«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերը ցուցակվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. Տեսանյութ
Հայաստանի ֆոնդային բորսան (AMX) ուրախությամբ ընդունում է ևս մեկ խոշոր ընկերության մուտքը կապիտալի շուկա․ «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի դոլարային պարտատոմսերը հուլիսի 15-ից ցուցակվելու են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։ Այսօր տեղի է ունեցել ավանդական բորսայական զանգի հնչեցման արարողությունը, որը խորհրդանշում է ընկերության պարտատոմսերի` բորսայում շրջանառության մեկնարկը։
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերը, ընդհանուր 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով, ընդգրկվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի պարտատոմսերի երկրորդային՝ Bbond ցուցակում։ Ցուցակվել է 800,000 հատ պարտատոմս՝ յուրաքանչյուրը 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 7․65% արժեկտրոնային եկամտաբերությամբ (վճարման կիսամյակային պարբերականությամբ) և 36-ամսյա շրջանառության ժամկետով։ Այս պարտատոմսերով հնարավոր է իրականացնել հասցեական առևտուր և կնքել ռեպո գործարքներ։
Նշենք, որ այս թողարկումն իր ծավալով ներկայումս ամենախոշորն է բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ դոլարային պարտատոմսերի շարքում՝ ընդգծելով շուկայի աճի և տեղական ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնման միտումը։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվել է 2025 թվականի փետրվարի 12-ից մինչև հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի միջոցով։ Ընդ որում, թողարկված պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են: Ներդրողները հուլիսի 15-ից կարող են գործարքներ իրականացնել «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերով բորսայի առևտրային հարթակում՝ դիմելով բորսայի անդամ բանկերի կամ ներդրումային ընկերությունների։
«Վիվա Արմենիա»-ն իր շուրջ 20-ամյա գործունեության ընթացքում կարևոր դեր ունի Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտների զարգացման գործում՝ սպասարկելով ավելի քան երկու միլիոն բաժանորդ ողջ երկրի տարածքում։
«Ուրախ ենք տեսնել կապիտալի շուկայի նման խոշոր խաղացողի՝ «Վիվա Արմենիա»-ի ակտիվ ներգրավվածությունը։ Սա կարևոր քայլ է, որը հաստատում է մեր շուկայի կարողությունները և բացում է նոր ներդրումային հնարավորություններ տեղական և միջազգային ներդրողների համար։ Նման թողարկումները մեծացնում են ֆինանսական համակարգի թափանցիկությունը և խթանում տնտեսության զարգացումը», - նշել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը:
«Պարտատոմսերի մասշտաբային թողարկմամբ կապիտալի շուկա դուրս գալը նոր փուլ է մեր ընկերության աճի ռազմավարության մեջ։ Այս ձեռքբերումն արտացոլում է «Վիվա Արմենիա»-ի կայուն ֆինանսական հիմքը, ինչպես նաև թափանցիկության, նորարարությունների և Հայաստանի թվային ապագայի մեջ երկարաժամկետ ներդրումներ կատարելու մեր հանձնառությունը։ Մենք hպարտ ենք, որ ներդրողներին հնարավորություն ենք տալիս համատեղ զարգացնել երկրի հեռահաղորդակցական և տեխնոլոգիական միջավայրը»,- ասել է «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Իսկապես պատմական իրադարձություն է «Վիվա Արմենիա»-ի, Ամերիաբանկի և ընդհանրապես մեր երկրի կապիտալի շուկայի զարգացման համար։ Նման խոշոր ու կայուն ընկերության մուտքը կապիտալի շուկա քաղաքացիների համար ներդրումային որակապես նոր հնարավորություններ է ստեղծում։ Սա Հայաստանի կապիտալի շուկայի պատմության մեջ դարձավ մասնավոր թողարկողի դոլարային պարտատոմսերի ամենախոշոր տեղաբաշխումը, որին, ի դեպ, մասնակցեցին աննախադեպ մեծ թվով ֆիզիկական անձ ներդրողներ՝ շնորհիվ Ամերիաբանկի MyInvest ներդրումային հարթակի»,- իր խոսքում նշել է Ամերիաբանկի Ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Առնո Մոսիկյանը։
Ընկերությունը Պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավված միջոցները ուղղելու է առկա վարկային պարտավորությունների վերաֆինանսավորմանը և/կամ կապիտալ և այլ ռազմավարական ներդրումների իրականացմանը:
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերի թողարկումը ներդրողներին առաջարկում է լրացուցիչ հնարավորություն դիվերսիֆիկացնելու իրենց ներդրումային պորտֆելները՝ միաժամանակ ներդրում կատարելով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերության զարգացումը խթանող նախաձեռնությունների մեջ։
Ցուցակված պարտատոմսերի մասին կարող եք իմանալ ավելին՝ անցնելով հղումով։
Ընկերության պարտատոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել բացառապես Հայաստանի ֆոնդային բորսայի առևտրային համակարգի միջոցով՝ դիմելով բորսայի անդամ հանդիսացող ցանկացած բանկի կամ ներդրումային ընկերության, բացելով բրոքերային հաշիվ և ներկայացնելով համապատասխան հայտ:
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի մասին
Հայաստանի ֆոնդային բորսան Հայաստանում գործող արժեթղթերի կարգավորվող շուկայի միակ օպերատորն է։ AMX-ն առաջարկում է բորսայական ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ ցուցակման, առևտրի, քլիրինգային և տեղեկատվական ծառայություններ, այլընտրանքային բորսայական լուծումներ։ Բորսայական վերջնահաշվարկն իրականացնում է Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան, որի 100% բաժնետերը Հայաստանի ֆոնդային բորսան է։ AMX-ի առաքելությունն է զարգացնել կապիտալի շուկայի բորսայական ենթակառուցվածքը՝ այն դարձնելով ֆինանսավորման ակտիվ գործիք Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար։

The Armenia Stock Exchange (AMX) is pleased to welcome entrance of another major company to the capital market. Viva Armenia CJSC’s USD-denominated bonds will be listed on the Armenia Stock Exchange starting 15 July. Today, the traditional bell ringing ceremony was held, marking the commencement of the company’s bond trading on the exchange.
Viva Armenia CJSC’s bonds, with a total value of USD 80 million, have been included in the the Bbond secondary list of the Armenia Stock Exchange. 800 000 bonds have been listed, each with a nominal value of USD 100, a coupon rate of 7.65% (with semi-annual payment periodicity) and a maturity of 36 months. These bonds can be traded on a targeted basis, and repurchase agreement (REPO) transactions are also available.
It is worth noting that this issuance is currently the largest by volume among corporate dollar bonds circulating on the stock exchange, which highlights the ongoing growth and expansion of local investment opportunities.
The bond placement took place between 12 February and 23 June 2025 through “Ameriabank” CJSC. The entire volume of the issued bonds was successfully placed. Investors can conduct transactions with Viva Armenia CJSC bonds on the stock exchange’s trading platform starting from 15 July, by contacting member banks or investment companies of the stock exchange.
During its 20 years of operation, Viva Armenia has played a significant role in the development of Armenia’s ICT sector, serving more than two million subscribers throughout the country.
We are pleased to see the active participation of such a major player as Viva Armenia in the capital market. This is an important step that confirms the capabilities of our market and opens new investment opportunities for local and international investors. Such issues enhance the transparency of the financial system and stimulate economic growth,” said Hayk Yeganyan, CEO of the Armenia Stock Exchange.
“Entering the capital market with a large-scale bond issuance is a new phase in our Company’s growth strategy. This achievement reflects Viva Armenia’s strong financial foundation and our commitment to transparency, innovation, and long-term investment in Armenia’s digital future. We are proud to offer investors the opportunity to jointly develop the country’s telecommunications and technology sectors,” said Armen Avetisian, General Director of Viva Armenia CJSC.
“It is truly a historic event for Viva Armenia, Ameriabank, and the overall development of our country’s capital market. The entry of such a large and stable company into the capital market creates a qualitatively new investment opportunity for citizens. This became the largest placement of USD-denominated bonds by a private issuer in the history of Armenia’s capital market, with an unprecedented number of individual investors participating — thanks to Ameriabank’s MyInvest investment platform,” noted Arno Mosikyan, Director of Investment Banking at Ameriabank CJSC.
The company will allocate the funds raised from the bond placement to refinance existing loan obligations and/or to implement capital and other strategic investments.
The bond issue by Viva Armenia CJSC provides investors with an additional opportunity to diversify their portfolios while supporting the growth of a leading telecommunications company.
For more information about the listed bonds, follow the link.
The company’s bonds can be purchased exclusively through the Armenia Stock Exchange trading platform by contacting any bank or investment company that is a member of the exchange, opening a brokerage account and submitting the necessary application.