«Իրավապահները թաթախվել են քաղաքականության մեջ». Բագրատ Սրբազանի պաշտպանը պարզաբանեց՝ ինչ է տեղի ունեցել իրականում, ու ինչ են փորձում ցույց տալ (Տեսանյութ)
09/07/2025 12:35
Բագրատ Սրբազանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը հրավիրված ասուլիսին պարզաբանեց, թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում, ինչ են փորձում ցույց տալ ու այդ ամենի նպատակը։
Փաստաբանը նշեց, որ իրականում նախորդ տարվա մայիսյան ցույցերից հետո Սրբազան պայքարի ներկայացուցիչները մշտապես պլանավորել են փողոցային ակցիաներ՝ ոչ բռնի պայքարի գործիքակազմով և դրա հետ կապված բազմաթիվ ելույթներ ու հայտարարություններ կան։
«Այս ամենը փորձում են ներկայացնել որպես ահաբեկչություն»,-ասաց նա և նշեց, որ մեղադրվող նյութերի զգալի հատվածը վերաբերում է հենց փողոցային պայքարի կազմակերպմանը։
«Նպատակը ո՞րն է այս ամենը ներկայացել ահաբեկչություն և ոչ թե, օրինակ՝ գույքի վնասում, ինչո՞ւ է այդ ահասարսուռ հոդվածը պետք։ Դրա միակ նպատակը քաղաքական շարժառիթն է, որը մեր օրերում այնքան բացահայտ է կատարվում, որ շղթայի բոլոր օղակները պարզ և հասկանալի կապվում են իրար։
Թեկուզ վերցնենք վարչապետի վերջին հայտարարությունը, որ եկեղեցու դեմ արշավի քարոզ է տանում՝ սա հիմք ընդունելով։ Այս ամենը բացահայտում է, թե ինչու այս գործողությունը տեղի ունեցավ հիմա, ոչ թե մարտ ամսին, և տեղեկատվական ահաբեկչությունը, որ կատարվում է իշխանություների կողմից այս կարգի լավ նախապատրաստված է»,-ասաց նա։
Փաստաբանը նշեց, որ ՔԿ-ի ձայնագրությունների զգալի հատվածը իրավական գործընթացների հետ կապ չունի, բայց դրանից օգտվում են քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները։
«Անմեղության կանխավարկածի խախատումներով, զրպարտչական  խոսքերով համեմված եփվում է ճաշ, որ ՀՀ-ում պլանավորում է դարի ահաբեկչությունը, բայց տեսնում ենք, գործողութունների մեջ վերջին բանը, որ գլխավոր դատախազը ներկայացնում է, այն է, որ ինչ-որ աստղիկներ են հայտնաբերել։
Չեմ պատկերացնում Հրայր սարկավագը և Բագրատ Սրբազանը աստղիկներով ո՞նց էին իշխանություն զավթելու, ճապոնական նինդյաների նման աստղիկներով հարվածելո՞ւ էին ՔՊ-ականներին, թե՞ ոչ, բայց այդ գործիքակազմով ահաբեկչություն տեղի չի ունենում առհասարակ»,-ասաց նա և ընդգծեց, որ եթե շենք շինություն գրավելը չէին համարում ահաբեկչություն, ինչպե՞ս են այս ամենը համարում ահաբեկչություն։ «Բայց սրանք լավ ուտվող քաղաքական թեզեր են»,-ավելացրեց բանախոսը։
Պաշտպանը նշեց, թե ինչու է պնդում, որ իրավապահները թաթախվել են քաղաքականության մեջ․ «Իրենք ինտենսիվ փորձում են հերքել բոլոր հակառակ խոսքերը, որ գալիս է պաշտպանական կողմից, բայց երբ ապատեղեկատվություն է  գնում իշխանության կողմից իրենց իսկ ներկայությամբ, օրինակ՝ ԱԺ-ում, որևէ հերքող արտահայտություն չի հնչում։ Ասում են՝ օրինակ՝  ավտոբուսներ պետք է վառվեին, երբ գործի նյութերում նման բան չկա»,-ասաց նա։
Ըստ նրա, անկհայտ է՝ կա ցանկություն, որ գործողությունները շարունակեն ու ավարտին հասցնեն այն նպատակով, որ կալանավորեն բոլոր նրանց, ովքեր կազմակերպչական հնարավորություն ունեն և կարող են հակադրվել իրենց։

«Правоохранители втянуты в политику»: адвокат архиепископа Баграта Галстаняна разъяснил, что произошло на самом деле и что пытаются представить (видео)
На созванной пресс-конференции адвокат архиепископа Баграта Галстаняна — Ованнес Худоян — подробно рассказал, что на самом деле стоит за уголовным преследованием его подзащитного и других участников движения «Священная борьба».
По словам адвоката, после майских акций 2024 года представители движения планомерно продолжали организовывать уличные акции, строго в рамках мирного, ненасильственного протеста. Однако теперь всё это представляют как террор:
«Попытки приписать всё это террору абсурдны. Значительная часть обвинительных материалов касается именно организации уличного протеста — чего абсолютно достаточно для мирной гражданской борьбы, но не для уголовного дела по статье террора», — отметил он.
Худоян пояснил, что выбор статьи именно «террор» — политически мотивированное решение:
«Почему они не ограничились, например, статьёй о повреждении имущества? Почему нужно было прибегать к самой устрашающей формулировке? Ответ один — политическая подоплёка. И это происходит настолько явно, что звенья цепи очевидно и логично связываются между собой», — сказал адвокат.
Он также напомнил недавнее заявление премьер-министра, в котором тот по сути подтвердил наличие кампании против Церкви, и связал это с нынешними репрессиями:
«Почему это происходит именно сейчас, а не в марте? Потому что правящая команда использует подходящий момент. Информационный террор со стороны власти был хорошо подготовлен», — отметил Худоян.
Он также обратил внимание на то, как власть использует материалы следствия в своих политических интересах:
«Большая часть записей, которые распространил Следственный комитет, не имеет отношения к делу, но политические силы активно ими пользуются. В итоге извращают презумпцию невиновности, сопровождая всё клеветой и ложью».
Адвокат с иронией отнёсся к утверждениям, что у обвиняемых якобы были «звёздочки» (метательные предметы — сюрикэны):
«Как, по их мнению, Баграт Србазан и диакон Грайр должны были захватывать власть — с помощью "звёздочек" подобных японским сюрикэнам? Это смешно. Даже захват зданий в своё время не считался терроризмом — а теперь мирные акции пытаются представить именно так. Это просто хорошо поданный политический тезис».
Худоян также подчеркнул, почему считает действия правоохранителей политически мотивированными:
«Когда адвокаты высказываются, их постоянно опровергают. А когда представители власти распространяют откровенную дезинформацию, например в парламенте — никакой реакции, ни одного опровержения. Говорят, будто планировалось поджечь автобусы — хотя в деле даже упоминаний об этом нет».
В завершение он отметил, что власть намерена продолжать преследования, чтобы изолировать всех, кто обладает организационными способностями и способен противостоять политическим решениям властей.