Ո՞վ է ՀՀ տարածքում ճանապարհ «վարձակալելու» առաջարկի հեղինակը․ Mediamax.am
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները առաջարկում է Հայաստանից վարձակալել ճանապարհահատվածը, որը կկապի Նախիջեւանը Ադրբեջանի հիմնական տարածքի հետ: Պատմում ենք Թոմ Բարաքի մասին, որը 40 տարվա ընթացքում տարբեր գործարքներ է կյանքի կոչել Դոնալդ Թրամփի համար․ գրել է Mediamax.am-ը:
1․ Ո՞վ է Թոմ Բարաքը:
Թոմաս Ջոզեֆ Բարաք-կրտսերը ծնվել է 1947 թվականի ապրիլի 28-ին Կալիֆոռնիայի Կալվեր Սիթի քաղաքում քրիստոնյա լիբանանցի ներգաղթյալների ընտանիքում: 1969 թվականին նա բակալավրի աստիճան է ստացել Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանից (USC): Ուսման տարիներին խաղացել է համալսարանի ռեգբիի թիմում:
Նրա առաջին աշխատանքը Հերբերտ Կալմբախի իրավաբանական գրասենյակում էր, որը ԱՄՆ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի անձնական իրավաբանն էր:
2․ Երբ է սկսվել Թոմ Բարաքի ներգրավումը Միջին Արեւելքում:
1972 թվականին նա մեկնել էր Սաուդյան Արաբիա, որտեղ դարձավ սաուդյան արքայազնի սկվոշ խաղի զուգընկերը: Այս ծանոթության շնորհիվ Բարաքը սկսեց կապեր հաստատել Մերձավոր Արեւելքում:
3. Արդյո՞ք Թոմ Բարաքն առաջին անգամ է պետական պաշտոն զբաղեցնում:
Ոչ՝ 1982 թվականին նշանակվել էր ԱՄՆ ներքին գործերի փոխնախարար Ռոնալդ Ռեյգանի վարչակազմում:
4.Ե՞րբ է Թոմ Բարաքը ծանոթացել Դոնալդ Թրամփի հետ:
Նա առաջին անգամ Դոնալդ Թրամփի հետ գործ է ունեցել 1985 թվականին՝ վերջինիս վաճառելով Alexander’s խանութների ցանցի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը:
1988 թվականին Թրամփը Բարաքին 410 միլիոն դոլար վճարեց Նյու Յորքի հռչակավոր Plaza հյուրանոցի համար: Թրամփը հետագայում խոստովանել էր, որ գինը չափազանց բարձր էր, սակայն ինքը շատ էր ցանկանում դառնալ Plaza-ի սեփականատերը: Իսկ Բարաքն այդ գործարքի ընթացքն այսպես էր նկարագրել. «Ես երիտասարդ շնիկ էի, իսկ նա այն ժամանակ արդեն մեծ տղա էր Նյու Յորքում»:

Mediamax.am: кто предложил «арендовать дорогу» на территории Республики Армения? MediaMax.am:
Посол США в Турции Том Барак заявил, что Соединённые Штаты предлагают арендовать у Армении участок дороги, который должен соединить Нахичевань с основной территорией Азербайджана. Об этом сообщает Mediamax.am.
Рассказываем, кто такой Том Барак — человек, который на протяжении 40 лет заключал сделки в интересах Дональда Трампа.
1. Кто такой Том Барак?
Томас Джозеф Барак-младший родился 28 апреля 1947 года в городе Калвер-Сити, штат Калифорния, в семье христианских иммигрантов из Ливана. В 1969 году он получил степень бакалавра в Университете Южной Калифорнии (USC). Во время учёбы играл за университетскую команду по регби.
Свою карьеру начал в юридической фирме Херберта Калмбаха — личного адвоката президента США Ричарда Никсона.
2. Когда Барак начал свою деятельность на Ближнем Востоке?
В 1972 году он отправился в Саудовскую Аравию, где стал партнёром по игре в сквош одного из принцев. Это знакомство открыло ему двери к установлению деловых связей по всему Ближнему Востоку.
3. Это первый его опыт на государственной службе?
Нет. В 1982 году он был назначен заместителем министра внутренних дел США в администрации президента Рональда Рейгана.
4. Когда он познакомился с Дональдом Трампом?
Первое деловое взаимодействие с Дональдом Трампом произошло в 1985 году — Барак продал ему 20% акций сети магазинов Alexander’s.
В 1988 году Трамп заплатил Бараку 410 миллионов долларов за покупку знаменитого отеля Plaza в Нью-Йорке. Позднее Трамп признавался, что переплатил за отель, но мечтал стать его владельцем. Сам Барак описывал сделку так: «Я был тогда ещё щенком, а он уже большим парнем в Нью-Йорке».