Դեմ չի՞ լինի Երևանը, որ թուրքական անցակետը կոչվի Թալեաթի անունով. ՀՀ ԱԳՆ–ի պատասխանը
ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստան-Թուրքիա սահմանային անցակետը Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Մեհմեդ Թալեաթ փաշայի անունով կոչելու մասին Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված օրինագծին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ համապատասխան օրինագիծը Թուրքիայի Միլի Մեջլիս է ներկայացրել թուրքական ազգայնական İYİ (Լավ կուսակցություն) կուսակցության ղեկավար, խորհրդարանի պատգամավոր Մուսավաթ Դերվիշօղլուն, այն ստորագրել է այդ կուսակցության 28 պատգամավոր:
Sputnik Արմենիան ՀՀ վարչապետի անունով պաշտոնական հարցում է ուղարկել, որպեսզի ճշտի այդ հարցում Երևանի դիրքորոշումը, մասնավորապես` Հայաստանը կհամաձայնի՞ արդյոք այդ վերանվանմանը սահմանի բացման դեպքում, և ի՞նչ քայլեր է նախատեսում ձեռնարկել երկրի կառավարությունը։
Հարցումը վերահասցեագրվել է ՀՀ ԱԳՆ, որտեղից էլ ստացվել է պատասխանը։
«Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը հաշվի է առնում Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումներն ու որոշումները»,-նշվում է հարցման պատասխանում։

Будет ли Ереван против того, чтобы турецкий КПП был назван в честь Талаата? Ответ МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении прокомментировало законопроект, внесённый в парламент Турции, согласно которому армяно-турецкий пограничный пункт предлагается назвать именем одного из организаторов Геноцида армян — Мехмеда Талаата-паши.
Ранее стало известно, что соответствующий законопроект в Великое национальное собрание Турции внес лидер турецкой националистической партии İYİ (Хорошая партия), депутат парламента Мусават Дервишоглу. Документ также подписали 28 депутатов от этой партии.
Агентство Sputnik Армения направило официальный запрос на имя премьер-министра Армении, чтобы уточнить позицию Еревана по данному вопросу — в частности, готова ли Армения согласиться на подобное переименование в случае открытия границы и какие шаги правительство намерено предпринять.
Запрос был переадресован в Министерство иностранных дел Армении, откуда и был получен официальный ответ.
«В процессе нормализации армяно-турецких отношений Республика Армения учитывает официальные позиции и решения правительства Турецкой Республики», — говорится в ответе МИД.