Տեղեկատվական գրոհներ, ապօրինի ձերբակալություններ․վարչախումբը քաղաքական հետապնդում է տանում ՀՅԴ-ի դեմ. ՀՅԴ ԳՄ
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի հայտարարությունը․
Այսօր վաղ առավոտից՝ օրվա տարբեր ժամերին ՀՅԴ անդամների տներում իրականացվել են խուզարկություններ, ապա նրանք բերման են ենթարկվել Քննչական կոմիտեի Երևանի վարչություն։
Իրականացվող գործողություններում ներգրավված փաստաբանները տեղեկացրել են, որ որևէ ձերբակալվածի տանը չի հայտնաբերվել և չի առգրավվել որևէ ապօրինի իր։
Հակառակ այս իրողությանը, Քննչական կոմիտեն առգրավված իրերը, անգամ Սթրայքբոլ խաղի համար նախատեսված պարագաները և ՀՅԴ տարբերանշանով շապիկը ներկայացրել է որպես ահաբեկչության նախապատրաստման իրեղեն ապացույցներ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ 2016 և 2020 պատերազմների, ինչպես նաև 2022 թ. Ջերմուկում ծավալված մարտական գործողությունների մասնակցի տանը, ում շահերի պաշտպանությանը փաստաբան ներգրավված չի եղել և հնարավոր չի եղել ապահովել քննչական գործողությունների օրինական ընթացքը, հայտնաբերվել է մեկ նռնակ, որով, ակնհայտ է որ, անհնար է իրականացնել ձերբակալված անձանց վերագրվող ահաբեկչական գործողությունները։
Այսպիսով, կրկին վերահաստատում ենք, որ վարչախումբը իրականացնում է քաղաքական հետապնդում ՀՅԴ դեմ, ինչի մասին վկայում են ոչ միայն այս օրերի գործողությունները, այլև այդ գործողություններին նախորդած տեղեկատվական գրոհներն ու այսօրվա ապօրինի ձերբակալություններին հաջորդած քաղաքական՝ մասնավորապես Հայաստանում ՀՅԴ գործունեությունը կասեցնելու վերաբերյալ իշխանության ներկայացուցիչների հայտարարությունները։

Информационные атаки и незаконные аресты: режим ведёт политическое преследование против АРФ «Дашнакцутюн» — заявление Верховного Органа АРФД
10/07/2025 21:05
Заявление Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армении:
"Сегодня с раннего утра, в разное время дня, в домах членов АРФ Дашнакцутюн были проведены обыски, после чего они были доставлены в ереванское управление Следственного комитета.
Адвокаты, участвующие в процессуальных действиях, сообщили, что в домах задержанных не было обнаружено и изъято никаких незаконных предметов.
Несмотря на это, Следственный комитет представил изъятые объекты — включая элементы, предназначенные для игры в страйкбол, а также футболку с символикой АРФ Дашнакцутюн — в качестве вещественных доказательств подготовки террористического акта.
Позднее стало известно, что в доме участника боевых действий 2016 и 2020 годов, а также сражений в Джермуке в 2022 году, в процессе обыска (в котором не участвовал адвокат, что не позволило обеспечить законность следственных действий), была обнаружена одна граната. Очевидно, что при наличии только этой гранаты осуществление террористического акта, в котором обвиняются задержанные, невозможно.
Таким образом, мы вновь заявляем: действующий режим ведёт целенаправленное политическое преследование против АРФ Дашнакцутюн. Об этом свидетельствуют не только сегодняшние действия, но и предшествовавшие им информационные атаки, а также политические заявления представителей власти, сделанные уже после незаконных задержаний — в частности, касающиеся приостановки деятельности АРФ Дашнакцутюн в Армении.