Դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշումը ծաղր է իրավունքին. Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի հայտարարությունը
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խումբը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Սամվել Կարապետյանի պաշտպաններին Վերաքննիչ քրեական դատարանից փոխանցվել է դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշումը: Վերաքննիչ քրեական դատարանում Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքի բողոքարկման շրջանակում տեղի ունեցած ընթացակարգային էական խախտումների վերաբերյալ անդրադարձ կատարվել էր նախկինում ներկայացված հայտարարություններում և հստակ արձանագրվել էր, որ ամենացածր վարկանիշ ունեցող դատավորից արդարադատության ակնկալիքը բացակայում է:
Ցանկանում ենք մեջբերել նշյալ դատական ակտից հատված, որը վերաբերում է Սամվել Կարապետյանին մեղսագրվող արարքի հետ իբրև առնչվելու հիմնավոր կասկածի հերքմանը. «Վերաքննիչ դատարանը գտնում է, որ բարձրացված հարցադրումները շատ ավելի խորն են… ինչին տվյալ դեպքում հիմնավոր կասկածի տեսանկյունից հնարավոր չէ անդրադառնալ...»:
Այսինքն՝ ըստ դատարանի, քանի որ հարցադրումները հիմնավոր կասկածի հերքմանն ուղղված «խորն են», դրա համար ոչ թե արձանագրվում է հիմնավոր կասկածի բացակայությունը, այլ անփոփոխ է թողնվում դատական ակտը, առանց որևէ բովանդակային իրավական փաստարկ ներկայացնելու: Հենց նման «իրավական» դատողությունների հետևանքով է, որ մասնագիտական հանրույթն արդար դատաքննության ակնկալիք նշված դատավորից չի ունենում, քանի որ սա իրավական աբսուրդի հերթական դրդևորումն է, և սույն գործի քաղաքական հետապնդում հանդիսանալու հերթական տվյալն է: Ի թիվս այլ փաստարկների, որ սույն գործում ընդհանրապես առկա չէ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածին վերաբերելի որևէ տվյալ, կամ այն, որ մեղադրանքը հերքող Սահամանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի որոշումներն են վկայակոչվել, ուշագրավ է, որ Դատարանը, դրանց ընդհանրապես չանդրադառանալով, չի անդրադարձել նաև այն լայնորեն քննարկված հարցին, որ Գլխավոր դատախազի հաղորդումը չէր կարող դիտարկվել հիմնավոր կասկածի շրջանակում, առավել ևս, երբ այդ հաղորդումը չէր էլ կցվել նյութերին:
Դատավոր Արմեն Դանիելյանն, առանց որևէ իրավական վերլուծության կամ փաստարկի ներկայացման, պարզապես դատական ակտում նշելով ըստ «օբյեկտիվ դիտորդի»՝ գտել է, որ Առաջին ատյանի դատարանի հետևություններն իբր իրավաչափ են: Ինքնին իրավական տեսանկյունից արդարադատության բացակայության հստակ ցուցիչ է կամ ծաղր է իրավունքին, որ ակնհայտ բացարկման ենթակա դատավորը, ով մերժում է բացարկի միջնորդությունը, հղում է կատարում իբր «օբյեկտիվ դիտորդի»: Ուշագրավ է, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի ամենացածր վարկանիշ ունեցող Դատավորի կայացված դատական ակտի պատճառաբանությունները, թե ինչու Սամվել Կարապետյանը պետք է շարունակի 2025 թվականի հունիսի 18-ից մնալ կալանավորված, բաղկացած են պարզապես երկու էջից, այսինքն նվազագույն կերպով չեն պահպանվել դատական ակտի պատճառաբանվածության պահանջները: Միաժամանակ, քանի որ պարզ էր մասնագիտական հանրույթին, թե ինչ նպատակ էր հետապնդվում Դատախազի վերաքննիչ բողոքով, այն ևս մերժվել է:
Հաջորդիվ կներկայացվեն նախատեսվող դատավարական գործողությունները, այդ թվում՝ հիշատակված դատավորի վերաբերյալ»,- ասվում է հայտարարությունում։

Адвокаты Самвела Карапетяна: происходит правовой абсурд
В заявлении говорится: «Решение судьи Армена Даниеляна было передано адвокатам Самвела Карапетяна из Апелляционного уголовного суда. Существенные процессуальные нарушения, допущенные при рассмотрении апелляции на явно незаконное задержание Самвела Карапетяна в Апелляционном уголовном суде, были отмечены в предыдущих заявлениях, и было четко указано, что от судьи с самым низким рейтингом не следует ожидать правосудия.
Приводим выдержку из вышеупомянутого судебного акта, в котором говорится об опровержении обоснованного подозрения в причастности Самвела Карапетяна к инкриминируемому ему деянию: «Апелляционный суд считает, что поднятые вопросы гораздо глубже… которые в данном случае невозможно рассмотреть с точки зрения обоснованного подозрения…»
Другими словами, по мнению суда, поскольку вопросы «глубокие», поэтому фиксируется не отсутствие сомнений, а судебный акт остаётся без изменений без представления каких-либо существенных правовых аргументов.
Именно в результате таких «правовых» суждений профессиональное сообщество не имеет никаких ожиданий справедливого судебного разбирательства со стороны вышеупомянутого судьи, поскольку это является очередным проявлением правового абсурда и очередным доказательством того, что данное дело является политическим преследованием.
Среди прочих аргументов, касающихся отсутствия в деле каких-либо данных, связанных со статьёй 422 Уголовного кодекса, или ссылки на решения Конституционного и Кассационного судов, опровергающие обвинение, примечательно, что Суд, вообще не рассматривая их, не затронул широко обсуждаемый вопрос о том, что сообщение генерального прокурора не может быть рассмотрено в рамках разумных сомнений, тем более, что это сообщение даже не было приобщено к материалам дела.
Судья Армен Даниелян, без какого-либо правового анализа и аргументации, просто констатирует в судебном акте, что выводы суда первой инстанции якобы законны, по мнению «объективного наблюдателя». С юридической точки зрения, ссылка судьи, явно подлежащего отводу, но отклоняющего ходатайства об отводе, на «объективного наблюдателя» является явным показателем отсутствия правосудия или издевательства над законом.
Примечательно, что мотивировочная часть судебного акта, вынесенного судьей Апелляционного уголовного суда с самым низким рейтингом, о том, почему Самвел Карапетян должен оставаться под стражей с 18 июня 2025 года, занимает всего две страницы, то есть требования к мотивировочной части судебного акта не были соблюдены даже минимально. В то же время, поскольку профессиональному сообществу было ясно, какую цель преследовало ходатайство прокурора, оно также было отклонено. Далее будут представлены запланированные процессуальные действия, в том числе в отношении вышеупомянутого судьи».