Սամվել Կարապետյանը կալանավորված է բացառապես իր հարցազրույցի պատճառով. Փաստաբանը գրույթուն է ներկայացրել դատախազությանը
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը գրում է.
«Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ աբսուրդային քրեական վարույթը նախաձեռնվել էր հունիսի 17-ին իր հարցազրույցում հնչած մեր Մայր Աթոռը պաշտպանելու և օրվա իշխանությունների առնվազն հակասահմանադրական ոտնձգությունները քննադատելու համար:
Հունիսի 18-ից մինչ օրս Սամվել Կարապետյանը կալանավորված է բացառապես այդ հարցազրույցի համար, այսինքն՝ կալանավորված է առանց որևէ օրինական և իրավական հիմքի, բացառապես քաղաքական հետապնդման նպատակով: Քրեական վարույթն իրականացնող մարմինները պարտավոր են հունիսի 17-ի ներկայացված հարցազրույցը գնահատեն 2025 թվականի հուլիսի 4-ի և նույն թվականի հուլիսի 14-ի՝ Սամվել Կարապետյանի կողմից ներկայացված հայտարարությունների շրջանակներում, որի պայմաններում ցանկացած ամենամեծ աբստրահված քննչական վարկածը չի կարող «դիմանալ» քննադատությանը և պարզապես օրենքին: Ավելին՝ նման ակնհայտ անհիմն և ապօրինի կալանքը վերացնելու ոչ միայն լիազորությամբ, այլ նաև ստեղծված իրավիճակում այլևս պարտականությամբ օժտված է ՀՀ դատախազությունը և դրա վերաբերյալ համապատասխան գրություն եմ ուղարկել Գլխավոր դատախազին:
Հիշեցման կարգով՝ հարցազրույցը որակվել էր իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կոչ, որին նախորդել էր գործադիր իշխանության ղեկավարի հաշվեհարդարի խոստումը: Բոլորին այլևս ակնհայտ է, որ այդ հարցազրույցում բացակայում էր 1) հասարակությանն ուղղված կոչը, 2) բռնության որևէ հատկանիշ, 3) իշխանության զավթման որևէ հատկանիշ»։

Самвел Карапетян арестован исключительно из-за своего интервью — адвокат подал заявление в прокуратуру
15/07/2025 12:36
Адвокат Самвела Карапетяна Арам Вардеванян заявил:
«Абсурдное уголовное преследование против Самвела Карапетяна было инициировано 17 июня — после его интервью, в котором он выступил в защиту Первопрестольного Святого Эчмиадзина и подверг критике, как минимум, антиконституционные посягательства действующих властей.
С 18 июня по сегодняшний день Самвел Карапетян находится под арестом исключительно за это интервью. То есть он арестован без каких-либо законных или правовых оснований — исключительно по мотивам политического преследования.
Следственные органы обязаны рассматривать интервью от 17 июня в контексте заявлений, сделанных Самвелом Карапетяном 4 и 14 июля 2025 года. В этих условиях даже самая абстрактная следственная версия не может выдержать ни юридической, ни логической критики. Более того, при столь очевидной необоснованности и незаконности ареста Генеральная прокуратура Республики Армения не только уполномочена, но и обязана вмешаться и прекратить это нарушение. В связи с этим я направил соответствующее заявление Генеральному прокурору.
Напоминаю: в интервью содержались оценки, которые власть квалифицировала как призыв к насильственному захвату власти. Однако до этого последовали угрозы расправы со стороны главы исполнительной власти. Между тем абсолютно очевидно, что в интервью отсутствовали: 1) призыв, адресованный обществу; 2) какие-либо признаки насилия; 3) элементы, указывающие на попытку захвата власти».