում ընթացող զարգացումները։
Պատվիրակությունը Վաշինգտոնում շարունակելու է հանդիպումները Կոնգրեսի անդամների, մարդու իրավունքների կազմակերպությունների և վերլուծական կենտրոնների հետ՝ նպատակ ունենալով ապահովել աջակցություն Շվեյցարական նախաձեռնությանը և պահպանել տեղահանված բնակչության շարունակվող ճգնաժամը միջազգային օրակարգում»,- նշել է նա:

В Госдепартаменте обсудили права армян, перемещенных из Нагорного Карабаха — Осканян
Депутаты парламента Швейцарии Эрих Фонтобелли (Федеральный демократический союз) и Лукас Рейманн (Швейцарская народная партия), доктор Джон Айбнер, президент Международной организации христианской солидарности, и бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян на этой неделе посетят Вашингтон, чтобы представить Швейцарскую мирную инициативу по Нагорному Карабаху и содействовать более активному участию США в деле справедливости и установлению долгосрочной стабильности на Южном Кавказе. Об этом сообщил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«В марте 2025 года парламент Швейцарии принял историческую резолюцию, которая обязывает Федеральный совет организовать международную мирную конференцию. Цель конференции — инициировать прямой диалог под международным контролем между властями Азербайджана и представителями перемещенного армянского населения Нагорного Карабаха, направленный на переговоры о добровольном, коллективном и достойном возвращении.
«В понедельник утром, 7 июля, делегация посетила Государственный департамент США и встретилась с заместителями помощников госсекретаря Джейком Макги и Моникой Агер Якобсен. Обсуждения были сосредоточены на правах перемещенных из Нагорного Карабаха армян, а также на событиях на Южном Кавказе и в регионе в целом. Делегация продолжит встречаться с членами Конгресса, правозащитными организациями и аналитическими центрами в Вашингтоне, округ Колумбия, с целью укрепления поддержки швейцарской инициативы и сохранения продолжающегося кризиса перемещенного населения в международной повестке дня», — отметил он.