Մեկնարկում է Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Հայաստանի մշակութային անցուդարձին, արդեն 22-րդ անգամ, յուրահատուկ շունչ կհաղորդի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը: Իրադարձություն, որն անկախ մշակույթից, կինոյի լեզվով կներկայացնի կյանքի փիլիսոփայությունը՝   հաճելի ժամանցը համադրելով հետաքրքիր քննարկումների հետ: Մեկ շաբաթ շարունակ՝ հուլիսի 13-20-ը, կցուցադրվեն մրցութային ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի և այլ կինոփառատոններից: Արտերկից Երևան ժամանած հյուրերին, կարմիր գորգից մինչև կինոդահլիճ և դրանցի բացվող կինոպատուհան, հերթական փառատոնը կներկայանա նոր, հետաքրիր և բազմաբովանդակ շերտերով:
22-րդ «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական բացմանը մասնակցել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներ, մշակույթի գործիչներ, փառատոնի համահիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը, արտերկրից ժամանած պատվավոր հյուրեր և այլք:
«Որքան մոտենում էր հերթական փառատոնի ժամանակը, այնքան աշխարհում ահագնանում էր աշխարհաքաղաքական վիճակը, որն անմիջականորեն կապված էր մեր տարածաշրջանի հետ: Կարելի է ենթադրել այդ դժվարությունները, որոնք կապված էին միջազգային տարբեր իրողությունների հետ: «Ոսկե ծիրանն» ամենասերտ ձևով առնչվում է համաշխարհային անցուդարձին: Այդ առումով, կարծում եմ մեծ հաջողություն ենք գրանցել. հերթական «Ոսկե ծիրանն» իրականացնում ենք թե´ ժյուրիի, թե´ պատվավոր հյուրերի ամենաբարձր կազմով: Ի դեպ, մենք կենտրոնացել ենք ոչ թե ժամանցային, այլ մեզ և աշխարհին առնչվող իրականությունը ներկայացնող ֆիլմերի վրա: Փորձելու ենք ավելի ցայտուն ձևով մատնացույց անել  առավել զգայուն, խոցելի և ցավոտ հարցերն ու առերեսվել դրանց հետ»,-ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը:
Արդեն 14-րդ անգամ, հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է:
«Միջազգային այս կինոտոնը՝ «Ոսկե ծիրանը», անգնահատելի դեր ունի Հայաստանի համար: Այն մեր երկիրը փայլուն կերպով ներկայացնում է աշխարհի մշակութային քարտեզում և ընդգծում է  հայ կինեմատոգրաֆի ուրույն տեղը արվեստի այս ժանրում:  Գիտակցելով դա և գնահատելով տարիների ձեռքբերումները՝ հեղինակավոր կինոփառատոնի հաղթարշավի համար, Viva-ն իր գործունեության 20 տարվա ընթացքում արդեն 14 տարի, ստանձնում է միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը լինելու պատվավոր դերը: Մենք վստահ ենք, որ կինոն հրաշալի միջոց է՝ մարդկային ճակատագրերի խառնարանում աշխարհն իր ամբողջ բազմազանությամբ ներկայացնելու և անսահման սեր սերմանելու առաքելությամբ: Միասնությունն ու սերն այսօր առավել քան անհրաժեշտ են աշխարհին»,-ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հերթական փառատոնի բացումն ազդարարվել է Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» ֆիլմով: Այն, ի դեպ, մայիսին Կաննում արժանացել է գլխավոր մրցանակի՝դառնալով «Ոսկե Արմեվանու ճյուղի» դափնեկիր:
Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս, փառատոնի շրջանակներում Հայաստան կժամանեն համաշխարհային կինոդեմքեր՝ իրենց փորձն ու արվեստը կինոսերներին ներկայացնելու պատրաստակամությամբ: Իսկ հայկական կինեմատոգրաֆն իր կարևոր խոսքը պատվով հրամցնելու, և Հայաստանի վարկանիշն արժանի հարթակում ներկայացնելու 22-րդ հնարավորությունը կունենա:
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։ Համաշխարհային կինոյում մարդկային արժանապատվության, կարեկցանքի, արդարության և հանդուրժողականության ամենազգայուն ձայներից մեկն է։
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարավի Հարություն Խաչատարյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմով։ իսկ մինչև այդ, առջևում սպասվում են հետաքրքիր դիտումներ, մշակութային եռուզեռ, միջազզգային ժյուրիի հագեցած աշխատանք և հանդիսատեսի բուռն քննարկումներ:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Գլխավոր հովանավոր` Երևանի քաղաքապետարան:

For the 22nd time, the "Golden Apricot" International Film Festival will breathe a unique spirit into Armenia’s cultural scene. Through the universal language of cinema, the event will present the philosophy of life - blending enjoyable entertainment with thought-provoking discussions. From July 13 to 20, films from around the world, including from prestigious festivals such as Cannes and Berlin, will be screened throughout the week.
From the red carpet to the cinema halls and the cinematic windows they open, the festival will offer international guests visiting Yerevan a vibrant and multi-layered experience.
The official opening of the 22nd "Golden Apricot" was attended by representatives of various government agencies, heads of partner organizations, cultural figures, the festival’s Co-Founder and President Harutyun Khachatryan, Artistic Director and Director Karen Avetisyan, honored guests from abroad, and others.
"The Golden Apricot IFF holds an invaluable role for Armenia. It proudly places our country on the global cultural map and highlights the unique place of Armenian cinema in this art form,"- Viva CEO Armen Avetisyan noted.-"Recognizing this and valuing its achievements over the years, Viva has proudly taken on the honorable role of being the main partner of this prestigious film festival for 14 out of its 20 years of operation. We believe cinema is a powerful means of portraying the full diversity of the world through human stories and of cultivating boundless love. Unity and love are more essential today than ever before."
For the 14th consecutive year, the main partner of this prestigious film festival is Viva.
"The closer we got to the next edition of the festival, the more tense the geopolitical situation in the world became - a situation directly connected to our region. One can imagine the challenges we faced, stemming from various international realities. The Golden Apricot has always been closely linked to global developments. In this sense, I believe we have achieved great success: this year's Golden Apricot is being held with the highest-level jury and distinguished guests. By the way, we have focused not on entertainment films, but rather on those which reflect the realities concerning both us and the world. We will try to highlight, in a more pointed way, the most sensitive, vulnerable, and painful issues - and to confront them," the festival's Creative Director and Manager Karen Avetisyan noted.
This year’s festival opened with Jafar Panahi’s It was just an accident, which, notably, received the top award at Cannes in May, winning the Palme d'Or.
As always, this year’s festival will welcome international cinema icons ready to share their experience and artistry with film enthusiasts. Meanwhile, Armenian cinema will proudly have its 22nd opportunity to make its voice heard and represent Armenia on a worthy international stage.
The president of the jury for the international competition program of the 22nd Yerevan "Golden Apricot" International Film Festival is Cannes and César Award-winning Mauritanian master Abderrahmane Sissako - renowned as one of the most sensitive voices in global cinema championing human dignity, empathy, justice, and tolerance.
The festival will conclude with the official screening of Harutyun Khachatryan’s The last station. Until then, attendees can look forward to compelling screenings, a flurry of cultural events, intensive work by the international jury, and lively audience discussions.
The festival is held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia. The main sponsor is the Yerevan Municipality.