Մեկը երկու անգամ կարգալույծ է հռչակվել ու առանց արտոնության արտասահման մեկնել, մյուսն էլ ուսումը կիսատ թողած մեկն է. Հ1-ի ֆեյք հոգևորականների հետքերով (Տեսանյութ)
10/07/2025 11:07
Հունիսի 27-ին Հանրային հեռուստաընկերությունը հարցազրույցի էր հրավիրել Նշան Հովհաննիսյանին ու նրան ներկայացրել, իբր, հոգևորական, մինչդեռ, տվյալ անձը 2017 թվականին կարգալույծ է հռչակվել։
Նշան Հովհաննիսյանն, ընդ որում, երկու անգամ է կարգալույծ հռչակվել։
Առաջին անգամ կարգալույծ լինելով՝ նա մեղայականով դիմել է Վեհափառ Հայրապետին՝ վերականգնվելու իր հոգևոր կարգավիճակի և ծառայության մեջ ու նրա համար միջնորդել և երաշխավոր է կանգնել Բագրատ Սրբազանը, երկրորդ անգամ կարգալույծ լինելով՝ ամոթահար է թողել Բագրատ Սրբազանին։
Նշան Հովհաննիսյանի՝ Կալկաթայի Հայոց Մարդասիրական ճեմարանում ծառայության տարիների մասին տարբեր տեղեկություններ են շրջանառվում,  մասնավորապես, թե ինչ վատ է վերաբերվել սաների հետ և այլն։
Այդ մասին հայտարարել էր նաև ճեմարանի նախկին սաներից մեկը՝ փակագծեր չբացելով։
Aysor.am-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ խնդրելով տեղեկություն տրամադրել, թե ի՞նչն է հիմք հանդիսացել Նշան Հովհաննիսյանին երկու անգամ կարգալույծ անելու համար։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանն Aysor.am-ին հայտնել է, որ տվյալ անձն առաջին անգամ կարգալույծ է հռչակվել ծառայության վայրը ինքնակամ լքելու, առանց արտոնության արտասահման մեկնելու և դրանից հետո հրաժարականի դիմում ներկայացնելու համար։
«Իսկ երկրորդ անգամ կարգալույծ է հռչակվել կրկին ծառայության վայրը ինքնակամ լքելու համար»,- նշել է Տեր Եսային։
Այս ֆեյք հոգևորականով չսահմանափակվելով՝ Հանրային հեռուստաընկերությունը երեկ էլ ֆեյք սարկավագի էր տաղավար հրավիրել՝ ոմն Արթուր սարկավագ Կարապետյանի։
Aysor.am-ը պարզել է, որ Հ1 հրավիրված կեղծ սարկավագը որևէ տեղ ծառայություն չի իրականացնում։
«Ինքն իր ուսումը կիսատ թողած մեկն է և որևէ առնչություն չունի հոգևոր ծառայության հետ»,- Aysor.am-ին հայտնել է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը։

Один дважды отлучён от церкви и выезжал за границу без разрешения, другой — бросил учёбу: по следам фейковых священников Общественного телевидения
27 июня Общественное телевидение пригласило на интервью Ншана Ованесяна, представив его как священнослужителя, в то время как данный человек еще в 2017 году был лишён сана.
Причем Ншан Ованесян был лишён сана дважды.
После первого лишения сана он с раскаянием обратился к Католикосу Всех Армян с просьбой восстановить его духовный статус и службу. За него ходатайствовал и поручился архиепископ Баграт Галстанян. Однако после второго лишения сана он опозорил Баграта Србазана, оставив его в неловком положении.
Ходят разные слухи о периоде службы Ншана Ованесяна в Армянской гуманитарной семинарии в Калькутте, в частности о его плохом отношении к учащимся и других эпизодах.
Об этом заявлял и один из бывших учеников семинарии, не раскрывая подробностей.
Aysor.am направил письменный запрос в Первопрестольный Святой Эчмиадзин с просьбой предоставить информацию о причинах двухкратного лишения сана Ншана Ованесяна.
Директор информационной службы Святого Эчмиадзина, иерей Есаи Артенян сообщил Aysor.am, что в первый раз этот человек был лишён сана за самовольный уход с места службы, выезд за границу без разрешения и последующее подписание заявления об уходе.
«Во второй раз он вновь был лишён сана за самовольный уход с места службы», — уточнил отец Есаи.
Не ограничившись этим фейковым священнослужителем, Общественное телевидение вчера также пригласило в студию фейкового дьякона — некоего Артура Карапетяна, которого представили как диакона.
Aysor.am выяснил, что приглашённый на Общественное телевидение Армении «диакон» нигде не несёт службу.
«Он — человек, который не завершил обучение и никакого отношения к духовному служению не имеет», — сообщил Aysor.am отец Есаи Артенян, директор информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина.