Չիրականացնել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինների անդամների փոփոխություն, չփոխել ՀԷՑ-ի կանոնադրությունը. ինչ է պահանջել արտակարգ իրավիճակների արբիտր Պատրիկ Լինդֆորսը Հայաստանից՝ ՀԷՑ-ի գործով. «Հետք»
«Հետք»-ի տրամադրության տակ է 2025թ. հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի հրատապ գործով որոշումը ՀԷՑ-ի գործով: Հրատապ միջոցներ կիրառելով՝ Արբիտրը պահանջել է Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸի ակտիվները բռնագրավել:
Մասնավորապես՝ արտակարգ իրավիճակների արբիտր Պատրիկ Լինդֆորսը (Patrik Lindfors) Հայաստանի Հանրապետությունից պահանջել է՝
- Չիրականացնել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինների անդամների փոփոխություն։
- Չփոխել ՀԷՑ-ի կանոնադրությունը։
- Չնշանակել ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ, կամ եթե նշանակվել է՝ նրան չլիազորել գործել որպես ՀԷՑ-ի գործադիր մարմին։
- Չեղյալ չհամարել ՀԷՑ-ի լիցենզիաները։
- Չհայտարարել և չկազմակերպել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի աճուրդներ։
- Չբռնագրավել կամ չօտարել ՀԷՑ-ի ակտիվները։
- Որեւէ այլ ձեւով չսահմանափակել ՀԷՑ-ի կանոնավոր գործունեությունը:
Նշենք, որ Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային դատարան դիմել են «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդ»-ը, «Տաշիր» Գրուպ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը, կինը՝ Էթերի Կարապետյանը, որդին՝ Սարգիս Կարապետյանը և եղբայրը՝ Կարեն Կարապետյանը:
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 31.8%-ի իրական շահառուն Սամվել Կարապետյանն է, 29%-ինը՝ Սարգիս Կարապետյանը: Մասնակցության շղթայում «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերությունը, որը գրանցված է Կիպրոսում, ևս ներգրավված է, այդ իսկ պատճառով վերջինս ևս դիմել է արբիտրաժային դատարան:
Հրատապ որոշման համաձայն՝ արտակարգ իրավիճակների արբիտր Պատրիկ Լինդֆորսի վարձատրությունը կազմում է 16 000 եվրո՝ գումարած 25,5% ԱԱՀ։ Իսկ Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի վճարը 4 000 եվրո է՝ գումարած 25% ԱԱՀ։
Արբիտրաժային դատարանից դիմողները պահանջել էին նաեւ որոշում կայացնել Սամվել Կարապետյանին կալանքից ազատելու վերաբերյալ, սակայն այդ պահանջը մերժվել է:

Не проводить изменения в составе органов управления «ЭСА», не менять устав «ЭСА» — требования чрезвычайного арбитра Патрика Линдфорса к Армении в деле «Электрических сетей Армении»: «Этк»
24/07/2025 13:36
В распоряжении новостного сайта «Этк» имеется решение арбитражного института Торговой палаты Стокгольма по делу компании «Эектрические сети Армении» (ЭСА) от 22 июля 2025 года.
Чрезвычайный арбитр Патрик Линдфорс (Patrik Lindfors) потребовал от Республики Армения воздержаться от следующих действий:
• Не производить изменения в составе органов управления «ЭСА»;
• Не вносить изменения в устав «ЭСА»;
• Не назначать временного управляющего «ЭСА», а в случае его назначения — не наделять его полномочиями исполнительного органа;
• Не аннулировать лицензии «ЭСА»;
• Не объявлять и не организовывать аукционы по продаже акций «ЭСА»;
• Не конфисковывать и не отчуждать активы «ЭСА»;
• Не ограничивать каким-либо иным образом обычную деятельность «ЭСА».
Инициаторами обращения в арбитражный суд стали компании «Liormand Holdings Limited», собственник группы «Ташир» Самвел Карапетян, а также его жена Этери Карапетян, сын Саргис Карапетян и брат Карен Карапетян.
Фактическим владельцем 31,8% доли ООО «Электрические сети Армении» является Самвел Карапетян, а 29% принадлежит его сыну Саргису Карапетяну. В цепочке участия также задействована компания «Liormand Holdings Limited», зарегистрированная на Кипре, которая также подала иск в арбитраж.
Размер гонорара чрезвычайного арбитра Патрика Линдфорса 16 000 евро плюс 25,5% НДС. Размер гонорара арбитражного института Торговой палаты Стокгольма — 4 000 евро плюс 25% НДС.
Отмечается, что истцы также требовали, чтобы арбитражный суд принял решение об освобождении Самвела Карапетяна из-под ареста, однако этот запрос был отклонён.
Подробности — у первоисточника.