Փաշինյանի խաղաղությունը՝ ազգային ձախողման փաստաթուղթ. Վարդան Օսկանյան
Անցած շաբաթ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Աբու Դաբիում։ Թեև հանդիպումը ներկայացվել է մշուշոտ դիվանագիտական բառապաշարով և մշակված պաշտոնական հայտարարություններով, դրա հետևանքները սկսում են արդեն պարզ դառնալ, գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օասկանյանը։
«Ամեն ինչից ակնհայտ է՝ Փաշինյանը համաձայնել է, այսպես կոչված՝ «միջանցքին»՝ Սյունիքի մարզով անցնող մի նախագծի, որը փաստացի նշանակում է հայկական տարածքի ինքնիշխան վերահսկողության փոխանցում արտաքին ուժի։ Սա մանրուք չէ, այլ լուրջ ռազմավարական ու քաղաքական զիջում՝ ուղիղ հարված Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և հերթական ճեղք՝ մեր պետության արդեն իսկ փխրուն հիմքերում։
Այժմ Փաշինյանը մեկնել է Բրյուսել և Փարիզ՝ ենթադրաբար այս խիստ խնդրահարույց գործարքի համար եվրոպական աջակցություն ստանալու նպատակով։ Սակայն ոչ մի արևմտյան ժպիտ կամ բեմադրված լուսանկար չի կարող փոխել այս նախաձեռնության էությունը։ Իր բովանդակությամբ այն աղետ է Հայաստանի երկարաժամկետ ինքնիշխանության և ազգային անվտանգության համար։
Փաշինյանի մղումը պայմանավորված չէ խաղաղության համարձակ տեսլականով կամ տարածաշրջանային հաշտեցման սկզբունքային հանձնառությամբ։ Այն շատ ավելի ցինիկ է՝ և շատ ավելի անձնական։ Նրա հիմնական նպատակն 2026-ի ընտրություններից առաջ Ադրբեջանի հետ «խաղաղության համաձայնագրի» ապահովումն է։ Այս նեղ քաղաքական նպատակին հասնելու համար նա պատրաստ է զոհաբերել ոչ միայն տարածք, այլև արժանապատվություն, արդարություն և հայ ժողովրդի պատմական հիշողությունը։ Այն, ինչ նա կոչում է «խաղաղություն», դիվանագիտական ձեռքբերում չէ, այլ՝ պետական ձախողման պաշտոնական փաստաթուղթ։ Ձախողում՝ Արցախը պաշտպանելու։ Ձախողում՝ հայ կյանքերը պաշտպանելու։ Ձախողում՝ ազգային շահը պաշտպանելու։
Նույնիսկ եթե նման համաձայնագիրը կարող է ժամանակավոր հանգստություն ապահովել՝ ինչը խիստ կասկածելի է, այն չի կարող փոխհատուցել արդեն կրած տարածքային, մարդկային և բարոյական ահռելի վնասները։
Իրականում, այն յոթ տարիներին, ինչ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության է, նա առաջնորդել է Հայաստանի նորագույն պատմության ամենամեծ ազգային աղետը։ Նրա ղեկավարությամբ Հայաստանը ոչ միայն հող է կորցրել, այլ նաև վստահություն, ռազմավարական խորություն և դիրք միջազգային ասպարեզում։
Ինչ էլ որ բերի առաջիկա ամիսները, մեկ բան ակնհայտ է և անխուսափելի՝ օրվա իշխանությունը չպետք է որևէ դեր ունենա Հայաստանի ապագան ձևավորելու հարցում։ Նրանք բազմիցս ապացուցել են՝ անկարող են առաջնորդել հայ ժողովրդին»։

Мир Пашиняна — документ национального провала: Вардан Осканян
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что недавняя встреча премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Абу-Даби, несмотря на обтекаемую официальную риторику, уже начинает раскрывать свои реальные последствия.
«Из всего происходящего становится ясно: Пашинян согласился на так называемый "коридор" — проект, предусматривающий прохождение маршрута через Сюникскую область, что по сути означает передачу суверенного контроля над армянской территорией внешней силе. Это не деталь, а стратегическая и политическая уступка, которая наносит прямой удар по территориальной целостности Армении и становится очередной трещиной в и без того хрупких основах нашего государства», — пишет Осканян.
Он утверждает, что визиты Пашиняна в Брюссель и Париж, вероятно, связаны с попытками заручиться европейской поддержкой этого «проблемного соглашения». «Однако ни одна западная улыбка и ни один постановочный снимок не изменят суть этой инициативы: по своей сути, она является катастрофой для долгосрочного суверенитета и национальной безопасности Армении», — подчеркивает он.
По словам Осканяна, действия Пашиняна продиктованы не стремлением к смелому миру или принципиальной региональной разрядке, а гораздо более циничными и личными расчетами. «Главная его цель — подписать мирное соглашение с Азербайджаном до выборов 2026 года, чтобы представить это как внешнеполитическое достижение. Ради этой узкополитической цели он готов пожертвовать не только территорией, но и достоинством, справедливостью и исторической памятью армянского народа. То, что он называет "миром", — не дипломатический успех, а официальный документ государственного провала: провала в защите Арцаха, провала в защите жизней армян, провала в защите национальных интересов», — заявляет он.
Даже если соглашение сможет обеспечить временное затишье — в чем Осканян сильно сомневается — оно не компенсирует территориальные, человеческие и моральные потери, понесенные Арменией.
«За семь лет своего правления Пашинян стал автором крупнейшей национальной катастрофы в новейшей истории Армении. Под его руководством страна потеряла не только земли, но и доверие, стратегическую глубину и позиции на международной арене.
Каким бы ни было развитие событий в ближайшие месяцы, одно ясно и неизбежно: действующая власть не должна играть никакой роли в формировании будущего Армении. Она многократно доказала свою неспособность быть лидером армянского народа», — подытоживает Вардан Осканян.