Սերժ Սարգսյանը խանգարում էր թուրք-ադրբեջանական տանդեմի և նրանց արևմտյան տերերի գլոբալ ծրագրերին. Զաքարյան
«Երկրորդ օրն է՝ այս ազգադավ նախադասությունը դարձել է ՔՊ-ի մեմ: «Վարչապետը վեհարանն այնպես է ազատելու, ինչպես ազատեց Հայաստանը Սերժ Սարգսյանի իշխանությունից»: Ո՞ւմ է այն ուղղված:
Օտար ուժերի ակտիվ աջակցությամբ, 2018թ. սանձազերծված գունավոր իշխանազավթումը վաղուց արդեն տվել է իր «դառը պտուղները»: Թուրքերն ու ադրբեջանցիները գոհ ու երջանիկ են: Առայժմ:
Թեկուզև իշխանազավթումից ուրախացել էին նաև ներկայիս ընդդիմադիրները, այնուամենայնիվ, կարճ ժամանակ հետո շատերը հասկացան, որ այն փաստացի ոչ թե Սերժ Սարգսյանի դեմ էր, այլ Արցախի, Հայաստանի և սփյուռքի: Այն Հարավային Կովկասում հայկական գործոնի դեմ էր, այն ցանկացած հայ մարդու դեմ էր, այն նույնիսկ նիկոլական փոքրաթիվ զանգվածի դեմ է:
Բացառապես հայկական շահերի վրա կառուցված իր քաղաքականությամբ, Սերժ Սարգսյանը խանգարում էր թուրք-ադրբեջանական տանդեմի և նրանց արևմտյան տերերի գլոբալ ծրագրերին: Այդպես պոպուլիստ ընդդիմադիր Նիկոլը՝ Սերժ Սարգսյանից խլված և իրեն տրված իշխանությունը վերածեց Արցախի, Հայաստանի ու սփյուռքի դեմ տարվող քայքայիչ պայքարի:
Հիմա ասում են, որ նույն բանն անելու են եկեղեցու դեմ: Վեհափառ հայրապետի դեմ սկսված պայքարն իրականում Վեհի դեմ չէ: Հետո այն շատ արագ վերածվելու է Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու դեմ քայքայիչ պայքարի: Դա այլևս պոպուլիստ Նիկոլը չի, դրանք թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերն են՝ ՀՀ դավադիր վարչապետի կատարմամբ:
Եթե եկեղեցու շարքերում ևս լինեն օծյալ Կաթողիկոսի դեմ մղվող պայքարից ուրախացած հոգևորականներ, ինչպես Սերժ Սարգսյանի դեմ պայքարում հրճվում էին այսօրվա շատ ընդդիմադիրներ՝ ուրեմն վայ քեզ առաջին Քրիստոնեական երկիր և վայ քեզ Առաքյալների Սուրբ եկեղեցի:
Հայոց եկեղեցին և նրա հավատավոր զավակները պետք է պահպանեն եկեղեցու ինքնավարությունն այնպես, ինչպես Սերժ Սարգսյանն էր պահում Արցախի հայկականությունն ու Հայաստանի կենսական շահերը:

Артак Закарян: Серж Саргсян мешал реализации глобальных планов турецко-азербайджанского тандема и их западных союзников
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян на своей странице в соцсетях написал:
«Уже второй день эта антинародная фраза стала мемом партии «Гражданский договор»: «Премьер-министр освободит Вахаран (резиденцию Католикоса) так же, как освободил Армению от власти Сержа Саргсяна». Но кому адресованы эти слова?
При активной поддержке внешних сил, начатый в 2018 году "цветной" захват власти давно уже дал свои горькие плоды. Турки и азербайджанцы довольны и счастливы — пока что.
Хотя на первых порах от смены власти радовались даже нынешние оппозиционеры, вскоре многие поняли: эта борьба велась не столько против Сержа Саргсяна, сколько против Арцаха, против самой Армении и Диаспоры. Это было наступление на армянский фактор в Южном Кавказе — на любого армянина, включая даже немногочисленных сторонников Никола Пашиняна.
Серж Саргсян, проводивший политику, основанную исключительно на защите армянских интересов, мешал реализации глобальных планов турецко-азербайджанского тандема и их западных покровителей. Власть, которую популист Никол получил, отняв её у Сержа Саргсяна, он обернул в разрушительное наступление против Арцаха, Армении и всей армянской Диаспоры.
Теперь, по их же словам, аналогичные действия намерены предпринять против Церкви. Кампания против Католикоса вовсе не направлена против личности. Очень скоро это перерастёт в разрушительное наступление на всю Армянскую Апостольскую Церковь. И за этим стоит уже не сам Никол — это интересы турецко-азербайджанского тандема, реализуемые руками предательского премьер-министра Армении.
Если и в рядах духовенства окажутся те, кто будет радоваться нападкам на Католикоса, подобно тому, как некоторые из нынешней оппозиции радовались борьбе против Сержа Саргсяна — тогда горе тебе, первая христианская страна, и горе тебе, Святая Апостольская Церковь.
Армянская Церковь и её верные чада должны защищать её автономию — так же, как Серж Саргсян защищал армянский Арцах и жизненные интересы Армении.