«Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա»․ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Արարատի աշակերտներին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հուլիսի 19-ին, «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության ղեկավար Անահիտ Գևորգյանի հրավերով, այցելել է Արարատի մարզի Արևշատ բնակավայր և հանդիպել տեղի, ինչպես նաև հարևան բնակավայրերի՝ Դեղձուտի, Աբովյանի և Կանաչուտի դպրոցների 9-12-րդ դասարանների չորս տասնյակը գերազանցող աշակերտներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազի՝ աշակերտներին հանդիպելու  նպատակը բարեվարքության և հակակոռուպցիոն մտածողության ու վարքի ամրապնդման վերաբերյալ քննարկումն էր:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարեվարքության հատկանիշներին, կոռուպցիոն դրսևորումներին և այն հարցին, թե ի՞նչ ներդրում կարող են ունենալ դպրոցականները կոռուպցիայի և հովանավորչության դեմ պայքարում:
Պատասխանելով աշակերտների՝ կրթության կարևորության մասին հարցին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ կրթությունն իր համար ազատության ճանապարհ է:
Հանդիպման ավարտին Աննա Վարդապետյանն Արարատի մարզի չորս բնակավայրերի աշակերտներին գրքեր է նվիրել:
Զրույց-քննարկմանը ներկա են եղել Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը, այլք:

«Поезжай в село — в селе есть жизнь»: Анна Вардапетян встретилась с учащимися Араратской области
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 19 июля 2025 года по приглашению руководителя инициативы «Поезжай в село — в селе есть жизнь» Анаит Геворгян посетила населённый пункт Аревшат Араратской области и встретилась с более чем сорока учащимися 9–12 классов школ Аревшата, а также соседних населённых пунктов — Дехцут, Абовян и Каначут.
Целью встречи Генерального прокурора с учащимися стало обсуждение вопросов, касающихся укрепления нравственных ценностей и антикоррупционного мышления и поведения.
В ходе беседы обсуждались понятия добропорядочности, формы проявления коррупции, а также роль школьников в борьбе с коррупцией и покровительством.
Отвечая на вопрос о значении образования, Анна Вардапетян подчеркнула, что для неё образование — это путь к свободе.
В завершение встречи Генеральный прокурор подарила книги учащимся из четырёх населённых пунктов Араратской области.
В обсуждении приняли участие прокурор Араратской области Вардан Погосян, глава общины Арташат Карлен Мкртчян, руководитель фонда «Школа лидерства» Самвел Мовсисян и другие.