«Զանգեզուրի միջանցք»-ի իրականացումն անհնար է առանց մեր շահերը հաշվի առնելու․ Իրանի պատգամավոր
Իրանի խորհրդարանի Արդաբիլից պատգամավոր և Իրան-Ադրբեջան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Սուդեյֆ Բադրին հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք»-ի նախագծի իրականացումն անհնար է՝ առանց Իրանի ռազմավարական շահերի և դերի հաշվառման։ Այս մասին գրում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) Telegram ալիքը։
«Վերջերս միջանցքի վերաբերյալ հնչում են ոչ պրոֆեսիոնալ և անիրատեսական հայտարարություններ, սակայն նման նախագծերը չեն կարող անցնել իրականացման փուլ՝ առանց շահագրգիռ կողմերի, հատկապես Իրանի հետ համաձայնեցման։
Սպառնալիքների և ճնշման լեզուն չի կարող ապահովել տարածաշրջանի կայուն զարգացումը։ Հարավային Կովկասի բոլոր երկրները պետք է ձգտեն համատեղ շահերի՝ Իրանի մասնակցությամբ։
Տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերի անվտանգությունը երաշխավորելու ունակ միակ երկիրը Իրանն է։
Մենք մտադիր չենք կողմնակի հարցեր առաջ քաշել, սակայն շեշտում ենք՝ տարածաշրջանում ոչ մի տարանցիկ երթուղի, ներառյալ «Զանգեզուրի միջանցք»-ը, չի կարող իրականացվել և կայուն լինել՝ առանց Իրանի զգայուն ու կարևոր շահերը հաշվի առնելու»։

Реализация Зангезурского коридора невозможна без учёта наших интересов — иранский депутат
Судейф Бадри, депутат парламента Ирана от Ардебиля и глава группы межпарламентской дружбы Иран–Азербайджан, заявил, что реализация проекта Зангезурского коридора невозможна без учёта стратегических интересов и роли Ирана, пишет телеграм канал КСИР.
В последнее время звучат непрофессиональные и нереалистичные заявления о коридоре, однако такие проекты не могут перейти в фазу реализации без согласования с заинтересованными сторонами, особенно с Ираном.
Язык угроз и давления не способен обеспечить устойчивое развитие региона. Все страны Южного Кавказа должны стремиться к совместным интересам при участии Ирана.
Единственной страной, способной гарантировать безопасность интересов всех стран региона, является Иран.
Мы не намерены выдвигать сторонние вопросы, но подчёркиваем: ни один транзитный маршрут в регионе, включая Зангезурский, не может быть реализован и устойчив без учёта чувствительных и важных интересов Ирана.