ՀՀ ԱԳ նախարարությունը «Ժողովուրդ» օրաթերթից պահանջել է հերքում տարածել
ՀՀ ԱԳ նախարարությունը «Ժողովուրդ» օրաթերթից պահանջել է հերքում տարածել «Ժողովուրդ» օրաթերթի կողմից հուլիսի 5-ին հրապարակված նյութում տեղ գտած այն պնդումների վերաբերյալ, թե, իբր, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի «առանձնատունը գնվել է հայտարարագրում չբացահայտված աղբյուրներից գոյացած գումարով», «թե որտեղից համեստ աշխատավարձ ստացող նախարարին այդ եկամուտը, հարցական է», «112 մլն դրամ գումարի մի մասն անհայտ ծագման է»։
«Ուշադրություն հրավիրենք այն հանգամանքին, որ հենց վերոնշյալ նյութում նշվում է, որ «Արարատ Միրզոյանն ու կինը՝ Գոհար Աբաջյանը, առանձնատունը 112 մլն դրամով գնել են 2022-ի դեկտեմբերին Նաիրի համայնքում»։ Համապատասխանաբար, գնված առանձնատան գումարի աղբյուրը «բացահայտելու» համար բավարար կլիներ ծանոթանալ նախարար Միրզոյանի կնոջ՝ զուգահեռաբար հրապարակված տարեկան հայտարարագրին, որում ներկայացված է առանձնատան գնման նպատակով Գ. Աբաջյանի անունով ձևակերպված վարկը։
Նման հրապարակումն, իհարկե, կարող է լինել գրագիտության պակասի ցուցիչ կամ միտումնավոր ապատեղեկատվություն. երկու գործելաոճն էլ անհամատեղելի է լրագրողի կամ լրատվամիջոցի բարձր առաքելության հետ։ Օգտվելով այս առիթից՝ ԶԼՄ գործընկերներին մեր կողմից հորդորում ենք պաշտոնյայի եկամուտների մասին հանրությանը լուսաբանելու պարտքը կատարելուց հետո առաջ ցուցաբերել նվազագույն աչալրջություն և զերծ մնալ նմանօրինակ պարզունակ մանիպուլյացիաներից»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:

МИД потребовал от газеты "Жоховурд" опровержение статьи о "незадекларированных" доходах Мирзояна
Министерство иностранных дел Армении потребовало от газеты "Жоховурд" опровержения после публикации, в которой утверждалось, что министр Арарат Мирзоян приобрел недвижимость на средства "неясного происхождения".
В статье утверждалось, что в 2022 году супруга министра Гоар Абаджян приобрела дом в общине Наири Котайкской области за 112 млн драмов (около $280 тыс.). Издание предположило, что часть средств могла поступить от продажи квартиры самого Мирзояна за 34 млн драмов (около $85 тыс.), а происхождение оставшейся суммы якобы остается неясным и не отражено в декларации.
На это отреагировала пресс-секретарь МИД Ани Бадалян, подчеркнув, что все необходимые данные содержатся в имущественной декларации Абаджян. По ее словам, оставшаяся часть средств покрыта за счет кредита, оформленного на имя супруги министра. Она также призвала представителей СМИ избегать манипуляций при освещении темы декларирования имущества должностных лиц.