«Հրապարակ». Նորից ուզում են կալանքի տանել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Գյումրու քաղաքապետի նախկին խոսնակ Լիլիթ Աղեկյանը, որը կալանավորվել էր մայիսին, մեկ ամսից ազատ արձակվեց: Ինչ-որ շրջան նա ակտիվ բլոգերներից էր, լրագրողական հետաքննություններ էր անում, ուշադիր հետեւում էր Գյումրու անցուդարձին, այժմ անհետացել է սոցիալական հարթակներից: Մոտ մեկ ամիս առաջ, երբ դատարանը չերկարացրեց Լիլիթին կալանավորելու ժամկետը, Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը նրան նշանակեց իր խորհրդական: Նախկինում երկար տարիներ Աղեկյանը Վարդանիկի մամուլի խոսնակն է եղել:
«Քրեական գործից ոչ մի նորություն չկա»,- ասաց նրա պաշտպան Զարուհի Փոստանջյանը: Ինչո՞ւ է լռում Լիլիթը` պաշտո՞նն է պատճառը։ «Ոչ, ես նպատակահարմար չեմ գտնում, որ նա խոսի: Նրանք բողոքարկել են Լիլիթին կալանքից ազատելու որոշումը, եւ իր խոսելով նա խանգարում է: Մեզ պետք չէ հիմա նրանց բերանը լեզու դնել: Չէ՞ որ Լիլիթ Աղեկյանին խոսքի ազատության համար են ճնշում»,- ասաց Փոստանջյանը:
Հիշեցնենք. Լիլիթ Աղեկյանին մեղադրում են խուլիգանության, հասարակության նկատմամբ անհարգալից, իրավական եւ բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունքի համար` 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 489-րդ հոդվածի 2-րդ մասով»։

«Грапарак»: бывшую пресс-секретаршу мэра Гюмри Лилит Агекян вновь хотят арестовать
Бывшая пресс-секретарь мэра Гюмри Лилит Агекян, арестованная в мае, была освобождена из-под стражи спустя месяц. Ранее она была одной из активных блогеров, занималась журналистскими расследованиями и внимательно следила за событиями в Гюмри, но в последнее время исчезла из социальных сетей.
Около месяца назад, после того как суд не продлил срок её ареста, мэр Гюмри Вардан Гукасян назначил Агекян своим советником. Ранее она долгие годы была его пресс-секретарём.
«Никаких новостей по уголовному делу нет», — сообщила её адвокат Заруи Постанджян. На вопрос, почему Лилит молчит — возможно, из-за должности? — она ответила:
«Нет, я не считаю целесообразным, чтобы она сейчас выступала. Они обжаловали решение об освобождении Лилит из-под стражи, и её высказывания могут только навредить. Нам не нужно давать им повод для новых обвинений. Ведь на Лилит Агекян оказывается давление именно за свободу слова», — сказала Постанджян.
Напомним, Лилит Агекян обвиняется в хулиганстве, выражающемся в явном пренебрежении к обществу, правовым и моральным нормам — по статье 297 часть 1, а также по статье 489 часть 2 Уголовного кодекса.