Իտալիան կարող է կարևոր դեր խաղալ Հայաստան-Ադրբեջան երկխոսության հարցում
Իտալիայի Պատգամավորների պալատի անդամ, ԵԽԽՎ-ում իտալական պատվիրակության փոխնախագահ, «Առաջ Իտալիա» կուսակցության (իշխող կոալիցիայի մաս կազմող աջակողմյան ուժ) խմբակցության փոխնախագահ, կուսակցության արտաքին հարաբերությունների համար պատասխանատու Դեբորա Բերգամինը Հռոմում հանդիպում է ունեցել Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի հետ:
Բերգամինն այդ մասին հայտնել է «Ինստագրամ»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով՝ ընդգծելով, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև հարաբերությունները:
«Այսօր Հռոմում ունեցա շատ արժեքավոր հանդիպում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի հետ։ Քննարկեցինք Իտալիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները․ ցանկանում ենք ամրապնդել մեր կապերը՝ խաղաղությունն ու համագործակցությունը խթանելու նպատակով։ Իտալիան կարող է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության հարցում՝ նպաստելով Հարավային Կովկասի կայունությանն ու զարգացմանը։
Հարավային Կովկասը ռազմավարական տարածաշրջան է, և այսօրվա հանդիպումը վերահաստատեց աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին դիմակայելու համատեղ հանձնառության կարևորությունը։
Որպես «Առաջ Իտալիա» կուսակցության արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու՝ խորապես համոզված եմ, որ երկխոսությունն ու դիվանագիտությունն են խաղաղ և բարգավաճ ապագայի կառուցման ուղին։
«Առաջ Իտալիա» կուսակցությունը պաշտպանում է միջազգային համագործակցության այն մոտեցումը, որը հիմնված է ազգերի միջև երկխոսության վրա։ Մենք կշարունակենք աշխատել Հայաստանի հետ կապերը խորացնելու և տարածաշրջանում կայունությունը խթանելու ուղղությամբ։ Շնորհակալություն եմ հայտնում դեսպանին՝ բաց և կառուցողական քննարկման համար»,- գրել է նա:

Италия может сыграть важную роль в армяно-азербайджанском диалоге
Депутат Палаты депутатов Италии, заместитель председателя итальянской делегации в ПАСЕ, заместитель председателя партии «Вперёд, Италия» (правая сила в составе правящей коалиции) и ответственная за внешние связи партии, Дебора Бергамини встретилась в Риме с послом Армении в Италии Владимиром Карапетяном.
Дебора Бергамини написала об этом в посте на своей странице в Instagram, подчеркнув, что в ходе встречи были обсуждены отношения между двумя странами.
«Сегодня в Риме у меня состоялась очень ценная встреча с послом Армении Владимиром Карапетяном. Мы обсудили отношения между Италией и Арменией; мы стремимся к укреплению наших связей в целях содействия миру и сотрудничеству. Италия может играть важную роль в диалоге между Арменией и Азербайджаном, способствуя стабильности и развитию Южного Кавказа.
Южный Кавказ — стратегический регион, и сегодняшняя встреча подтвердила важность совместных усилий в борьбе с геополитическими вызовами.
Как глава отдела внешних связей партии «Вперёд, Италия», я глубоко убеждена, что диалог и дипломатия — это путь к построению мирного и процветающего будущего.
Партия «Вперёд, Италия!» поддерживает подход к международному сотрудничеству, основанный на диалоге между народами.