Երկու ոխերիմ թշնամիներ՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միավորվում են Պուտինի դեմ․ «The Telegraph» (Տեսանյութ)
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները կտրուկ սրվել են։ Վերջերս Եկատերինբուրգում ձերբակալվել են ադրբեջանցիներ, որոնք կասկածվում են 25 տարի առաջ կատարված հանցագործությունների հետաքննության շրջանակներում։ Երկու կասկածյալ մահացել է քննչական մեկուսարանում, մնացածները դաժան ծեծի են ենթարկվել։ Ադրբեջանը կոշտ է արձագանքել՝ չեղարկելով ռուսական մշակույթին նվիրված միջոցառումները, խուզարկություններ անցկացրել «Սպուտնիկ» գործակալության գրասենյակում, ինչպես նաև ձերբակալել է ռուս ծրագրավորողների։ Ռուսաստանի պետական հեռուստատեսությամբ հնչել են «Բաքուն երեք օրում վերցնելու» սպառնալիքներ։
Թեև երկրների միջև լայնամասշտաբ պատերազմը քիչ հավանական է, սակայն հարաբերությունների խզումն իրականություն է դառնում և սպառնալիք է ներկայացնում Մոսկվայի համար։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն այժմ համախմբվում են՝ Պուտինին Հարավային Կովկասից դուրս մղելու համար։
Այս մասին գրում է բրիտանական The Telegraph թերթը՝ «Երկու մահացու թշնամիներ միավորվում են Պուտինի դեմ. Հայաստանը միանում է Ադրբեջանին՝ սպառնալով Կովկասի շրջանում Ռուսաստանի վերջին խաղաթղթին» վերնագրով հոդվածում։
Նշվում է՝ հուլիսի 10-ին Ալիևն ու Փաշինյանը հանդիպել են և քննարկել, այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքը», որը պետք է Ադրբեջանը կապի Նախիջևանի հետ՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով։ Այս միջանցքը կդառնա «Միջին միջանցքի»՝ Չինաստանի և Եվրոպայի միջև առևտրային երթուղու մի մասը։
2020 թվականի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կրակի դադարեցման համաձայնագրի համաձայն՝ երթուղին պետք է գտնվեր Ռուսաստանի Ազգային դաշնային ծառայության վերահսկողության ներքո։ Սակայն այս համաձայնագիրը վտանգի տակ է հայտնվել, քանի որ Ալիևը ձգտում է Մոսկվային դուրս մղել գործընթացից և միջանցքի նկատմամբ սահմանել Ադրբեջանի լիակատար վերահսկողությունը։
«Սա Ռուսաստանի վերջին խոշոր խաղաթուղթն է տարածաշրջանում։ Այն թույլ է տալիս վերահսկել առևտրային ուղիները և հարաբերություններ կառուցել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ։ Այս խաղաթղթի կորուստը լուրջ հարված կլինի»,- հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի Պաշտպանական հետազոտությունների թագավորական ինստիտուտի միջազգային անվտանգության ծրագրի տնօրեն Նիլ Մելվինը։
The Telegraph-ը նաև հիշեցնում է, որ Փաշինյանն ու Էրդողանը վերջերս հանդիպել են Ստամբուլում, ինչը նշանակալի իրադարձություն է՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության ֆոնին։ Էրդողանը նշել է, որ Հայաստանը «ավելի ճկուն մոտեցում» է ցուցաբերում «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի ազդեցությանը, ապա, ըստ պարբերականի՝ «այն սկսել է թուլանալ 2023 թվականից, երբ ռուս խաղաղապահներն Ղարաբաղում չեն միջամտել Ադրբեջանի ռազմական գործողությանը։ Այն ժամանակ Ղարաբաղի գրեթե ողջ հայ բնակչությունը ստիպված է եղել լքել տարածաշրջանը, իսկ Ադրբեջանը մեղադրվել է էթնիկ զտումների մեջ։ Դրանից հետո Փաշինյանը սկսել է դիմել Արևմուտքին և Բաքվի հետ հաշտության ուղիներ փնտրել՝ համարելով, որ Հայաստանի երկարաժամկետ ապագան վտանգված է, եթե թշնամանք պահպանի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։
Այս դիրքորոշումը Հայաստանում ժողովրդականություն չի վայելում, իսկ Փաշինյանի վարկանիշը համարվում է աշխարհի առաջնորդների մեջ ամենացածրերից մեկը»։
Հրատարակությունը եզրակացնում է, որ այս ֆոնին Հայաստանն ու Ադրբեջանը, որոնք ժամանակին խորհրդային արբանյակներ են եղել, նոր ուղի են ընտրում՝ առանց Ռուսաստանի։

The Telegraph: Два заклятых врага – Армения и Азербайджан, объединяются против Путина (видео)
Отношения между Россией и Азербайджаном резко обострились. Недавно в Екатеринбурге были арестованы азербайджанцы в рамках расследования преступлений, совершённых 25 лет назад. Два подозреваемых скончались в СИЗО, остальные были жестоко избиты. Азербайджан жёстко отреагировал: отменил мероприятия, посвящённые русской культуре, провёл обыски в офисе агентства Sputnik и арестовал российских программистов. На российском государственном телевидении прозвучали угрозы «взять Баку за три дня».
Хотя полномасштабная война между странами маловероятна, разрыв отношений становится реальностью и представляет угрозу для Москвы, поскольку Армения, воевавшая с Азербайджаном на протяжении 30 лет, теперь объединяется со своим давним врагом, чтобы вытеснить Путина с Южного Кавказа.  Об этом пишет британская газета The Telegraph в статье под заголовком: «Два заклятых врага объединяются против Путина. Армения присоединяется к Азербайджану, угрожая последнему козырю России на Кавказе».
10 июля Алиев и Пашинян встретились, чтобы обсудить так называемый «Зангезурский коридор», который должен соединить Азербайджан с Нахичеванью, проходя через территорию Армении. Этот коридор станет частью «Среднего коридора» — торгового маршрута между Китаем и Европой.
Согласно соглашению о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном от 2020 года, маршрут должен находиться под контролем ФСБ России. Однако это соглашение оказалось под угрозой, так как Алиев стремится вытеснить Москву из процесса и установить полный контроль Азербайджана над коридором.
«Это — последний крупный козырь России в регионе. Он позволяет контролировать торговые пути и выстраивать отношения и с Арменией, и с Азербайджаном. Потеря этого козыря станет серьёзным ударом», — заявил Нил Мелвин, директор программы международной безопасности Королевского института оборонных исследований Великобритании.
The Telegraph также напоминает, что Пашинян и Эрдоган недавно встретились в Стамбуле, что стало знаковым событием на фоне отсутствия дипломатических отношений между Арменией и Турцией. Эрдоган отметил, что Армения демонстрирует «более гибкий подход» по вопросу Зангезурского коридора.
Что касается влияния России, то, по данным издания, оно стало ослабевать с 2023 года, когда российские миротворцы не вмешались в военную операцию Азербайджана в Карабахе. Тогда почти всё армянское население Карабаха было вынуждено покинуть регион, а Азербайджан был обвинён в этнических чистках. После этого Пашинян стал обращаться к Западу и искать пути примирения с Баку, считая, что долгосрочное будущее Армении под угрозой, если она сохранит вражду с Азербайджаном и Турцией.
Эта позиция непопулярна в самой Армении, а рейтинг Пашиняна считается одним из самых низких среди мировых лидеров.
Издание делает вывод, что на этом фоне Армения и Азербайджан, некогда бывшие советскими сателлитами, выбирают новый путь — без России.