Փորձագիտական հաշվարկներով՝ արցախցիների 80%-ն աղքատության շեմից ներքև է. Արտակ Բեգլարյան (Տեսանյութ)
Եթե այստեղ ենք, ապա կառավարությունից ակնկալիքներ ունենք, այլ հարց է կանխատեսումը. այս մասին կառավարության շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Մինչև այսօր զարգացումներն ու իշխանության քաղաքական դիրքորոշումները ցույց են տալիս, որ ՀՀ կառավարությունը լուրջ բարեփոխումներ կամ ներառական, արդյունավետ քննարկումներ արցախցիների իրավունքների պաշտպանության համար չի իրակացնելու։ Նրանք հստակ քաղաքական դիրքորոշում ունեն, որ այն քաղաքական պահանջները, որոնք ներկայացնում ենք, կամ դրանց մի մասը իբրև թե Հայաստանի ազգային անվտանգությանը սպառնալիք են, բայց ես կասեի՝ իրենց այդ դիրքորոշումն է սպառնալիք»,-ասաց նա։
Նաև նշեց, որ այդ քաղաքական հարցերը վերաբերում են և արցախցիների վերադարձին, մշակութային արժեքների պաշտպանությանն ու գերիներին։ Ըստ Բեգլարյանի՝ սոցիալական խնդիրներն էլ կիսատ-պռատ են իրականացնում, լուծում չեն տալիս։
Բեգլարյանը նշեց, որ իրենք բնակվարձի դադարեցման պատճառով ունեն խորացող չքավորություն։
«Փորձագիտական հաշվարկներով՝ արցախցիների 80%-ն աղքատության շեմից ներքև է, քանի որ բնակվարձի աջակցությունը դադարեցրել են։ Այս և հաջորդող երկու, երեք ամիսներին ծայրահեղ աղքատների թիվը կտրուկ մեծանալու է», – ասաց նա։

По экспертным оценкам, 80% арцахцев находятся за чертой бедности — Артак Бегларян
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян, беседуя с журналистами у здания правительства РА, заявил, что, несмотря на скепсис, акция протеста отражает ожидания от властей, пусть и ограниченные:
«Если мы находимся здесь, значит, у нас всё ещё есть ожидания от правительства. Другое дело — наши прогнозы. До сих пор развитие событий и политическая позиция властей показывают: правительство Армении не собирается проводить серьёзные реформы или инклюзивные, эффективные обсуждения в защиту прав арцахцев».
Бегларян отметил, что власти считают часть политических требований угрозой нацбезопасности, в частности — вопросы возвращения арцахцев, защиты культурного наследия и освобождения пленных.
«Но я бы сказал, что именно такая позиция правительства и есть настоящая угроза», — добавил он.
По его словам, даже социальные вопросы решаются фрагментарно и неэффективно, а после прекращения выплат на аренду жилья уровень бедности среди арцахцев резко возрос:
«По экспертным расчётам, около 80% арцахцев уже живут ниже черты бедности. В ближайшие 2–3 месяца число крайне бедных значительно увеличится», — предупредил Бегларян.