Viva-ի 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխված են
«Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերության` 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար անվանական ծավալով պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխված են։ Յուրաքանչյուրը 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով պարտատոմսերի արժեկտրոնային տարեկան տոկոսադրույքը 7,65% է, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն Ամերիաբանկն էր։
Այսպիսով, Viva-ն դարձել է Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայում մինչ օրս ամենամեծ ծավալով արտարժութային պարտատոմսեր թողարկած ընկերությունը։
«Սա մեծ նվաճում է Viva-ի համար, քանի որ ցույց է տալիս հանրության մեծ վստահությունը և դրական վերաբերմունքը մեր ընկերության նկատմամբ։ Այն ամուր հիմք է ստեղծում ընկերության հետագա զարգացման և մեր հավակնոտ ծրագրերի իրականացման համար։ Սա կարևոր քայլ է, որը կօգնի ոչ միայն ամրապնդել մեր դիրքերը շուկայում, այլև ընդլայնել առաջարկվող ծառայությունների թիվն ու բարելավել հաճախորդների գոհունակությունը», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Ուրախ ենք, որ հայկական կապիտալի շուկայի համար հերթական կարևոր նախագիծը հաջողությամբ իրականացվեց։ Վստահ եմ, որ այն, լինելով ամենախոշորն արտարժութային պարտատոմսերի շուկայում, իր կարևորագույն տեղն է ունենալու մեր երկրի կապիտալի շուկայի զարգացման գործում: Կարևորելով կապիտալի շուկայի դերը երկրի տնտեսության առաջընթացում` Ամերիան հետևողականորեն աշխատում է այս ուղղությամբ, և պատահական չէ, որ վերջին 2 տարիներին մեր շուկայում թողարկված կորպորատիվ արժեթղթերի ընդհանուր ծավալի շուրջ 50%-ի տեղաբաշխումը կատարվել է Ամերիաբանկի կողմից: Նման խոշոր յուրաքանչյուր թողարկում ևս մեկ քայլ է դեպի զարգացած կապիտալի շուկա»,- նշել է Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
Թվով 800 000 պարտատոմսերը ձեռք են բերել հարյուրավոր ֆիզիկական անձինք և ինստիտուցիոնալ ներդրողներ։
Առաջնային տեղաբաշխումից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, ինչից հետո հնարավոր կլինի դրանք գնել կամ վաճառել երկրորդային շուկայում։

Облигации Viva номинальной стоимостью 80 миллионов долларов полностью размещены
Облигации ЗАО «Вива Армения» номинальной стоимостью 80 миллионов долларов США полностью размещены. Облигации номинальной стоимостью 100 долларов США каждая имеют годовую купонную ставку 7,65% со сроком погашения 36 месяцев.  Организатором размещения облигаций был Америабанк.
Таким образом, Viva стала крупнейшим эмитентом валютных облигаций на рынке капитала Армении на сегодня.
«Это большое достижение для Viva, поскольку оно демонстрирует большое доверие и позитивное отношение общественности к нашей компании, создавая прочную основу для дальнейшего развития и реализации наших амбициозных планов. Это важный шаг, который поможет не только укрепить наши позиции на рынке, но и расширить спектр предлагаемых услуг и повысить удовлетворенность клиентов», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
«Мы рады, что очередной важный проект для армянского рынка капитала был успешно реализован. Уверен, что этот выпуск, являясь крупнейшим на рынке валютных облигаций, займет важнейшее место в развитии рынка капитала нашей страны. Подчеркивая роль рынка капитала в прогрессе экономики страны, Америя последовательно работает в этом направлении, и не случайно, что за последние 2 года около 50% от общего объема выпущенных на нашем рынке корпоративных ценных бумаг было размещено Америабанком. Каждая такая крупная эмиссия — это еще один шаг к развитому рынку капитала», — отметил председатель директората и генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
800 000 облигаций были приобретены сотнями частных лиц и институциональных инвесторов.
После первичного размещения облигации пройдут листинг на Армянской фондовой бирже, после чего их можно будет купить или продать на вторичном рынке.