Մեկնարկում է Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Հայաստանի մշակութային անցուդարձին, արդեն 22-րդ անգամ, յուրահատուկ շունչ կհաղորդի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը: Իրադարձություն, որն անկախ մշակույթից, կինոյի լեզվով կներկայացնի կյանքի փիլիսոփայությունը՝   հաճելի ժամանցը համադրելով հետաքրքիր քննարկումների հետ: Մեկ շաբաթ շարունակ՝ հուլիսի 13-20-ը, կցուցադրվեն մրցութային ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի և այլ կինոփառատոններից: Արտերկից Երևան ժամանած հյուրերին, կարմիր գորգից մինչև կինոդահլիճ և դրանցի բացվող կինոպատուհան, հերթական փառատոնը կներկայանա նոր, հետաքրիր և բազմաբովանդակ շերտերով:
22-րդ «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական բացմանը մասնակցել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներ, մշակույթի գործիչներ, փառատոնի համահիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը, արտերկրից ժամանած պատվավոր հյուրեր և այլք:
«Որքան մոտենում էր հերթական փառատոնի ժամանակը, այնքան աշխարհում ահագնանում էր աշխարհաքաղաքական վիճակը, որն անմիջականորեն կապված էր մեր տարածաշրջանի հետ: Կարելի է ենթադրել այդ դժվարությունները, որոնք կապված էին միջազգային տարբեր իրողությունների հետ: «Ոսկե ծիրանն» ամենասերտ ձևով առնչվում է համաշխարհային անցուդարձին: Այդ առումով, կարծում եմ մեծ հաջողություն ենք գրանցել. հերթական «Ոսկե ծիրանն» իրականացնում ենք թե´ ժյուրիի, թե´ պատվավոր հյուրերի ամենաբարձր կազմով: Ի դեպ, մենք կենտրոնացել ենք ոչ թե ժամանցային, այլ մեզ և աշխարհին առնչվող իրականությունը ներկայացնող ֆիլմերի վրա: Փորձելու ենք ավելի ցայտուն ձևով մատնացույց անել  առավել զգայուն, խոցելի և ցավոտ հարցերն ու առերեսվել դրանց հետ»,-ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը:
Արդեն 14-րդ անգամ, հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է:
«Միջազգային այս կինոտոնը՝ «Ոսկե ծիրանը», անգնահատելի դեր ունի Հայաստանի համար: Այն մեր երկիրը փայլուն կերպով ներկայացնում է աշխարհի մշակութային քարտեզում և ընդգծում է  հայ կինեմատոգրաֆի ուրույն տեղը արվեստի այս ժանրում:  Գիտակցելով դա և գնահատելով տարիների ձեռքբերումները՝ հեղինակավոր կինոփառատոնի հաղթարշավի համար, Viva-ն իր գործունեության 20 տարվա ընթացքում արդեն 14 տարի, ստանձնում է միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը լինելու պատվավոր դերը: Մենք վստահ ենք, որ կինոն հրաշալի միջոց է՝ մարդկային ճակատագրերի խառնարանում աշխարհն իր ամբողջ բազմազանությամբ ներկայացնելու և անսահման սեր սերմանելու առաքելությամբ: Միասնությունն ու սերն այսօր առավել քան անհրաժեշտ են աշխարհին»,-ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հերթական փառատոնի բացումն ազդարարվել է Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» ֆիլմով: Այն, ի դեպ, մայիսին Կաննում արժանացել է գլխավոր մրցանակի՝դառնալով «Ոսկե Արմեվանու ճյուղի» դափնեկիր:
Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս, փառատոնի շրջանակներում Հայաստան կժամանեն համաշխարհային կինոդեմքեր՝ իրենց փորձն ու արվեստը կինոսերներին ներկայացնելու պատրաստակամությամբ: Իսկ հայկական կինեմատոգրաֆն իր կարևոր խոսքը պատվով հրամցնելու, և Հայաստանի վարկանիշն արժանի հարթակում ներկայացնելու 22-րդ հնարավորությունը կունենա:
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։ Համաշխարհային կինոյում մարդկային արժանապատվության, կարեկցանքի, արդարության և հանդուրժողականության ամենազգայուն ձայներից մեկն է։
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարավի Հարություն Խաչատարյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմով։ իսկ մինչև այդ, առջևում սպասվում են հետաքրքիր դիտումներ, մշակութային եռուզեռ, միջազզգային ժյուրիի հագեցած աշխատանք և հանդիսատեսի բուռն քննարկումներ:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Գլխավոր հովանավոր` Երևանի քաղաքապետարան:

Стартовал 22-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос»
22-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» − одно из самых ярких культурных событий в Армении. Фестиваль — это возможность преодолевать культурные границы и передавать философию жизни на языке кино, приглашая к обсуждению увлекательных тем и предлагая приятное времяпровождение. Показы конкурсных работ пройдут с 13 по 20 июля. Среди них — картины, отмеченные на самых престижных международных смотрах — в том числе, Каннском, Берлинском и других кинофестивалях. Любители киноискусства и прибывающие в Ереван зарубежные гости получат возможность увидеть новые интересные картины и открыть для себя многогранность искусства кинематографа. Фестиваль — это возможность пройти в кинозал по красному ковру и сквозь открывающееся окно в киномир почувствовать его магию.
На официальном открытии 22-го фестиваля «Золотой абрикос» присутствовали представители различных ведомств, руководители партнерских организаций, деятели культуры, соучредитель и председатель фестиваля Арутюн Хачатрян, художественный руководитель и директор «Золотого абрикоса» Карен Аветисян, а также почетные гости из-за рубежа.
«Чем ближе подходило время очередного фестиваля, тем более напряжённой становилась геополитическая ситуация в мире, напрямую связанная с нашим регионом. Можно себе представить те трудности, с которыми нам пришлось столкнуться в связи с различными международными обстоятельствами. “Золотой абрикос” всегда был тесно связан с мировыми событиями. В этом смысле, считаю, нам удалось достичь большого успеха — очередной “Золотой абрикос” проходит с участием жюри и почётных гостей самого высокого уровня. Кстати, мы сделали акцент не на развлекательных фильмах, а на тех, которые отражают реальность, касающуюся нас и всего мира. Фестиваль — это попытка более отчётливо обозначить самые острые, уязвимые и болезненные вопросы — и смелость принять существующие вызовы», — отметил художественный руководитель и директор фестиваля Карен Аветисян.
Генеральным партнером престижного кинофестиваля уже в 14-й раз выступает компания Viva.
«Международный кинофестиваль “Золотой абрикос” – праздник кино, играющий неоценимую роль для Армении. Он представляет нашу страну и подчеркивает уникальное место армянского кино на культурной карте мира. Осознавая это и ценя многолетние заслуги кинофестиваля, Viva вот уже в 14-й раз за 20 лет своей деятельности принимает почётную роль генерального партнёра международного кинофестиваля. Мы уверены, что кино – это прекрасное средство рассказать о многообразии человеческих судеб и представить мир во всех его красках, транслируя безграничную любовь. Единство и любовь сегодня более чем необходимы миру», – отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Открытие очередного фестиваля ознаменовалось показом фильма иранского режиссера Джафара Панахи «Простая случайность». В мае этого года фильм стал обладателем гран-при Каннского кинофестиваля.
Как всегда, в рамках фестиваля в Армению приедут выдающиеся деятели мирового кинематографа, готовые поделиться своим опытом и мастерством с любителями киноискусства. Фестиваль – возможность достойно представить армянский кинематограф на престижном форуме.
Председателем жюри международной конкурсной программы 22-го ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» станет лауреат Каннского кинофестиваля и обладатель премии «Сезар», мавританский кинорежиссер Абдеррахман Сиссако. Сиссако – один из самых чутких голосов в защиту человеческого достоинства, пропагандирующий идеи сострадания, справедливости и терпимости в мировом кинематографе.
На официальном закрытии кинофестиваля состоится показ фильма Арутюна Хачатряна «Последняя станция», а пока зрителей ждут интересные встречи и культурные мероприятия, а также возможность понаблюдать за работой международного жюри и принять участие в увлекательных зрительских дискуссиях.
Фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Генеральный спонсор – Мэрия Еревана.