ՌԴ-Ադրբեջան հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին Իրանն ու Ռուսաստանը զորավարժություններ կանցկացնեն
Իրանի և Ռուսաստանի ռազմածովային ուժերը Կասպից ծովում եռօրյա զորավարժություններ կանցկացնեն, հաղորդում է Tasnim լրատվական գործակալությունը։
CASAREX 2025 կոդային անվամբ զորավարժությունները կսկսվեն հուլիսի 21-ին, որին կմասնակցեն երկու երկրների ռազմածովային ուժերը, ինչպես նաև ԻՀՊԿ անձնակազմը։
«Փրկարարական վարժանքների նպատակը կլինի ծովում անվտանգության մակարդակի բարձրացումը և Կասպյան երկրների նավատորմերի միջև համագործակցության ամրապնդումը», - ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։
Հարկ է նշել, որ զորավարժությունները սկսվում են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին:

На фоне обострения российско-азербайджанских отношений Иран и Россия проведут учения в Каспийском море
Иран и Россия начнут 21 июля в Каспийском море учения CASAREX 2025 с участием военно-морских сил (ВМС) двух стран и сотрудников Корпуса стражей исламской революции Ирана (КСИР, элитное подразделение ВС), передает госагентство Tasnim.
"Комбинированные морские поисково-спасательные учения... CASAREX-2025, организованные ВМС Исламской Республики Иран, пройдут в Каспийском море в течение трех дней, начиная с 21 июля... Эти учения состоятся при участии ВМС армии (Ирана - ред.), КСИР, ВМС Российской Федерации и наблюдателей из стран прикаспийского региона", - говорится в сообщении агентства.
Целью учений, уточняет Tasnim, является повышение уровня морской безопасности и взаимодействия ВМС прикаспийских стран.