Շվեյցարացի պատգամավորը Կալասի այցը Հայաստան Երևանին աջակցության հանձնառության նշան է համարում
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատի գնահատմամբ՝ Եվրամիության արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի՝ Հայաստան կատարած այցը պետք է դիտարկել որպես Բրյուսելի կողմից Երևանին ուղղված աջակցության հանձնառության նշան։
Շվեյցարացի պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադարձ կատարելով վերջին շրջանում Հայաստանի ու Եվրոպական միության միջև խորացող գործընկերությանն ու այդ համատեքստում ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի՝ հունիսի 29-30-ը Երևան կատարած այցին։ «Կայա Կալասի այցը պետք է դիտարկել որպես հանձնառության նշան։ Այն Եվրոպական միության հանձնառության նշան է՝ աջակցելու Հայաստանին՝ որպես Կովկասում գործընկերոջ։ Սա միշտ չէ, որ այդպես է եղել։ Ընդամենը մի քանի տարի առաջ իր էներգամատակարարումն ապահովելու ճնշման ներքո ԵՄ-ն ինտենսիվորեն սիրահետում էր Բաքվին»,-նկատել է Մյուլլեր-Ալտերմատը։
Այդուհանդերձ, շվեյցարացի պատգամավորը մատնանշել է, որ չնայած ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ու գործընկերության մակարդակի խորացմանը՝ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում տնտեսական առումով Հայաստանի համար առավել կարևոր կլինեն Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններն ու կապերը։
«Հայաստանը ստացել է ԵՄ-ի այդ ազդանշանը, ինչը ողջունելի է արևմտյան արժեքների համայնքում՝ չնայած Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում ավելի կարևոր կլինեն տնտեսական առումով։
Սա, անկասկած, կհանգեցնի Հայաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունների վերաբերյալ բազմակի քննարկումների։ Այնուամենայնիվ, նույնիսկ ԵՄ-ն չի կարող անտեսել աշխարհագրությունը և պետք է ընդունի, որ Հայաստանին անհրաժեշտ են Ռուսաստանի հետ այս սերտ տնտեսական հարաբերությունները»,-ընդգծել է Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը։
Հունիսի 29-30-ը Հայաստան էր այցելել Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։ Այցի ընթացքում Հայաստանն ու Եվրամիությունը հայտնեցին գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։

Депутат Парламента Швейцарии считает визит Каи Каллас в Армению свидетельством приверженности Брюсселя содействию Еревану
По мнению депутата Национального совета Швейцарии Штефана Мюллер-Альтермата, визит в Армению верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас следует рассматривать как знак приверженности Брюсселя содействию Еревану.
Швейцарский депутат выразил такое мнение в бесесде с корреспондентом "Арменпресс", коснувшись углубляющегося в последнее время партнерства между Арменией и Европейским союзом и в этом контексте визита верховного представителя ЕС Кайи Калас в Ереван 29-30 июня.
"Визит Каи Каллас следует рассматривать как знак приверженности. Это знак приверженности Европейского союза содействии Армении как партнёру на Кавказе. Так было не всегда. Всего несколько лет назад, находясь под давлением необходимости обеспечения поставок энергоносителей, ЕС активно обхаживал Баку", - отметил Мюллер-Альтермат.
Тем не менее, швейцарский парламентарий отметил, что, несмотря на углубление отношений и партнёрства с ЕС, в среднесрочной и долгосрочной перспективе для Армении более важными в экономическом плане будут отношения и связи с Российской Федерацией.
"Армения получила этот сигнал от ЕС, что приветствуется в сообществе, разделяющем западные ценности, хотя в среднесрочной и долгосрочной перспективе отношения с Россией будут важнее в экономическом плане. Это, несомненно, приведёт к многочисленным обсуждениям отношений между Арменией и ЕС. Однако даже ЕС не может игнорировать географию и должен признать, что Армении необходимы тесные экономические отношения с Россией", - подчеркнул Штефан Мюллер-Альтермат.
29–30 июня Армению посетила верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кайя Каллас. В ходе визита Армения и Европейский союз объявили о завершении переговоров по новой повестке партнёрства.