Թրամփն աննախադեպ երկրորդ պետական այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնապես ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի հրավերը՝ աննախադեպ երկրորդ պետական այց կատարելու Միացյալ Թագավարություն: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ վկայակոչելով Բուքինգհեմյան պալատի հաղորդագրությունը:
Այցը տեղի կունենա սեպտեմբերի 17-19-ը: ԱՄՆ նախագահին կուղեկցի առաջին տիկին Մելանյա Թրամփը: Նրանց կընդունեն Վինձորի ամրոցում, քանի որ Բուքինգհեմյան պալատում վերանորոգման աշխատանքներ են:
Թրամփն առաջին անգամ պետական այցով Մեծ Բրիտանիայում եղել է իր առաջին նախագահության ընթացքում՝ 2019 թվականին, երբ նրան ընդունել էր Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ 2-րդը:
BBC-ն հայտնում է, որ որպես կանոն երկրորդ ժամկետում նախագահներին պետական այցով Բրիտանիա չեն հրավիրում. նրանք ներկա են գտնվում միապետի հետ ճաշկերույթի կամ թեյախմության:

Трамп совершит второй государственный визит в Великобританию
Президент США Дональд Трамп официально принял приглашение короля Великобритании Карла III совершить беспрецедентный второй государственный визит в Соединенное Королевство, об этом сообщает BBC со ссылкой на Букингемский дворец.
Визит пройдет с 17 по 19 сентября. Президента США будет сопровождать первая леди Мелания Трамп. Они будут приняты в Виндзорском замке, поскольку в Букингемском дворце ведутся реставрационные работы.
Трамп впервые посетил Великобританию с государственным визитом во время своего первого президентства в 2019 году, когда его принимала королева Великобритании Елизавета II.
BBC отмечает, что, как правило, президентов не приглашают в Великобританию с государственным визитом во время их второго срока. Они присутствуют на ужине или чаепитии с монархом.