Շարունակելու ենք անել հնարավորը՝ Արցախի ներկայացուցչության շենքի պահպանման ուղղությամբ. Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդ
17/07/2025 17:54
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Վարչական դատարան ներկայացված հայցը՝ Երևանում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը անվավեր ճանաչելու պահանջով։
«ՀՀ իշխանությունները փաստացի քայլեր են ձեռնարկում՝ ԱՀ ինստիտուտների դերը նսեմացնելու և դրանք վերացնելու ուղղությամբ։ Հստակ ընդգծում ենք՝ նման քայլերը խիստ անընդունելի ու դատապարտելի են մեզ համար։
Խորհուրդն իր գործունեության առաջին իսկ օրերից ընդգծել է պետական ինստիտուտների պահպանման առաջնահերթությունը։ Խորհրդի կազմում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ ԱՀ Ազգային ժողովի բոլոր հինգ խմբակցություններից։ Նույն սկզբունքով է կազմվել նաև մարտի 29-ի մեր Պահանջագրի 12-րդ կետը, որը վերաբերում է լեգիտիմ ներկայացուցիչների դերին։ ՀՀ կառավարության հետ բանակցությունների ընթացքում Խորհուրդը հանդես է եկել առաջարկով՝ Արցախի խորհրդարանական ուժերից ներկայացուցիչներ ներգրավելու մասնագիտական աշխատանքային խմբերում։ Այս բոլոր քայլերի հիմքում ընկած է եղել մեկ գերակա գաղափար՝ Արցախի պետական ինստիտուտների պահպանումը։
Արցախի պետական ինստիտուտների գոյության և շարունակականության կարևորությունը մեզ համար անսակարկելի արժեք և կարևոր նպատակ է։ Մենք խորապես կարևորում ենք Արցախի մշտական ներկայացուցչության շենքի պահպանությունը Երևանում և վստահեցնում ենք, որ շարունակելու ենք անել ամեն հնարավորը պետական ինստիտուտների ու Ներկայացուցչության շենքի պահպանման ուղղությամբ՝ անկախ այդ շենքից մեր գրասենյակը հանելու վերաբերյալ որոշումից։
Ինչ վերաբերում է մնացած հարցերին, ապա, ինչպես արդեն իսկ հայտարարվել է, Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը որոշում է կայացրել այս փուլում դադարեցնել փողոցային պայքարը։ Խորհուրդը նախատեսում է՝
1․Վերակազմավորում, ինչը ենթադրում է թե՛ կառուցվածքային, թե՛ ռազմավարական վերանայում։
2․ Համագործակցություն արցախահայության իրավունքներով զբաղվող տեղական և միջազգային կառույցների հետ։
3․ Մարզային այցելությունների շարունակություն և տեղերում ԱԻՊ Խորհրդի մարզային թիմերի ձևավորում։
Այս որոշումները պայմանավորված են մի շարք հանգամանքներով, ներառյալ՝ երկրում առկա ներքաղաքական իրավիճակով և ՀՀ կառավարության որդեգրած դիրքորոշումներով, որոնք իրենց ազդեցությունն են թողել նաև հուլիսի 12-ի հանրահավաքի և դրան առնչվող զարգացումների վրա:
Խորհուրդն ամիսներ շարունակ գործադրել է ջանքեր Արցախի ժողովրդի իրավունքների և Արցախ վերադարձի հարցերի շուրջ համահայկական օրակարգ ձևավորելու ուղղությամբ։ Ցավոք, այդ նախաձեռնությունը լայն արձագանք չստացավ։ Չհաջողվեց ստանալ համապատասխան աջակցություն ո՛չ ՀՀ, ո՛չ էլ ԱՀ քաղաքական կուսակցություններից, ինչպես նաև մտավորական և հանրային ակտիվ շրջանակներից։
Խորհուրդը՝ դադարեցնելով բանակցությունները ՀՀ կառավարության հետ և նախաձեռնելով հանրահավաք, բախվեց ուժեղացված ճնշումների։ Հանրահավաքի կազմակերպիչների նկատմամբ կիրառվեցին մի շարք խոչընդոտներ՝ սկսած Խորհրդի անդամների դեմ բռնաճնշումներից, Ազատության հրապարակում և Բաղրամյան պողոտայում կենտրոնացված մեծաքանակ ոստիկանական ուժերից, մինչև երթի անցկացման անօրինական արգելքը։ Բացի այդ, արձանագրվեցին խափանման դեպքեր, երբ մարզերից Երևան ժամանող մեր հայրենակիցների մասնակցությունն արհեստականորեն խոչընդոտվեց։
Այնուամենայնիվ, Խորհուրդը հավատում է, որ անգամ այս բարդ փուլում մեր միասնական ջանքերը կարող են ապահովել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում՝ պետական ինստիտուտների պահպանումը: Ուստի, չնայած առկա մարտահրավերներին ու դժվարություններին, մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերն այդ ուղղությամբ՝ չբացառելով համագործակցությունը բոլոր շահագրգիռ ու առողջ ուժերի հետ:
ՄԱՆՐԱՄԱՍՆԵՐ

Совет по защите прав арцахцев: мы продолжим делать всё возможное для сохранения здания представительства Арцаха
17/07/2025 18:06
Совет по защите прав арцахцев распространил заявление, в котором осуждает иск, поданный Генеральной прокуратурой Армении в Административный суд с требованием признать недействительным право собственности на здание Постоянного представительства Республики Арцах в Ереване.
«Власти Армении фактически предпринимают шаги, направленные на умаление роли и ликвидацию институтов Республики Арцах. Подчёркиваем: для нас такие действия абсолютно неприемлемы и подлежат осуждению», — говорится в заявлении.
С первых дней своей деятельности Совет подчёркивает приоритет сохранения государственных институтов Арцаха. В его состав входят представители всех пяти парламентских фракций Республики Арцах. Этот же принцип отражён и в 12-м пункте нашего требования от 29 марта, касающегося роли легитимных представителей. В переговорах с правительством Армении Совет выступил с инициативой включить представителей парламентских сил Арцаха в профессиональные рабочие группы. Основой всех этих шагов был один ключевой приоритет — сохранение государственных институтов Арцаха.
Совет подчёркивает, что существование и продолжение функционирования институтов Республики Арцах для нас — безусловная ценность и важнейшая цель. Мы придаём особое значение сохранению здания Постоянного представительства Арцаха в Ереване и заверяем, что продолжим делать всё возможное для его защиты — вне зависимости от решения о выселении нашего офиса из этого здания.
Что касается других аспектов, Совет ранее уже заявил о решении временно приостановить уличную борьбу.
Приняты следующие решения:
1. Реорганизация Совета, включая как структурные, так и стратегические пересмотры.
2. Углубление сотрудничества с местными и международными структурами, занимающимися вопросами прав арцахцев.
3. Продолжение поездок по регионам и формирование региональных команд Совета.
Эти шаги обусловлены целым рядом факторов, в том числе внутриполитической ситуацией в стране и позицией правительства Армении, что, в свою очередь, повлияло на организацию митинга 12 июля и последующие события.
На протяжении последних месяцев Совет прилагал усилия для формирования всеармянской повестки по вопросам прав арцахцев и возвращения в Арцах. К сожалению, эта инициатива не получила широкой поддержки — ни со стороны властей Армении и Арцаха, ни от интеллигенции и активных общественных кругов.
После прекращения переговоров с правительством Армении и начала мобилизации к митингу Совет столкнулся с усиленным давлением:
– против членов Совета были применены репрессивные меры,
– на площади Свободы и проспекте Баграмяна были сосредоточены значительные силы полиции,
– незаконно запрещалось проведение шествия,
– фиксировались препятствия, создаваемые для участников из регионов, направлявшихся в Ереван.
Тем не менее Совет убеждён, что даже в этих сложных условиях общими усилиями возможно обеспечить защиту прав арцахцев, в том числе — сохранить их государственные институты. Несмотря на вызовы, мы продолжим нашу деятельность и не исключаем сотрудничество со всеми заинтересованными и здравомыслящими силами.