Ըստ ադրբեջանական քարոզչության՝ եկեղեցու դեմ արշավն իրենց շահերից է. եկեղեցին պետք է չեզոքացնել, որ ՀՀ-ում «արևմտյան ադրբեջանցիների» բնակեցումը հեշտ լինի
21/07/2025 14:55
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը գրել է.
«Իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության իրական դրդապատճառները և անօրինական բնույթը.
1. Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը նամակ է գրել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին ընդդեմ Հայոց Եկեղեցու՝ ակնհայտորեն օգտագործելով Հայոց Եկեղեցու դեմ ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած ու նրա կողմից ղեկավարվող արշավի ուղերձները՝ վիճարկելով Հայոց Եկեղեցու հեղինակությունը և վարկաբեկելով հոգևորականների նույն բառապաշարով անգամ, ինչ անում է ՀՀ վարչապետը:
2. Ըստ ադրբեջանական իշխանական քարոզչության՝ Հայոց Եկեղեցու դեմ Հայաստանի իշխանության արշավը բխում է հենց իրենց շահերից. Հայոց եկեղեցին պետք է չեզոքացնել, որպեսզի Հայաստանում «արևմտյան ադրբեջանցիների» բնակեցումը հեշտ լինի։ Պետք է նկատի ունենալ, որ ադրբեջանական իշխանությունը, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջանցիների» Հայաստանում բնակեցման, իսկ իրականում հումանիտար շղարշի ներքո Հայաստանի զավթման ծրագիրը դարձրել է միջազգային օրակարգի հարց՝ անգամ պաշտոնական նամակով հարցը ՄԱԿ-ում առաջ տանելով:
3. Հայոց Եկեղեցու դեմ արշավը ոչ միայն ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի կոպիտ խախտումով է, այլ պարունակում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տարբեր արարքների հատկանիշներ: Ընդ որում, այդ արարքները կատարվում են պաշտոնական կարգավիճակի լիազորությունները կամ իշխանության ազդեցությունն օգտագործելով, հրապարակային եղանակներով, ինչպես նաև իշխանության պաշտոն զբաղեցնող անձանց խմբի կողմից:
4.Գիտակցված պառակտում է հասարակությունը, թշնամացնում է տարբեր մարդկանց իրար հետ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
5.Թուլացնում է Հայաստանի պետականության հիմքերը՝ վիրավորանքների և անհանդուրժողականության հովանավորչությամբ մեծ վնաս հասցնելով երկրի միջազգային իմիջին: Հայոց եկեղեցին ներկայացնում է՝ որպես բռնության քարոզիչ, այն դեպքում, երբ եկեղեցին մշտապես հանդես է եկել համերաշխության ու խաղաղության կոչերով։ Այսինքն` խոսքն այնպիսի արշավի մասին է, որը բնույթով ոչ միայն հակաեկեղեցական է, այլ հակաքրիստոնեական»։

Согласно азербайджанской пропаганде, кампания против Армянской Церкви отвечает их интересам: церковь нужно нейтрализовать, чтобы облегчить процесс переселения «западных азербайджанцев» в Армению
21/07/2025 15:13
«Истинные мотивы и незаконный характер антицерковной политики властей»
1. Духовный лидер Азербайджана направил письмо во Всемирный совет церквей против Армянской церкви, явно используя риторику, развернутую премьер-министром Армении и отражённую в государственной кампании против Церкви. В письме оспаривается авторитет Церкви, а духовенство дискредитируется теми же формулировками, которые использует премьер-министр Армении.
2. Согласно азербайджанской государственной пропаганде, атака армянских властей на Церковь отвечает интересам Азербайджана: Церковь необходимо нейтрализовать, чтобы упростить переселение «западных азербайджанцев» в Армению. Следует отметить, что власти Азербайджана продвигают эту программу под гуманитарным прикрытием как элемент международной повестки, включая официальные обращения в ООН.
3. Кампания против Армянской церкви осуществляется не только с грубым нарушением статуса премьер-министра Республики Армения, но и содержит признаки деяний, предусмотренных Уголовным кодексом Армении. При этом указанные деяния совершаются с использованием служебного положения или влияния власти, публичным способом, а также группой лиц, занимающих руководящую должность.
4. Кампания сознательно раскалывает общество, провоцирует вражду не только внутри Армении, но и в диаспоре.
5. Подрываются основы армянской государственности — поощрением вражды и оскорблений наносится серьёзный урон международному имиджу страны. Армянская Церковь представляется как источник насилия, хотя на деле она всегда выступала с призывами к миру и согласию. Речь идёт не только об антицерковной, но и об антихристианской кампании.