Պետությունը գահավիժում է անդունդ. Նիկոլ Փաշինյանը հայրենիքի դավաճան է և հասարակությունը պետք է պարտադրի նրա հրաժարականը. Ռուբեն Հակոբյանի նամակը՝ ՔԿՀ-ից
22/07/2025 13:46
ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը, ով այժմ կալանավորված է, նամակ է հղել ՔԿՀ-ից։
«ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությամբ, քաղաքական դրդապատճառներով, ինձ շինծու մեղադրանք են առաջադրել և կալանավորել՝ «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիքով» հեռարձակվող հաղորդման յութուբյան ալիքում հրապարակված՝ «Պետք է մտնել, ականջներից բռնել և դուրս շպրտել» վերնագրով թողարկման ժամանակ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի հրաժարականը պահանջելու համար (պատճառով)։
Իր իշխանության յոթ տարիների ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը բազմաթիվ անգամներ խախտել է ՀՀ Սահմանադրության և Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներ, տապալել է պետության սահմանադրական կարգը, ինչի հետևանքով էթնոզտվել և գլխատվել է Արցախը։ ԱԺ ամբիոնից իր իսկ խոստովանությամբ՝ իր իշխանությունը պահելու համար զոհաբերել է հինգ հազար զինվորի։ Իր սադրիչ («Արցախը Հայաստան է և՝ վերջ») հայտարարությամբ, թշնամուն լեգիտիմ հնարավորություն է տվել պատերազմը վերսկսելու։ Արևմտյան որոշ ուժերի դրդմամբ, անվստահություն է առաջացրել Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցների շրջանում։ Մեր պետությունը դարձրել է թշնամու ձեռքին գործիք և ծիծաղի առարկա։ ՀՀ դատաիրավական մարմինները ոչ միայն չեն կանխել և կանխում իշխող թիմի և նրան առաջնորդի ազգադավ քաղաքականությունը, այլև իրենց գործունեությամբ բացահայտ նպաստում են ազգակործան քաղաքականության իրականացմանը։
44-օրյա պատերազմում Հայաստանը խայտառակ պարտություն է կրել Գերագույն Գլխավոր հրամանատարի տգետ, պատերազմ վարելու ոչ ունակ, արցախյան առաջին պատերազմում հաղթանակներ ապահոված նախկին նախագահներին մեկուսացնելու, նրանց փոխարեն կողակցին հրամանատարական բարձրագույն կետ՝ բունկեր անձնկան-ընտանեկան նկատառումներով գործուղելու, հասարակության ներսում բևեռացում ստեղծելու, միմյանց նկատմամբ անտագոնիզմ առաջացնելու և այլ հայտնի պատճառներով։
Ինչպես նախկինում, այսօր էլ ուղիղ եթերի ձևաչափով առաջարկում եմ մասնակցել հեռուստաբանավեճի, որտեղ թվարկված և այլ փաստեր վկայակոչելով՝ կհիմնավորվի, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայրենիքի դավաճան է և պետք է հասարակությունը պարտադրի նրա հրաժարականը։
Իշխանությունների հակասահմանադրական և հակաօրինական գործունեության հետևանքով պետությունը գահավիժում է անդունդ, համապատասխան կառույցները անգործության են մատնված, ձևավորված ավտորիտարիզմի պայմաններում վախի մթնոլորտ ստեղծելով և բացահայտ քաղաքական նկատառումներով կալանավորված են բարձրաստիճան հոգևորականներ, ազգային բարերար, քաղաքական գործիչներ և վարվող քաղաքականությանն ընդիմացող ակտիվ երիտասարդներ։
Չեմ զղջում հաղորդման ընթացքում տված քաղաքական գնահատականներիս և հայտարարություններիս համար։
Իսկ թե տարածաշրջանային ինչ վտանգավոր զարգացումներ են սպասվում առաջիկայում, ինչ ընթացակարգով ու գործիքակազմով վերականգնել սահմանադրական կարգը Հայաստանում, ինչպես կասեցնել պետության սրընթաց գահավիժումը՝ հաջորդիվ։
Բարին ընդ ձեզ և ի տեսություն։
Ռուբեն Հակոբյան
ՀՀ ԳԽ և ԱԺ չորս գումարումների պատգամավոր,
2000-2008թթ․ Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս
քաղաքական գիտությունների թեկնածու»,- նշված է նամակում։

«Государство катится в пропасть: Никол Пашинян — изменник Родины, и общество должно потребовать его отставки» — письмо Рубена Акопяна из уголовно-исполнительного учреждения
22/07/2025 14:59
Бывший депутат парламента Армении, ныне арестованный Рубен Акопян, распространил из  уголовно-исполнительного учреждения открытое письмо, в котором резко критикует власти и призывает к отставке премьер-министра Никола Пашиняна.
«По ходатайству Генерального прокурора, по политическим мотивам, мне было предъявлено сфабрикованное обвинение и избрана мера пресечения в виде ареста. Поводом стало мое выступление на YouTube-канале передачи "Второго армянского телеканала" под заголовком «Нужно пойти, схватить их за уши и вышвырнуть вон», где я потребовал отставки действующего премьер-министра», — отмечает Акопян.
В письме он заявляет, что за 7 лет у власти Пашинян неоднократно нарушал Конституцию и Уголовный кодекс Армении, «сверг конституционный строй государства» и привёл к «этнической чистке и обезглавливанию Арцаха». По словам Акопяна, сам премьер признался с трибуны парламента, что «ради удержания власти пожертвовал пятью тысячами солдат».
«Своим провокационным заявлением "Арцах — это Армения. И точка" он дал легитимный повод для возобновления войны со стороны противника. Под влиянием западных кругов Пашинян подорвал доверие к Армении со стороны стратегических союзников, превратил нашу страну в инструмент и объект насмешек», — пишет экс-депутат.
Он также утверждает, что судебно-правовая система не только бездействует, но и содействует государственно-предательской политике властей.
Акопян напоминает о поражении в 44-дневной войне, называя его следствием «некомпетентности Верховного главнокомандующего», изоляции бывших победоносных лидеров, а также направлении партнерши премьер-министра в высший командный пункт - в бункер по личным мотивам.
«Как и прежде, сегодня я снова предлагаю прямой эфир, в формате теледебатов, где на основании фактов готов доказать, что Никол Пашинян — предатель родины и общество должно заставить его уйти в отставку», — подчёркивает Акопян.
По его словам, «в условиях авторитаризма, страха и репрессий в стране политически мотивированно арестованы высокопоставленные священнослужители, национальные благотворители, политические деятели и активная молодежь, выступающая против политики действующей власти».
«Я не раскаиваюсь в своих политических оценках и заявлениях, сделанных в эфире. А о том, какие опасные региональные события грядут, какими механизмами можно восстановить конституционный строй и остановить катастрофическое падение государства — расскажу в следующем письме», — завершает он.