Միքայել սրբազանի պաշտպանները դատախազին միջնորդություն են ներկայացրել խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու վերաբերյալ
Միքայել սրբազանի պաշտպանները դատախազին միջնորդություն են ներկայացրել խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու վերաբերյալ, այդ մասին պաշտպանական թիմը հայտարարություն է տարածել։
«Այսօր՝ 2025թ. հուլիսի 24-ին, Միքայել Սրբազանի պաշտպանները դատախազին միջնորդել են՝
1) թիվ 58217725 քրեական վարույթով քրեական վարույթով մեղադրյալ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը վերացնել.
2) վերացնելու անհնարինության դեպքում՝ փոխել կիրառված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոցով կամ դրանց համակցությամբ:
Միջնորդության մեջ ներկայացվել են մասնավորապես հետևյալ հիմնավորումները.
«….
2025 թվականի հուլիսի 23-ին ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Վ. Մխիթարյանի կողմից ծանուցվել ենք, որ Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանի կողմից իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվում է: Հրավիրվել ենք 2025 թվականի հուլիսի 24-ին վարույթի նյութերին ծանոթանալու:
Հարկ է նշել, որ դատարանի որոշմամբ կալանավորումը պայմանավորված էր երկու հիմքով՝ խոչընդոտելու և հանցանք կատարելու:
Չխորանալով դրանց հիմնավորվածության մեջ՝ հարկ է արձանագրել, որ նախաքննության ավարտման փաստի ուժով արդեն կարելի է պնդել, որ վարույթի ընթացքին խոչընդոտելու ռիսկը հասցված է նվազագույնի, իսկ իրատեսական դաշտում՝ այն ի սկզբանե զրոյական էր: Այժմ, նախաքննական մարմինը գտել է, որ անխոչընդոտ հավաքել է այն բոլոր հնարավոր ապացույցները, որոնց հիման վրա քննիչի կարծիքով մեծապես հավանական է մեղադրանքի հաստատումը:
Հետևաբար քրեական վարույթի շրջանակներում ապացույցներ հավաքելու կամ բացահայտումներ անելու գործընթացն ինքնին ավարտվելով՝ ավարտվել է նաև դրանց խոչընդոտելու ռիսկի դրսևորման հնարավորությունը: Այս մասով կալանքը կիրառելու անհրաժեշտությունը հիմնավորող այս հիմքը վերացել է:
Մյուս հիմքը վերաբերում էր նոր հանցանք կատարելուն, այնսինքն՝ կրկին «կոչեր հնչեցնելու հնարավորությանը»:
Այստեղ հարկ է նշել, որ ի սկզբանե այս հիմքի համար կալանքը հանդիսացել է ոչ պիտանի միջոց, քանի որ բանտի պատերով խոսք բացառել հնարավոր չէ: Դրա լավագույն ապացույցը Սրբազանի կողմից կալանավորված վիճակում մինչ այժմ տարաբնույթ հայտարարություններ անելն էր, որը ցույց է տալիս և ապացուցում, որ եթե իրականում նման ցանկություն լինի, ապա դրան խոչընդոտող որևէ հանգամանք առկա չէ, ուստի կալանքն այս իմաստով քրեադատավարական խնդիր չի լուծում, այլ դառնում է աննպատակ և ակամա վերածվում է ազատ խոսքի համար պատժի: Գտնում ենք, որ արդեն միայն այս վերացական հիմքով կալանքի կիրառման անհրաժեշտությունը նույնպես վերացել է:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 117-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն. «Մինչդատական վարույթում դատարանի կիրառած խափանման միջոցը կարող է փոխել կամ վերացնել հսկող դատախազը(…)»:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 18-րդ հոդվածը սահմանում է.
«1. Վարույթի ընթացքում անձի նկատմամբ հարկադրանքի միջոցները կարող են կիրառվել ոչ այլ կերպ, քան սույն օրենսգրքով սահմանված հիմքերով և կարգով: Վարույթի ընթացքում անձին ազատությունից զրկելը չպետք է պատժի նպատակ հետապնդի:
2. Վարույթն իրականացնող մարմինն անձի նկատմամբ հարկադրանքի միջոց ընտրելիս առաջնորդվում է նվազագույնի սկզբունքով։ Արգելվում է անձի նկատմամբ ընտրել ավելի խիստ հարկադրանքի միջոց, քան այն, որով քրեական վարույթի ընթացքում հնարավոր կլինի ապահովել անձի օրինական վարքագիծը։
3. Դատարանը, դատախազը, քննիչը, հետաքննության մարմինը իրենց իրավասության սահմաններում պարտավոր են անհապաղ ազատ արձակել ազատությունից ապօրինի կամ անհիմն զրկված յուրաքանչյուր անձի:
4. Անձին կալանավորելը, կալանքի ժամկետը երկարաձգելը, բժշկական հաստատությունում հարկադրաբար տեղավորելը թույլատրվում են միայն դատարանի որոշմամբ` այն դեպքում, երբ անձի օրինական վարքագիծը չի կարող երաշխավորվել հարկադրանքի այլ միջոցներով:»:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 116-րդ հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է. «Խափանման միջոցի տեսակն ընտրելիս հաշվի են առնվում մեղադրյալի օրինական վարքագիծն ապահովող և դրան խոչընդոտող բոլոր հնարավոր հանգամանքները:»:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է. «Կալանքը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումն անբավարար է սույն օրենսգրքի 116-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջների կատարումն ապահովելու համար:»:
Գտնում ենք, որ վերոնշյալը բավարար է, որպեսզի փաստվի, որ վերացել են մեր պաշտպանյալին կալանքի տակ պահելու թե՛ հիմքերը, թե՛ անհրաժեշտությունը, ուստի դատախազը կարող է վերացնել կամ փոփոխել դատարանի կողմից ընտրված կալանքը:
Միևնույն ժամանակ, տեսականորեն հնարավոր նվազագույն ռիսկերը կարելի է ապահովել այլընտրանքային խափանման միջոցներով՝ առաջնորդվելով նվազագույնի սկզբունքով: Այս իմաստով պատրաստակամություն կա թե գրավի, թե մնացած միջոցների, այդ թվում՝ համակցված կիրառման:
Գտնում ենք, որ առանցքային պետք է լինի այն գիտակցումը, որ կալանավորման հիմքերն ու անհրաժեշտությունը աներկբա վերացած են, ուստի արդեն յուրաքանչյուր ավել րոպե կալանքի տակ գտնվելը չի լուծելու խափանման միջոցին բնորոշ քրեադատավարական խնդիր: ......»», - նշված է հայտարարությում:

Адвокаты архиепископа Микаела Аджапахяна подали прокурору ходатайство об отмене или изменении меры пресечения
Адвокаты архиепископа Микаела Аджапахяна подали прокурору ходатайство об отмене или изменении меры пресечения, о чём команда защиты распространила заявление.
«Сегодня, 24 июля 2025 года, адвокаты архиепископа Микаела Аджапахяна обратились к прокурору с ходатайством:
отменить меру заключения под стражу, применённую в отношении обвиняемого в уголовном производстве № 58217725 — Его Высокопреосвященства, архиепископа Отца Микаела Аджапахяна;
в случае невозможности отмены — заменить меру заключения под стражу альтернативной мерой пресечения или их сочетанием.
В ходатайстве приведены, в частности, следующие обоснования.
«….
23 июля 2025 года заместитель начальника Управления расследования преступлений общего и характера и преступлений против избирательных прав Следственного управления Следственного комитета РА В. Мхитарян уведомил нас, что предварительное расследование уголовного производства, возбужденного по факту публичных призывов Микаела (Геворга) Арташесовича Аджапахяна к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя, завершается. Нас пригласили 24 июля 2025 года ознакомиться с материалами дела.
Следует отметить, что мера заключения под стражу была избрана судом на основании двух причин — риска воспрепятствования производству и риска совершения нового преступления.
Не вдаваясь в обоснованность этих причин, необходимо констатировать, что по факту завершения предварительного расследования можно утверждать, что риск воспрепятствования расследованию сведен к минимуму, а в реальности — изначально был равен нулю. В настоящее время следственные органы считают, что собраны все возможные доказательства, на основании которых обвинение с большой степенью вероятности будет подтверждено.
Следовательно, с завершением сбора доказательств и раскрытия обстоятельств дела исчезла и возможность проявления риска воспрепятствования делу, что лишает оснований для применения меры заключения под стражу по этому пункту.
Вторая причина касалась риска совершения нового преступления, то есть возможности повторных «призывов».
Здесь важно отметить, что с самого начала мера заключения под стражу по этому основанию была неэффективной, так как невозможно запретить слова за решёткой. Лучшим подтверждением этого являются многочисленные заявления, сделанные архиепископом Микаелом в условиях заключения, что доказывает: если есть желание, препятствий для выражения мнения нет, и мера заключения под стражу не решает задачи уголовного производства, а фактически превращается в наказание за свободу слова. Мы считаем, что уже только на этом абстрактном основании необходимость содержания под стражей также отпала.
Согласно части 2 статьи 117 Уголовно-процессуального кодекса РА: «До суда меру пресечения, избранную судом, может изменить или отменить прокурор (…)».
Статья 18 Уголовно-процессуального кодекса РА предусматривает:
«1. В ходе производства меры принуждения могут применяться только на основаниях и в порядке, предусмотренных настоящим Кодексом. Лишение свободы не должно преследовать цель наказания.
- Орган, осуществляющий производство, при выборе меры принуждения руководствуется принципом минимальности. Запрещается выбирать меру принуждения, более строгую, чем необходимая для обеспечения законного поведения лица в ходе уголовного производства.
Суд, прокурор, следователь, орган дознания обязаны безотлагательно освободить из-под стражи каждого незаконно или необоснованно задержанного.
Заключение под стражу, продление срока содержания под стражей, принудительное помещение в медицинское учреждение допускаются только по решению суда, если законное поведение лица не может быть обеспечено иными мерами принуждения».
Часть 3 статьи 116 УПК РА гласит: «При выборе меры пресечения учитываются все обстоятельства, обеспечивающие или препятствующие законному поведению обвиняемого».
Часть 2 статьи 118 УПК РА устанавливает: «Заключение под стражу может применяться только в случае, если применение альтернативных мер пресечения недостаточно для выполнения требований части 2 статьи 116 настоящего Кодекса».
Мы считаем, что изложенного достаточно, чтобы констатировать отсутствие оснований и необходимости содержания нашего подзащитного под стражей, и, следовательно, прокурор может отменить или изменить меру заключения, избранную судом.
В то же время минимальные риски, теоретически возможные, могут быть обеспечены альтернативными мерами пресечения с учётом принципа минимальности. В этой связи имеется готовность применить залог и другие меры, включая их сочетание.
Мы считаем, что ключевым должно быть осознание того, что основания и необходимость содержания под стражей безусловно отпали, и, следовательно, каждое лишнее мгновение нахождения под арестом больше не решает ни одной из уголовно-процессуальных задач, присущих мере пресечения...» — говорится в заявлении.