Դատախազությունը բողոքարկել է ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանին պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելու որոշումը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանին պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելու որոշումը, Aysor.am-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
«Վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել, բողոքը վարույթ է ընդունվել»,- նշեցին դատախազությունից։
Ավելի վաղ ՀՀ արդարադատության նախարարի մամուլի խոսնակ Մարիամ Մելքումյանը հայտնել էր, որ ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանը պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել։
Մհեր Ենոքյանն ազատ է արձակվել 29 տարի անազատության մեջ գտնվելուց հետո։
Ենոքյանին մեղադրանք էր առաջադրվել իր համակուրսեցի Իոսիֆ Աղաջանովին սպանելու համար։ Նա 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ին դատապարտվել էր մահապատժի։ Ըստ դատավճռի՝ հանցագործությունը Ենոքյանը կատարել է ընկերոջ՝ գյուղատնտեսական ինստիտուտի ուսանող Արամ Հարությունյանի հետ, վերջինիս տանը: 2003 թվականին, երբ մահապատիժը Հայաստանում վերացել էր, Մհեր Ենոքյանը դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման։

Прокуратура обжаловала решение об условно-досрочном освобождении пожизненно осужденного Мгера Енокяна
Генеральная прокуратура Армении обжаловала решение об условно-досрочном освобождении пожизненно осужденного Мгера Енокяна, сообщили Aysor.am в Генеральной прокуратуре Республики Армения.
«Подана кассационная жалоба, которая принята к рассмотрению», — отметили в прокуратуре.
Ранее пресс-секретарь министра юстиции Армении Мариам Мелкумян сообщила, что пожизненно осуждённый Мгер Енокян был освобождён условно-досрочно.
Енокян был освобождён после 29 лет заключения.
Мгеру Енокяну было предъявлено обвинение в убийстве сокурсника Иосифа Агаджанова. 29 ноября 1996 года он был приговорён к смертной казни. После отмены смертной казни в Армении его приговор был заменён на пожизненное заключение.