ԵՄ-ն աջակցում է ՀՀ ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան ու Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենն այսօր Բրյուսելում հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ Եվրոպական Միության և Հայաստանի միջև աճող գործընկերությունը վերահաստատելու և առաջ մղելու համար: Այս մասին ասվում է Եվրոպական խորհրդի տարածած  հաղորդագրության մեջ։
Անտոնիու Կոշտան և Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը ողջունել են Հայաստանի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը և արտահայտել իրենց աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
Հանդիպման ընթացքում առաջնորդները ողջունել են ԵՄ-ՀՀ նոր գործընկերության օրակարգի տեքստի վերաբերյալ վերջերս ձեռք բերված քաղաքական համաձայնությունը, որը կարևորագույն հանգրվան է կապերի խորացման իրենց համատեղ հանձնառության մեջ։ Նրանք նաև գոհունակությամբ նշել են վիզաների ազատականացման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը և Հայաստանի կողմից վերջերս ընդունված «Եվրոպական ինտեգրման գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը։
«ԵՄ-ն վերահաստատել է իր ամուր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի դիմակայունությանը  և երկարաժամկետ զարգացմանը՝ էական ֆինանսական և տեխնիկական օգնության միջոցով: «Գլոբալ դարպաս»՝ The Global Gateway ռազմավարության շրջանակում ԵՄ ներդրումները Հայաստանում այժմ ակնկալվում է հասցնել 2,5 միլիարդ եվրոյի՝ խթանելով ներառական աճը և կապակցվածությունը։ 2024 թվականի ապրիլին հայտարարված 270 միլիոն եվրոյի դիմակայունության և աճի ծրագիրը 50%-ով մեծացրել է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսավորումը։ 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային օգնության և 70 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային ֆինանսավորման միջոցով ներդրումները խթանելու համար այն շարունակում է աջակցել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ոլորտային համագործակցության սերտացմանը և էներգետիկայի, տրանսպորտի և մասնավոր հատվածի ներդրումներին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Այս համատեքստում ԵՄ-ն վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ տարածաշրջանային կապը և հաշտեցումը խթանելու համար: Նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լեյենը նաև գնահատել են Հայաստանի շարունակական ջանքերը Հարավային Կովկասում կայունությունը խթանելու ուղղությամբ, մասնավորապես, Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններում շարունակական ներգրավվածության և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի միջոցով, ասվում է հաղորդագրությունում:
Առաջնորդները նաև ընդգծել են Հայաստանը Եվրամիության տարածաշրջանային և տնտեսական նախաձեռնություններում ընդգրկելու հնարավորության կարևորությունը, մասնավորապես, Սև ծովի ռազմավարության շրջանակում: Ավելին, նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լեյենը շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանին սերտ համագործակցության և պատժամիջոցների շրջանցումը կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համար։
ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի հետ միասին նրանք համաձայնել են շարունակել կոլեկտիվ  ջանքերը այդ ուղղությամբ։ Քննարկումներում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցրել անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը։ Առաջնորդները ողջունել են ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև անվտանգության և պաշտպանության վերաբերյալ խորհրդակցությունների մեկնարկը՝ ընդգծելով խաղաղության, կայունության և ժողովրդավարական դիմադրողականության նկատմամբ իրենց համատեղ հանձնառությունը։
«Անվտանգության հետ կապված մի շարք մտահոգությունների, այդ թվում՝ արտաքին տեղեկատվության մանիպուլյացիայի և միջամտության, ապատեղեկատվության և կիբեռսպառնալիքների անդրադառնալով՝ ԵՄ-ն առաջարկել է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ գնահատելու նրա կարիքները, որոշելու համագործակցության առաջնահերթ ոլորտները և օգտագործելու ԵՄ առկա գործիքները։ Հայաստանի տեղեկատվական էկոհամակարգին աջակցելու համար ԵՄ-ն հայտարարել է անկախ լրատվամիջոցները հզորացնելու համար 1.5 միլիոն եվրոյի նոր փաթեթի մասին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
ԵՄ առաջնորդները ողջունել են այն փաստը, որ Հայաստանը կհյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը։ Վերջապես, առաջնորդները եզրահանգման են եկել, որ այսօրվա հանդիպումը կարևոր քայլ է ԵՄ-ՀՀ հարաբերություններում և կոչ արել  շարունակել առաջընթացը ԵՄ-ՀՀ գործընկերության խորհրդի այս աշնանը կայանալիք հաջորդ նիստում։

ЕС поддерживает суверенитет, территориальную целостность Армении и демократические реформы
Председатель Европейского совета Антониу Кошта и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен сегодня в Брюсселе встретились с премьер-министром Армении Николом Пашиняном для подтверждения и продвижения развивающегося партнёрства между Европейским союзом и Арменией. Об этом говорится в заявлении Европейского совета.
Антониу Кошта и Урсула фон дер Ляйен приветствовали амбициозную повестку реформ Армении и выразили поддержку суверенитету, территориальной целостности и демократическим преобразованиям в стране.
Во время встречи лидеры одобрили достигнутое недавно политическое соглашение по тексту новой повестки дня партнерства между ЕС и Арменией, назвав его важным этапом в совместной приверженности углублению связей. Они также выразили удовлетворение прогрессом в процессе либерализации визового режима и принятием Арменией закона «О начале процесса европейской интеграции».
«ЕС вновь подтвердил свою твёрдую приверженность поддержке устойчивости и долгосрочного развития Армении посредством значительной финансовой и технической помощи. В рамках стратегии "Глобальные ворота" (The Global Gateway) инвестиции ЕС в Армению планируется довести до 2,5 миллиарда евро, что должно способствовать инклюзивному росту и укреплению связей. Объявленная в апреле 2024 года программа устойчивости и роста на сумму 270 миллионов евро увеличила общий объём финансирования ЕС для Армении на 50%. Из этой суммы 200 миллионов евро составляют гранты, а ещё 70 миллионов — грантовое финансирование для стимулирования инвестиций. Программа продолжает поддерживать повестку социально-экономических реформ Армении, углубление отраслевого сотрудничества, а также инвестиции в энергетику, транспорт и частный сектор», — говорится в заявлении.
В этом контексте Европейский союз подтвердил свою поддержку инициативе «Перекрёсток мира» правительства Армении, направленной на содействие региональной связанности и примирению. Об этом говорится в заявлении, опубликованном по итогам встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с председателем Европейского совета Антониу Коштой и главой Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в Брюсселе.
Кошта и фон дер Ляйен высоко оценили постоянные усилия Армении по укреплению стабильности на Южном Кавказе — в частности, посредством продолжения мирных переговоров с Азербайджаном и шагов по нормализации отношений с Турцией.
Лидеры также подчеркнули важность включения Армении в региональные и экономические инициативы ЕС, особенно в рамках стратегии по Чёрному морю. Кроме того, они выразили благодарность Армении за тесное сотрудничество и действия, направленные на предотвращение обхода санкций.
Вместе с премьер-министром Пашиняном стороны договорились продолжать совместные усилия в этом направлении. Важное место в переговорах заняло обсуждение вопросов безопасности. Лидеры приветствовали начало консультаций между ЕС и Арменией по вопросам безопасности и обороны, подчеркнув их обоюдную приверженность делу мира, стабильности и демократической устойчивости.
«Учитывая ряд озабоченностей в сфере безопасности — включая внешние информационные манипуляции, вмешательство, дезинформацию и киберугрозы, — ЕС предложил сотрудничать с Арменией для оценки её потребностей, определения приоритетных направлений взаимодействия и использования имеющихся инструментов ЕС. Для поддержки информационной экосистемы Армении ЕС объявил о новом пакете помощи в размере 1,5 миллиона евро, направленном на укрепление независимых СМИ», — говорится в заявлении.
Европейские лидеры также приветствовали тот факт, что Армения примет у себя саммит Европейского политического сообщества и 17-ю конференцию сторон Конвенции о биологическом разнообразии.
Наконец, участники встречи подчеркнули, что нынешняя встреча является важным шагом в развитии отношений между ЕС и Арменией, и призвали к продолжению прогресса на следующем заседании Совета партнёрства ЕС–Армения, которое состоится этой осенью.