Մի օր Փաշինյանը հայտարարելու է, թե սխալ է գործել՝ ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելով, բայց նա երբեք չի ներվի․ Օսկանյան
19/07/2025 12:33
Երեկ Բելգիայի խորհրդարանն ընդունեց բանաձև Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ։ Ադրբեջանի վայրագությունների և մարդու իրավունքների խախտումների մի շարք դատապարտումների շարքում, այդ բանաձևը կոչ է անում Բաքվին կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թ. նոյեմբերի 17-ի որոշումը և թույլ տալ հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց տները՝ միջազգային վերահսկողության ներքո։ Այս բանաձևը լրացնում է Եվրոպական խորհրդարանի՝ 2024 թվականին ընդունած երկու բանաձևերը, ինչպես նաև Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերջերս ներկայացրած նախաձեռնությունը, որը կոչված է միջնորդելու Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի միջև՝ վերջիներիս իրենց հայրենիք վերադառնալու հարցում։ Ավելի քան 100 բրիտանացի պատգամավորներ վերջերս իրենց աջակցությունն են հայտնել շվեյցարական խաղաղարար նախաձեռնությանը, և շուտով կլսենք նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատիից։ Այս մասին գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Իսկ երկու օր առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանը՝ մի շարք վտանգավոր և անտրամաբանական պնդումների շարքում, հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը «փակված» է։ Նա միանշանակ հայտարարեց, որ տարածքն ադրբեջանական է և, գուցե, ամենամեղադրելին՝ խոստովանեց, թե իր միակ ափսոսանքն այն է, որ այս զիջումն ավելի վաղ չի իրականացրել։ Այդ «սխալը», ինչպես ինքն է անվանում, արժեցավ հազարավոր հայերի կյանք, ավարտվեց հայկական պատմական հայրենիքի էական մասի կորստով և Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության լիակատար հարկադիր տեղահանությամբ։
Ցանկացած գործուն ժողովրդավարությունում նման կործանարար սխալ հաշվարկի ընդունումը կհանգեցներ անհապաղ հրաժարականի և անդառնալի քաղաքական խայտառակության։ Փոխարենը, Փաշինյանը կառչել է իշխանությունից և փորձում է հայտարարել, թե բաց վերքն արդեն բուժվել է։
Սակայն ճշմարտությունը հնարավոր չէ այսքան հեշտությամբ մոռացության տալ։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ և երբեք էլ չի փակվի, քանի դեռ իրենց պատմական հայրենիքից բռնությամբ տեղահանված 150,000 հայերի իրավունքները չեն ճանաչվել, վերականգնվել և երաշխավորվել։ Ո՛չ մամուլի ասուլիսը, ո՛չ էլ պատմության վերաշարադրման փորձերը չեն կարող փոխել այս հիմնարար իրականությունը։
Փաշինյանը փորձում է համոզել աշխարհին, թե Հայաստանն այլևս ասելիք կամ անելիք չունի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով։ Նրա մղումները ակնհայտ են՝ հաճոյանալ Ադրբեջանին, խուսափել դիվանագիտական դիմակայությունից, շեղել պատասխանատվությունը և շարունակել կառչել իշխանությունից։ Նրա հռետորական շրջադարձը, ըստ որի՝ իբր Լեռնային Ղարաբաղը երբեք իսկապես հայկական չի եղել, բարոյական և քաղաքական դավաճանություն է, որը և պատմական, և իրավական առումով կեղծ պնդում է։
Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ ադրբեջանական պետության մաս։ Նրա հայկական արմատները ձգվում են հազարամյակներ՝ շատ առաջ՝ մինչև ժամանակակից Ադրբեջանի ձևավորումը։ Տարածքն իր անկախությունն հռչակեց 1991 թվականին՝ նույն խորհրդային իրավական հիմքով, որով ձևավորվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետխորհրդային հանրապետությունները։
Մի օր, անկասկած, Փաշինյանը հայտարարելու է, թե սխալ է գործել՝ Պրահայի հանդիպման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելով։ Սակայն ոչ մի ներողություն չի կարող չեղարկել այն վնասը, որ նա պատճառել է։ Այդ վնասի համար նա երբեք չի ներվի հայ ժողովրդի կողմից։
Անկախ այն բանից, թե ինչ է ասում կամ անում Փաշինյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ։ Այն շարունակում է ապրել՝ քանի դեռ վերադարձի իրավունքը չի իրագործվել, և արդարությունը չի վերականգնվել էթնիկ զտման և հարկադիր արտաքսման զոհերի համար»,- գրել է նա։

Осканян: однажды Пашинян заявит, что признание Нагорного Карабаха частью Азербайджана было ошибкой, но его никогда не простят
19/07/2025 13:45
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян на своей странице в Facebook прокомментировал последние международные события, связанные с Нагорным Карабахом, а также недавние заявления премьер-министра Никола Пашиняна.
«Вчера парламент Бельгии принял резолюцию по Нагорному Карабаху. Наряду с осуждением многочисленных актов насилия и нарушений прав человека со стороны Азербайджана, документ призывает Баку выполнить решение Международного суда ООН от 17 ноября 2023 года и обеспечить безопасное возвращение армян в свои дома под международным контролем.
Эта резолюция дополняет два аналогичных документа, принятых Европейским парламентом в 2024 году, а также недавнюю инициативу парламента Швейцарии, направленную на посредничество между Азербайджаном и армянами Нагорного Карабаха в вопросе их возвращения на родину. Более 100 британских парламентариев недавно выразили поддержку швейцарской миротворческой инициативе, и вскоре ожидается заявление и от Палаты представителей Конгресса США», — написал Осканян.
Он также резко раскритиковал заявления Никола Пашиняна, сделанные на пресс-конференции двумя днями ранее:
«Среди ряда опасных и нелогичных заявлений Пашинян утверждал, что вопрос Нагорного Карабаха "закрыт". Он однозначно признал территорию азербайджанской и, возможно, самое возмутительное — выразил сожаление лишь о том, что уступка не была сделана раньше.
Эта "ошибка", как он сам её называет, стоила жизней тысяч армян, обернулась потерей значительной части исторической родины и полной насильственной депортацией коренного армянского населения Карабаха.
В любой функционирующей демократии признание подобной катастрофической ошибки привело бы к немедленной отставке и политическому краху. Вместо этого Пашинян цепляется за власть и пытается убедить общество в том, что открытая рана уже зажила.
Но правду невозможно так просто забыть. Вопрос Нагорного Карабаха не закрыт и никогда не будет закрыт до тех пор, пока права 150 000 армян, насильственно изгнанных со своей исторической родины, не будут признаны, восстановлены и гарантированы.
Ни пресс-конференции, ни попытки переписать историю не могут изменить эту фундаментальную реальность».
Осканян также обвинил Пашиняна в попытке снять с себя ответственность и в политической лояльности Баку:
«Пашинян стремится убедить международное сообщество в том, что Армения больше не имеет ни голоса, ни роли в карабахском вопросе. Его мотивы очевидны — угодить Азербайджану, избежать дипломатического давления, уйти от ответственности и сохранить власть.
Его новая риторика, согласно которой Нагорный Карабах якобы никогда не был по-настоящему армянским, — это моральное и политическое предательство, а также исторически и юридически ложное утверждение.
Нагорный Карабах никогда не входил в состав независимого азербайджанского государства. Его армянские корни уходят в тысячелетия — задолго до образования современного Азербайджана. В 1991 году регион провозгласил независимость на тех же правовых основаниях, на которых были основаны постсоветские республики Армения и Азербайджан».
Завершая, Осканян пишет:
«Однажды, несомненно, Пашинян признает, что совершил ошибку, признав Нагорный Карабах частью Азербайджана на встрече в Праге. Но никакие извинения не могут отменить тот вред, который он причинил. Этот вред ему никогда не простит армянский народ.
Независимо от заявлений Пашиняна, вопрос Нагорного Карабаха не закрыт. Он открыт, пока не реализовано право на возвращение и не восстановлена справедливость для жертв этнических чисток и насильственного изгнания», — заключил бывший министр.