Միջպետական պայմանագրերը ՀՀ օրենսդրության մաս են. փաստաբանի արձագանքը արբիտրաժի գործին
Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած հրատապ արբիտրաժային գործը։ Գործը քննվել է Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտում (SCC), Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի միջև 1995 թվականի հունվարի 18-ին կնքված Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության համաձայնագրի հիմքով։
2025 թվականի հուլիսի 22-ին Արբիտրաժը պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված մի շարք օրենսդրական դրույթների կիրառումից, ինչպես նաև հետագա հնարավոր բռնագրավումներից։ Արբիտրաժն արձանագրել է, որ ՀՀ գործողությունները լուրջ կասկածներ են առաջացնում՝ վերոնշյալ միջազգային համաձայնագրին համապատասխանելու առումով։
Այս որոշումն արձագանք է ստացել նաև ՀՀ կառավարությունից։ Կառավարության հայտարարության մեջ ասվում է․
«Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»։
Aysor.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանն իրավական տեսանկյունից տարօրինակ գնահատեց կառավարության արձագանքը։
«Երկու երկրների միջև ներդրումների պաշտպանության վերաբերյալ պայմանագրի շրջանակներում սկսված արբիտրաժային գործընթացի հիման վրա կայացված դատական ակտը նույնպես հիմնված է համարվում Հայաստանի օրենսդրության վրա, որովհետև Հայաստանի օրենսդրության մաս են կազմում միջպետական պայմանագրերը», - նշեց Հարությունյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք կառավարությունը մանևրելու հնարավորություն ունի, օրինակ՝ կարո՞ղ է փորձել որոշումը չկատարել, Հարությունյանը պատասխանեց.
«Իհարկե՛, կարող է, խելագարության կանխավարկածի շրջանակում պետք է մեկնաբանել այն ամենն, ինչ վերաբերում է այս կառավարության իրավական դիրքորոշումներին»։

Международные договоры являются частью законодательства Армении — ответ адвоката по арбитражному делу
23/07/2025 15:53
Самвел Карапетян и его семья выиграли срочное арбитражное дело против Правительства Республики Армения.
Дело рассматривалось в Арбитражном институте Торговой палаты Стокгольма (SCC) на основании Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Кипр о поощрении и защите инвестиций от 18 января 1995 года.
22 июля 2025 года Арбитраж обязал Правительство Армении воздержаться от применения ряда недавно принятых законодательных положений в отношении закрытого акционерного общества «Электрические сети Армении» (ЭСА), а также от возможных последующих конфискаций. Арбитраж отметил, что действия Республики Армения вызывают серьёзные сомнения в их соответствии вышеупомянутому международному соглашению.
Это решение также вызвало реакцию со стороны Правительства Республики Армения. В заявлении правительства говорится:
«Уважая обеспечительные меры, применяемые решениями иностранных арбитражей, каждый вместе с тем обязан руководствоваться также законодательством Республики Армения и международными договорами, устанавливающими правила и порядок признания и исполнения арбитражных решений».
В беседе с Aysor.am адвокат Вараздат Арутюнян оценил реакцию правительства как странную с юридической точки зрения.
«Судебный акт, вынесенный на основании арбитражного процесса, инициированного в рамках договора между двумя странами о защите инвестиций, также считается основанным на законодательстве Армении, поскольку межгосударственные договоры являются частью армянского законодательства», — отметил Арутюнян.
На вопрос, имеет ли правительство возможность маневрировать, например, попытаться не исполнять решение, Арутюнян ответил:
«Конечно, может. В рамках презумпции невменяемости следует трактовать всё, что касается правовых позиций этого правительства».