Իսրայելը ոնց որ թե մոտ մեկուկես ամիս ժամանակ ունի, որպեսզի «Զանգեզուրի միջանցք»-ի հարց լուծի. Արթուր Դանիելյան
«Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը գրել է.
«Օրերս ԱՄՆ կոնգրեսի ղեկավար Մայք Ջոնսոնը ստիպված է եղել իմպերատիվ կարգով դադարեցնել Կոնգրեսի աշխատանքները և պատվիրակներին վաղաժամ արձակուրդ ուղղարկել մինչև սեպտեմբեր: Պատճառն այն էր, որ մի շարք հանրապետականներ դեմոկրատների հետ մեկտեղ ցանկանում էին որոշում ընդունել, որը կպարտադրեր գործադիրին հրապարակել Ջեֆրի Էպստեյնի գործին վերաբերվող փաստեր: Գործադիրը, Թրամփի մեծ ջանքերի շնորհիվ, դեռևս հրաժարվում է այդ ամենը հրապարակել:
Թրամփի գլխավոր թիմակիցներն արդեն բացահայտ մեջքից հարվածում են իրենց երբեմնի առաջնորդին: Իլոն Մասկը, Թաքեր Քարլսոնը և նույնիսկ Թրամփի նախկին շտաբի պետ Սթիվ Բենոնը հրապարակավ պնդել են, որ Էպստեյնը ոչ թե պարզապես մեծահարուստ մանկապիղծ էր, այլ իսրայելական Մոսադի գործակալ, ում հատուկ աճեցրել են, միլիարդատիրոջ առասպել ստեղծել նրա շուրջ, որպեսզի նա ամերիկյան էլիտաների շրջանակներում հետախուզական և լոբիստական գործունեությամբ զբաղվի: Սա են պնդում Թրամփի երբեմնի ամենակարևոր դաշնակիցները, ինչն էլ ավելի ուշագրավ է, եթե հաշվի առնենք, որ պարզվել է նաև, որ Թրամփը շատ մտերիմ է եղել Էպստեյնի հետ և այդ ազդեցության գոտում է եղել ու ըստ ամենայնի կա:
Թրամփի մեկ այլ երբեմնի աջակից` Քենդիս Օուենսը, հաղորդում է եթեր տվել, որտեղ բացահայտել է, թե ինչպես է Իսրայելը կեղծել հրեաների ցեղասպանության մասին ահասարսուռ պատմությունները, և որ օրինակ մի հոլոքոստով անցած գրող, ով իր հուշերի համար նոբելյան մրցանակ է ստացել, իրականում ոչ մի աղերս չի ունեցել հոլոքոստի հետ ու իր սարսափելի հուշերն էլ ամբողջովին կեղծ են: Թե Նոբելյան մրցանակի, թե այս կեղծիքների տիրաժավորման այլ մարտավարությունների հիմնական պատասխանատուն Ջեֆրի Էպստեյնի աներ հայրիկ Ռոբերտ Մաքսվելն է: Քենդիսն իմիջայլոց իմ աջքը «ծակեց», երբ ԱՄՆ հեռուստատեսությամբ հայտարարեց, որ Գազայում և Արցախում ցեղասպանություն է տեղի ունենում:
Թաքեր Քարլսոնն իր հաղորդման ընթացքում բացահայտել է այն փաստը, որ «միլիարդատեր» Ջեֆրի Էպստեյնին, ով նույնիսկ բարձրագույն կրթություն չուներ, 1974 թվականին գործի են դասավորել ԱՄՆ լավագույն դպրոցներից մեկում՝ Դալթոնում, որպես մաթեմատիկայի դասատու, որտեղ նա «աշխատել» է ԱՄՆ էլիտայի երեխաների հետ: Հիշյալ դպրոցի տնօրենը ազգությամբ հրեա` Դոնալդ Բարրը, ով ժամանակին CIA-ի նախահայրերից էր և պատասխանատու էր «Morale Operations» (այսինքն՝ դեզինֆորմացիայի տարածում և գործակալների հավաքագրում) վարչության համար: Բացահայտվել է, որ միլիարդատեր «դառնալուց» հետո Էպստեյնը սերտորեն համագործակցել է ֆունդամենտալ ֆիզիկայով զբաղվող մի շարք գիտնականների հետ` Դոնալդ Բարրի որդի Ստեֆան Բարրի միջոցով: Իսկ երբ 2019 թվականին Էպստեյնին որոշեցին խուրդել, նրան ձերբակալելով ու արագ սպանելով բերդի խցում, այդ պահին Թրամփի գլխավոր դատախազն էր Դոնալդ Բարրի մյուս որդին՝ Ուիլլիամ Բարրը:
Այս ամենի ֆոնին` իսրայելական ամրոց համարվող Նյու-Յորքում քաղապետի ընտրությունների փրայմերիզում հաղթել է ազգությամբ մի հնդիկ, ով պդնում է, որ Իսրայելը ցեղասպանություն է իրագործում: Զոհրան Մամադանի անունով ուգանդացի այս հնդիկը նաև շիա մահմեդական է:
Հիշյալ բացահայտումներն ու բազմաթիվ այլ փաստերը անշուշտ ամերիկյան էլիտաների կողմից կազմակերպված արտահոսքեր են: Այս ամենը վաղուց էր հայտնի, բայց հասու չէր լայն շերտերին: Տեղեկատվական այս ցունամին կանգնեցնելու համար Կոնգրեսը ժամանակից շուտ ցրելով` Թրամփն Իսրայելին մոտ մեկ ու կես ամիս ժամանակ է տվել իրավիճակին լուծում գտնելու ու թեմաները «փակելու» համար:
Եթե Իսրայելին չհաջողվի լեզու գտնել իր հակառակորդների հետ ԱՄՆ-ի ներսում, ապա մինչև սեպտեմբեր նրանք պետք է անպայման լուծեն Իրանի շրջափակման և լայնամասշտաբ պատերազմ հրահրելու հարցը: Հետևաբար, «Զանգեզուրի միջանցք»-ի հարցը դառնում է գերկարևոր:
Սա է պատճառը, որ Փաշինյանը, իրան մեջտեղից ճղելով, փորձում է տեղեկատվական դեզինֆորմացիաներ և ապակողմնորոշումներ ստեղել` ի դեմս ահաբեկիչների, քեռակինների և այլնի... Իրենց պետք է, որ միջանցքի հարցը ոչ մի դեպքում հանրային օրակարգ չմտնի:
Եթե ուզում եք սրանց դեմ պայքարել, պետք է սկսեք իրենց թելադրած շինծու մարտերից հեռու մնալ, որպեսզի տեսնեք իրականը... Էս մարդիկ հազարավոր տղերքի փուռը տվին` զուտ քաղաքական հաշվարկներից ելնելով, մի քանի տասնյակ բանտարկյալն ինչ ա, որ չբռնեն` զուտ տեղեկատվական մշուշ ստեղծելու համար: Ընդ որում, այդ մշուշն էլ զուտ «նա վսյակիյ» են անում... հարցը դեռ օդում է կախված»։

У Израиля, похоже, остаётся около полутора месяцев, чтобы решить вопрос «Зангезурского коридора» — Артур Даниелян
25/07/2025 11:02
Учредитель ОО «Адекват» Артур Даниелян пишет:
«На днях спикер Палаты представителей Конгресса США Майк Джонсон был вынужден в экстренном порядке прекратить работу Конгресса и отправить делегатов на преждевременный отпуск до сентября. Причиной стало то, что ряд республиканцев, совместно с демократами, намеревались принять решение, обязывающее исполнительную власть обнародовать материалы по делу Джеффри Эпштейна. Администрация США, во многом благодаря усилиям Трампа, продолжает отказываться от публикации этих материалов.
Ранее близкие соратники Трампа — Илон Маск, Такер Карлсон и даже бывший глава его штаба Стив Бэннон — публично заявили, что Эпштейн был не просто богатым педофилом, а агентом израильского «Моссада». По их словам, вокруг него искусственно выстраивался имидж миллиардера с целью внедрения в американские элитные круги и ведения разведывательной и лоббистской деятельности. Особенно примечательно это выглядит на фоне информации о давней близости Трампа и Эпштейна.
Другая сторонница Трампа, Кэндис Оуэнс, в эфире одного из своих выпусков рассказала, как Израиль фальсифицировал ужасающие истории о геноциде евреев, и что, например, писатель, переживший Холокост и получивший Нобелевскую премию за свои мемуары, на самом деле не имел никакого отношения к Холокосту, а его ужасающие мемуары являются абсолютной ложью. Основным организатором подобных манипуляций Оуэнс называет Роберта Максвелла — тестя Джеффри Эпштейна.
По словам Артура Даниеляна, в одном из своих эфиров Такер Карлсон сообщил, что Джейфри Эпштейн, не имея даже высшего образования, в 1974 году был принят на работу преподавателем математики в одну из престижнейших частных школ США — Dalton School, где работал с детьми представителей американской элиты. Тогдашний директор школы — Дональд Барр, еврейского происхождения — ранее занимал руководящие посты в ЦРУ и возглавлял подразделение "Morale Operations", занимавшееся распространением дезинформации и вербовкой агентов.
Позднее, став миллиардером, Эпштейн якобы наладил тесные связи с рядом физиков-теоретиков через сына Дональда Барра — Стефана Барра. А в 2019 году, когда Эпштейна арестовали и вскоре он погиб в тюремной камере, пост министра юстиции США занимал другой сын Дональда Барра — Уильям Барр.
На этом фоне, подчёркивает Даниелян, в Нью-Йорке, традиционно считающемся "израильским оплотом", на праймериз мэра побеждает уроженец Уганды индийского происхождения, шиит-мусульманин Зохран Мамдани, который публично обвиняет Израиль в совершении геноцида.
По мнению автора, эти и другие факты не являются случайными утечками — это координированные «сливы» внутри американской элиты. Многое из этого ранее было известно, но не распространялось в широких кругах. По мнению Даниеляна, досрочное закрытие Конгресса — это попытка временно остановить информационное "цунами".
«Таким образом, — пишет он, — Трамп дал Израилю около полутора месяцев на то, чтобы найти решение, "закрыть" тему и выйти из ситуации. Если Израиль не сможет договориться со своими противниками внутри США, то к сентябрю ему придется срочно решать вопрос о блокировании Ирана и провоцировании полномасштабной войны. В этом контексте вопрос Зангезурского коридора становится критически важным».
Автор считает, что именно по этой причине премьер-министр Армении Никол Пашинян предпринимает попытки отвлечь внимание общества, создавая дезинформационные волны — с привлечением тем о «террористах», «дядях» и прочем.
«Им важно любой ценой не допустить, чтобы вопрос коридора стал частью общественной повестки. А если мы хотим бороться с ними, нам нужно отказаться от участия в навязанных и искусственно созданных конфликтах — чтобы увидеть, где на самом деле проходит линия фронта», — пишет Даниелян.
Он завершает текст следующим:
«Эти люди уже пожертвовали тысячами наших ребят из политических расчётов. Что им стоит посадить пару десятков человек, чтобы создать необходимый информационный туман? Причём этот туман подаётся под видом "наведения порядка". А сам главный вопрос — всё ещё висит в воздухе».