Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերությունները բարդ շրջան են ապրում․ Պեսկով
Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունները ամուր հիմք ունեն, բայց ներկայումս դժվարին շրջան են ապրում։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իսկապես, ամուր հիմք կա, երկու երկրների շահերի համընկնում կա, փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված փոխշահավետ համագործակցություն կա։ Սակայն երբեմն պատահում է, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններում դժվար շրջաններ են լինում։ Հիմա այդպիսի շրջաններից մեկն է», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
«Մենք հույս ունենք, որ այս շրջանը կանցնի», - ընդգծել է Պեսկովը՝ պատասխանելով, որ «երկու երկրների միջև համագործակցությունը փոխադարձ օգուտ է բերում»։
Պեսկովը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի համար կարևոր է, որ ռուսները հարգվեն Ադրբեջանում։
«Ռուսաստանում ապրում է ադրբեջանական շատ մեծ սփյուռք։ Սփյուռքի գրեթե բոլոր ներկայացուցիչները մեր օրինապահ քաղաքացիներն են, որոնք այստեղ արժանի հարգանք են վայելում։ Օրենքները խախտող քաղաքացիները հետապնդվում են օրենքով»։

Песков: в отношениях Москвы и Баку настал сложный период
Отношения Москвы и Баку имеют прочную основу, но сейчас переживают сложный период. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Прочная основа, действительно, есть, есть совпадение интересов двух стран, есть взаимовыгодное сотрудничество, основанное на взаимном уважении. Но иногда случается, что в отношениях двух стран происходят сложные периоды. Сейчас - один из таких периодов", - сказал представитель Кремля.
"Мы надеемся, что этот период пройдет", - подчеркнул Песков, ответив, что "сотрудничество двух стран приносит взаимную выгоду".
В Екатеринбурге в конце июня задержали представителей азербайджанской диаспоры по обвинению в тяжких преступлениях. Азербайджан выразил протест в связи с якобы применением насилия полицейских в адрес преступников. Позже Баку отменил все культурные мероприятия по линии РФ, а также задержал российских журналистов СМИ "Sputnik Азербайджан". 18 июля власти Азербайджана заявили, что не будут участвовать в заседании Экономического совета СНГ, который пройдет в Москве.