Ռուսաստանը ցանկանում է պետական լրացուցիչ տուրքեր սահմանել միգրանտների համար
Ռուսաստանը ցանկանում է պետական լրացուցիչ տուրքեր մտցնել միգրանտների համար։ Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտարարել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։
Ռուս քաղաքական գործիչը նշել է, որ առաջարկվում է միգրանտների համար տուրքեր սահմանել օտարերկրացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի բնակության վայրում գրանցելու համար։ Միգրանտները պետք է նաև ստանան արտոնագիր։ Այս փաստաթղթի գրանցումը կարժենա 8-10 հազար ռուբլի։ Արտոնագիրն ուժի մեջ կլինի մեկ տարի, որից հետո ընթացակարգը պետք է կրկնվի։ Սակայն աշխատանքային թույլտվության երկարաձգումը կարժենա 4200 ռուբլի։ Բացի այդ, միգրանտները պետք է տրամադրեն փաստաթղթեր, որոնք թույլ կտան նրանց օգտագործել տրանսպորտային միջոց, ինչպես նաև վճարեն Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում մնալու թույլտվության երկարաձգման համար։
Վոլոդինի խոսքով՝ սա ոչ միայն կբարձրացնի բյուջեի միջոցների հոսքը, այլև կամրապնդի միգրանտների նկատմամբ վերահսկողությունը, կհաստատի նրանց իրական բնակության վայրերը։ Ինչը, իր հերթին, կօգնի նվազեցնել անօրինական միգրացիայի մակարդակը։

Россия намерена ввести государственные дополнительные пошлины для мигрантов
Госдума на этой неделе рассмотрит законопроекты о введении дополнительных государственных пошлин для мигрантов. Об этом заявил председатель ГД Вячеслав Володин.
Володин напомнил, что большинство иностранных граждан прибывают в Россию, чтобы заработать.
Граждане невизовых стран получают патент стоимостью в среднем от 8 до 10 тыс. рублей в месяц. Срок его действия – максимум 1 год. Затем патент необходимо получить заново. Мигранты из визовых стран при этом оформляют разрешение на работу.
По словам Володина, дополнительные пошлины предлагается ввести за выдачу или переоформление патента иностранному гражданину или лицу без гражданства – 4200 рублей, за продление срока действия разрешения на работу – 4200 рублей, а также за выдачу дубликата патента или разрешения на работу, внесение в них изменений – 2100 рублей.
Кроме того, ряд других государственных пошлин для мигрантов предлагается установить или увеличить. Так, мигрантам придется платить за постановку на учет по месту пребывания, за регистрацию по месту жительства в России, за продление срока временного пребывания на территории РФ, за совершение регистрационных действий, связанных с автомобилями и иными транспортными средствами.
"Все это позволит не только увеличить поступление средств в бюджет, но и усилить контроль за мигрантами, устанавливать места их фактического пребывания. Что, в свою очередь, будет способствовать снижению уровня нелегальной миграции", – написал председатель ГД в своем Telegram-канале.