Ռուբեն Հակոբյանը ձերբակալվել է իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչ հնչեցնելու համար
ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը ձերբակալվել է իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչ հնչեցնելու համար։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ռ.Հ.-ն 2025 թվականի հուլիսի 1-ին զանգվածային լրատվության միջոցով՝ հարցազրույց տալու ընթացքում հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչ։
2025 թվականի հուլիսի 18-ին քննիչի միջնորդության հիման վրա մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ Ռ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։

Бывший депутат парламента Армении Рубен Акопян задержан за публичные призывы к захвату власти
Бывший депутат парламента Рубен Акопян был задержан по обвинению в публичных призывах к захвату власти.
Как сообщили в Следственном комитете Армении, в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности в рамках уголовного производства были получены фактические данные о том, что 1 июля 2025 года Р. А. во время интервью, распространённого через средства массовой информации, выступил с публичными призывами к захвату власти.
18 июля 2025 года, по ходатайству следователя и на основании постановления прокурора, осуществляющего надзор за законностью досудебного производства, в отношении Р. А. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Республики Армения.