ՊՆ զորավարժադաշտում ականանետային կրակոցի պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ. 8 վիրավորները ճանաչվել են տուժողներ
Նախօրեին ՊՆ զորավարժադաշտում ականանետային կրակոցի պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը) 1-ին մասով և 550-րդ հոդվածի (զինվորական պաշտոնեական անփութությունը) 1-ին մասով:
Քննչական կոմիտեից Aysor.am-ին հայտնել են, որ վնասվածք ստացած 8 զինծառայողները ճանաչվել են տուժողներ:
«Նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ: Նախաքննությունը շարունակվում է»,- նշեցին ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք՝ ՊՆ-ն երեկ հաղորդեց, որ ժամը 16:00-ի սահմաններում ՊՆ N զորավարժադաշտում ուսումնական պարապմունքի ընթացքում ականանետային կրակոցի պայթյունի հետևանքով տուժածներ կան։
Տուժածների կյանքին վտանգ չի սպառնում, նրանք հոսպիտալի բուժանձնակազմի հսկողության ներքո են և ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնություն։

По факту взрыва миномёта на полигоне Минобороны возбуждено уголовное дело: восемь пострадавших признаны потерпевшими
Накануне на учебном полигоне N воинской части Министерства обороны произошёл взрыв миномёта. В связи с этим возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 532 (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, военной техникой или иным военным имуществом, представляющими максимальную опасность для окружающей среды веществами, оборудованием или предметами) и части 1 статьи 550 (Воинская должностная халатность) Уголовного кодекса Республики Армения.
Как сообщили в Следственном комитете в ответ на запрос Aysor.am, восемь военнослужащих, получивших ранения в результате инцидента, признаны потерпевшими.
«Назначены судебно-медицинские экспертизы. Предварительное следствие продолжается», — сообщили в СК.
Напомним, Министерство обороны накануне сообщило, что около 16:00 на одном из полигонов во время учебного занятия произошёл взрыв миномёта, в результате которого есть пострадавшие.
Для полного выяснения обстоятельств происшествия проводится расследование.
Жизни пострадавших вне опасности, они находятся под наблюдением медицинского персонала военного госпиталя и получают необходимую помощь.