Շվեյցարացի պատգամավորը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելը տեսնում է Բաքվի նկատմամբ միջազգային ճնշման ճանապարհով
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այդքան էլ հետաքրքրված չէ Հայաստանի հետ խաղաղության հաստատմամբ․ կողմերի միջև խաղաղությունը կարող է ձեռք բերվել միայն Ադրբեջանի վրա արտաքին ճնշման միջոցով։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում նման տեսակետ է հայտնել Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը՝ խոսելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, կողմերի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարների վերաբերյալ։
Պատգամավորն, անդրադառնալով հարցին, թե որքանո՞վ է հավանական, որ Բաքուն շուտափույթ կերպով կստորագրի Հայաստանի հետ խաղաղության փաստաթուղթը, նկատել է, որ կարիք չկա մեծ պատրանքներ ունենալ այդ առումով, քանի որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այդքան էլ հետաքրքրված չէ Հայաստանի հետ խաղաղության հաստատմամբ։
«Հավանաբար, ավելի լավ է չափազանց շատ պատրանքներ չփայփայել Ադրբեջանի մտադրությունների վերաբերյալ։ Իլհամ Ալիևը հետաքրքրված չէ խաղաղությամբ. ընդհակառակը, Հայաստանը նրան պետք է որպես թշնամի՝ իր իշխանությունն ամրապնդելու և սեփական ժողովրդի իրավունքների խախտումներն արդարացնելու համար»,-շեշտել է շվեյցարացի պատգամավորը։
Վերջինիս կարծիքով՝ Հայաստանը կարող է հույս ունենալ, որ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում առկա վերջին լարվածությունը, ինչպես նաև Իսրայել-Իրան պատերազմը կարող են ազդեցություն ունենալ Բաքվի վրա։
«Վերջին հաշվով, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը կարող է ձեռք բերվել միայն Ադրբեջանի վրա արտաքին ճնշման միջոցով»,-ընդգծել է Շվեյցարիայի խորհրդարանի պատգամավորը։

Депутат Национального совета Швейцарии считает, что мир между Арменией и Азербайджаном можно установить путем международного давления на Баку
16/07/2025 10:40
Президент Азербайджана Ильхам Алиев не слишком заинтересован в установлении мира с Арменией. Мир между сторонами может быть достигнут лишь путём внешнего давления на Азербайджан.
Подобную точку зрения в беседе с корреспондентом "Арменпресс" выразил депутат Национального совета Швейцарии Штефан Мюллер-Альтерматт, коснувшись нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и перспективы подписания мирного соглашения между сторонами.
Отвечая на вопрос, насколько вероятно скорейшее подписание Баку мирного документа с Арменией, депутат отметил, что не стоит питать больших иллюзий на этот счёт, поскольку президент Азербайджана Ильхам Алиев не слишком заинтересован в установлении мира с Арменией.
"Наверное, лучше не питать слишком больших иллюзий относительно намерений Азербайджана. Ильхам Алиев не заинтересован в мире. Напротив, он нужен Армении как враг для укрепления своей мощи и оправдания нарушений прав собственного народа", - подчеркнул швейцарский депутат.
По его мнению, Армения может надеяться, что недавняя напряжённость в отношениях между Азербайджаном и Россией, а также война между Израилем и Ираном могут оказать влияние на Баку.
"В конечном счёте, мир между Арменией и Азербайджаном может быть достигнут только путём внешнего давления на Азербайджан", - подчеркнул депутат Парламента Швейцарии.