Ի՞նչ կարող է լինել, եթե ՀԷՑ-ի մասով Հայաստանը չկատարի միջազգային արբիտրաժի որոշումը. մանրամասնում է տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը
23/07/2025 15:12
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի գնահատմամբ՝ Ստոկհոլմյան արբիտրաժի կամ, ընդհանուր առմամբ, որևէ միջազգային արբիտրաժային դատարանի վճիռ չկատարելու դեպքում կան մի քանի իրավական և գործնական հետևանքներ ու մեխանիզմներ` վճիռը պարտադրելու համար։
Ըստ նրա՝ Ստոկհոլմյան արբիտրաժը գործում է որպես անկախ արբիտրաժային հաստատություն, որի որոշումները համարվում են իրավական ուժ ունեցող, ինչպես ազգային դատարանների վճիռները։
«Ստոկհոլմյան արբիտրաժի վճիռներն, ըստ միջազգային իրավունքի, ենթակա են պարտադիր կատարման՝ Նյու Յորքի կոնվենցիայի (1958) հիմքով, որին անդամակցում են ավելի քան 170 պետություններ, այդ թվում` Հայաստանը։
Եթե պատասխանողը չի կատարում վճիռը՝
Հակառակ կողմը կարող է դիմել այն պետության դատարաններին, որտեղ գտնվում են պատասխանողի ակտիվները (գույքը), և պահանջել կատարողական վարույթ։
Ինչպե՞ս կարելի է ստիպել կատարել միջազգային արբիտրաժային վճիռը
Նյու Յորքի կոնվենցիայի մեխանիզմով
Եթե պատասխանողի ակտիվները կան որևէ կոնվենցիային միացած պետությունում՝
Դիմում է ներկայացվում տվյալ երկրի դատարան՝ վճիռը ճանաչելու և կատարել տալու։
Դիմում նոր արբիտրաժային հայցով՝ վնասների փոխհատուցման համար
Եթե որոշումը չկատարվի՝ կարելի է նոր դատական/արբիտրաժային գործընթաց սկսել՝ պահանջելով լրացուցիչ վնասներ վճիռը չկատարելու հիմքով։
Օրինակ
Ռուսաստանի դեմ մի քանի գործերով, միջազգային ընկերություններ վճիռը ի կատար չեն հասցրել Ռուսաստանի տարածքում, սակայն հաջողությամբ կիրառել են Նյու Յորքի կոնվենցիան՝ Ռուսաստանից դուրս գտնվող ակտիվների նկատմամբ»,- «Տելեգրամ»-ում մանրամասնել է Պարսյանը։
Հիշեցնենք՝ Սամվել Կարապետյանը միջազգային դատարանում ՀԷՑ-ը պետականացնելու գործով հաղթել ՀՀ կառավարությանը։
ՀՀ կառավարությունն էլ արձագանքել է ՀԷՑ-ը պետականացնելու գործով միջազգային դատարանի որոշմանը՝ հայտարարելով, թե «բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով»։

Что может произойти, если Армения не выполнит решение международного арбитража по делу ЭСА: экономист Сурен Парсян разъясняет
23/07/2025 15:42
По оценке экономиста Сурена Парсяна, в случае неисполнения решения Стокгольмского арбитража или любого другого международного арбитражного суда существует ряд правовых и практических последствий, а также механизмов для принудительного исполнения таких решений.
По его словам, Стокгольмский арбитраж действует как независимый арбитражный орган, решения которого обладают правовой силой, аналогичной решениям национальных судов.
«Решения Стокгольмского арбитража подлежат обязательному исполнению в соответствии с международным правом, в частности на основании Нью-Йоркской конвенции 1958 года, членами которой являются более 170 государств, в том числе и Армения», — отметил Парсян.
Если ответчик отказывается исполнять решение:
• Истец может обратиться в суды той страны, где находятся активы (имущество) ответчика, с целью инициировать исполнительное производство.
Как можно принудить к исполнению международного арбитражного решения?
• С помощью механизма Нью-Йоркской конвенции.
Если активы ответчика расположены в одной из стран — участниц конвенции:
• Подаётся заявление в суд соответствующей страны с просьбой признать и привести решение в исполнение.
• Можно подать новое арбитражное или судебное исковое заявление о возмещении убытков.
Если решение не будет исполнено, можно начать новое судебное или арбитражное разбирательство с требованием дополнительной компенсации за неисполнение решения.
Пример
«По нескольким делам против России международные компании не смогли исполнить решения на территории Российской Федерации, однако успешно применили Нью-Йоркскую конвенцию в отношении активов, находящихся за пределами России», — уточнил Парсян в Telegram.
Напомним, Самвел Карапетян выиграл дело против правительства Армении в международном суде по вопросу национализации компании ЭСА (Электрические сети Армении).
Позже правительство Армении отреагировало на решение международного арбитража, заявив, что «все обязаны руководствоваться также законодательством Республики Армения и международными договорами».