Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը հատեց եզրագիծը. հայտնի են հաղթողները (Լուսանկարներ, Տեսանյութ)
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնն այս ամառ ևս յուրահատուկ հմայք հաղորդեց մայրաքաղաք Երևանին: Շուրջ մեկ շաբաթ համաշխարհային կինոդեմքերն իրենց փորձն ու արվեստը ներկայացրին միջմշակութային փոխգործակցության յուրահատուկ հարթակ դարձած փառատոնում: 22-րդ անգամ կյանքի փիլիսոփայությունն ու հաճելի ժամանցը կինոյի լեզվով համադրվեցին մեկ վայրում: Ցուցադրվեցին մրցութային ֆիլմեր աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Կաննի, Բեռլինի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններից:
Արդեն 14-րդ անգամ հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկեր դարձավ Viva-ն։ Այս հարթակը հերթական անգամ աշխարհում ճանաչելի դարձրեց հայի ստեղծագործականությունն ու արվեստի ոլորտում նոր բարձունքների հասնելու վճռականությունը: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը փառատոնի փակմանը մասնակիցներին դիմեց Սյունիքից:
«Նվիրվածությունը սեփական գործին յուրաքանչյուրիս առաքելությունն է, և դուք էլ անմնացորդ նվիրված եք Ձեր կոչմանը։ Դուք դա անում եք հրաշալի. ստեղծում եք որակյալ բովանդակություն, մենք էլ զարգացնում ու հզորացնում ենք այդ բովանդակությունը մարդկանց հասցնելու ուղիները: Առհասարակ, որևէ փառատոն, բացի իր ծրագրերից, արվեստի աշխարհի մարդկանց թույլ է տալիս բացահայտել այն ժողովրդին ու այն երկիրը, որում անցկացվում է փառատոնը: Որպես սյունեցի մարդ, ով նաև գնահատում է կինոյի աշխարհը, ուզում եմ հավատալ, որ Հայաստանից մեկնելու եք ամենադրական ընկալումներով ու տպավորություններով: Շնորհակալություն Հայաստանում լինելու, փառատոնին մասնակցելու և ձեր գործին նվիրված լինելու համար», - տեսաուղերձում ասել է Արմեն Ավետիսյանը:
«Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի օրերին մեր քաղաքը ևս մեկ անգամ վերածվեց մշակութային խաչմերուկի, որտեղ տարբեր աշխարհամասերից ժամանած կինեմատոգրաֆիստներ, արվեստագետներ, քննադատներ ու հանդիսատես հանդիպեցին մի հարթակի շուրջ՝ կինոյի լեզվով արտահայտելու իրենց մտահոգությունները, հույզերն ու երազանքները։ Մենք հպարտ ենք, որ մրցութային ծրագրերում ընդգրկված ֆիլմերն այս տարի ևս բարձր պահեցին փառատոնի նշաձողը՝ ներկայացնելով ոչ միայն կինեմատոգրաֆիական նորարարություն, այլև սոցիալական ու մշակութային խիզախ մոտեցումներ։ Շնորհակալություն ենք հայտնում մեր միջազգային և տեղական գործընկերներին, ժյուրիի հեղինակավոր կազմին, հյուրերին, մասնակիցներին և, իհարկե, հանդիսատեսին, որոնց հավատարմությունն ու սերն են դարձնում այս փառատոնը հնարավոր։ «Ոսկե ծիրանը» շարունակում է ապացուցել, որ Երևանը կարող է լինել համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի կարևոր հանգույցներից մեկը՝ ներկայացնելով թե՛ միջազգային բարձրակարգ ֆիլմեր, թե՛ հայաստանյան և տարածաշրջանային նոր ձայներ», - նշել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը:
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումն ազդարարվել է Հարություն Խաչատրյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմով: Միջազգային կինոփառատոնին և կայացած մրցանակաբաշխությանն առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ՝ https://gaiff.am/arm։

22-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» пересек финишную черту: объявлены имена победителей
Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» придает особое очарование столице Армении. Почти неделю мировые имена кинематографа делились своим опытом и рассказывали о пройденном ими творческом пути на фестивале, ставшим уникальной площадкой для межкультурного взаимодействия. Уже 22-й год подряд кинофестиваль становится форумом для тех, кто желает постичь философию жизни и приятно провести время. В конкурсной программе были представлены отмеченные на самых престижных кинофестивалях картины из разных стран мира, в том числе на Каннском, Берлинском и других кинофестивалях.
Компания Viva уже в 14-й раз стала генеральным партнером престижного кинофестиваля, становящегося платформой для представления творческого потенциала Армении и армянских авторов на мировом уровне. На закрытии фестиваля генеральный директор Viva Армен Аветисян, находящийся в эти дни в Сюнике, обратился к участникам с видеообращением.
«Преданность своему делу – есть миссия каждого, и вы без остатка посвящаете себя своему призванию. Вы создаете качественный контент, а мы развиваем и совершенствуем способы его донесения до людей. В целом любой фестиваль, помимо своей программы, дает возможность людям из мира искусства познакомиться с народом и со страной, в которой проходит фестиваль. Мне, как человеку родом из Сюника, который также ценит кинематограф, хочется верить, что вы уедете из Армении с самыми позитивными впечатлениями. Спасибо за то, что вы приехали в Армению, приняли участие в фестивале и столь преданы своему делу», — сказал Армен Аветисян в видеообращении.
«В дни проведения Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” наш город вновь стал культурным перекрестком, где кинематографисты, артисты, критики и зрители из разных уголков мира собрались под одной крышей, чтобы выразить свои переживания, эмоции и мечты языком кино. Мы гордимся тем, что фильмы, представленные в конкурсных программах в этом году, вновь поддержали высокую планку фестиваля, продемонстрировав не только кинематографические новации, но и смелые социальные и культурные подходы. Благодарим наших международных и местных партнеров, авторитетный состав жюри, гостей, участников и, конечно же, зрителей: именно их преданность и любовь делают этот фестиваль возможным. “Золотой абрикос” продолжает доказывать, что Ереван может быть одним из ключевых центров мирового кинематографа, представляя как высококлассные международные фильмы, так и новые имена из Армении и региона», — отметил художественный руководитель и директор фестиваля Карен Аветисян.
На официальном закрытии фестиваля был показан фильм Арутюна Хачатряна «Последняя станция». Подробнее о международном кинофестивале и церемонии награждения можно узнать по ссылке https://gaiff.am/