«Գործընթացն ակնհայտ ունի քաղաքական դրդապատճառներ»․ «Տաշիր» ընկերությունների խումբ
«Երեկ՝ հուլիսի 8-ին, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերության գլխավոր գրասենյակում իրականացվող քննչական գործողությունների շրջանակում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շենք է բերվել Ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Նարեկ Կարապետյանը։ Ներկա պահին նա ձերբակալված չէ, չունի հստակ որոշված կարգավիճակ և սպասում է հնարավոր հարցաքննության։
Հաստատում ենք, որ «ՀԷՑ»-ի գրասենյակում տեղի են ունեցել խուզարկություններ ու քննչական գործողություններ։ Ընկերության ղեկավարությունն ու աշխատակիցները օրենքի շրջանակում համագործակցել են քննող մարմինների հետ։
Այնուամենայնիվ, չենք կարող չարտահայտել մեր մտահոգությունը տեղի ունեցողի ձևաչափի և մասշտաբների վերաբերյալ։ Վերջին օրերի իրադարձությունների համատեքստում առկա են բոլոր հիմքերը ենթադրելու, որ գործընթացն ակնհայտ ունի քաղաքական դրդապատճառներ։
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը հավատարիմ է մնում բաց, օրինական և կառուցողական երկխոսության սկզբունքներին։ Մենք հորդորում ենք իրավապահ մարմիններին գործել բացառապես Սահմանադրության և քրեական օրենսդրության շրջանակում՝ բացառելով ճնշման կամ հրապարակային շոուի որևէ տարր։
Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել զարգացումներին և հանրությանը օպերատիվ կերպով արժանահավատ տեղեկատվություն կտրամադրենք», - նշված է հայտարարությունում։

«Процесс имеет явные политические мотивы» — группа компаний «Ташир»
Группа компаний «Ташир» выступила с заявлением, выразив обеспокоенность по поводу развития событий последних дней.
«8 июля в рамках следственных действий, проводимых в головном офисе ЗАО "Электрические сети Армении" (ЭСА), в сопровождении представителей правоохранительных органов в здание был доставлен председатель Совета директоров компании Нарек Карапетян. В настоящий момент он не задержан, его процессуальный статус чётко не определён, и он ожидает возможного допроса.
Подтверждаем, что в офисе ЭСА действительно проводились обыски и следственные действия. Руководство и сотрудники компании действовали в рамках закона и сотрудничали со следственными органами.
Тем не менее, мы не можем не выразить обеспокоенность по поводу формы и масштабов происходящего. В контексте событий последних дней имеются все основания полагать, что данный процесс имеет явные политические мотивы.
Группа компаний "Ташир" остаётся приверженной принципам открытого, законного и конструктивного диалога. Мы призываем правоохранительные органы действовать исключительно в рамках Конституции и Уголовного кодекса, исключив любые элементы давления или публичного шоу.
Мы продолжаем внимательно следить за развитием ситуации и будем оперативно предоставлять общественности достоверную информацию», — говорится в заявлении.