69 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը վերադարձվել է Մասիս համայնքին
Քրեական վարույթի նախաքննության փուլում՝ Արարատի մարզի Մասիս համայնքի Հովտաշատ բնակավայրում գտնվող՝ 2.34778 հա մակերեսով, շուրջ 180.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 69 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը վերադարձվել է Մասիս համայնքին:
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողամասի աճուրդն անցկացվել է ձևական, որի հիման վրա՝ հողամասն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ, շուկայականից էականորեն ցածր գնով դուրս է բերվել համայնքի գույքային ֆոնդից, ապա ապօրինի ճանապարհով դարձել է Հովտաշատ բնակավայրի նախկին ղեկավարի որդու սեփականությունը:

Общине Масис возвращён земельный участок стоимостью около 180 000 долларов США
В ходе предварительного расследования уголовного дела общине Масис был возвращён земельный участок площадью 2,34778 га, расположенный в посёлке Овташат общины Масис Араратской области, примерной кадастровой стоимостью 69 млн драмов, что эквивалентно около 180 000 долларов США. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре.
Напомним, что в ходе уголовного производства установлено, что аукцион по продаже земельного участка, предназначенного для промышленного использования, недропользования и иных производственных целей был проведён в формальном порядке, на основании чего земельный участок был изъят из имущественного фонда общины по цене значительно ниже рыночной, с нарушением установленного законом порядка, а затем незаконно перешёл в собственность сына бывшего главы посёлка Овташат.