BOLD LLC ընկերությունում տեղի է ունեցել Հայաստանից 382 անձի տվյալների արտահոսք
BOLD LLC (Bold.com- հնարավորություն է տալիս ստեղծել ռեզյումեներ) ընկերությունում տեղի է ունեցել տվյալների արտահոսք, որի մասին ընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությանը։
«Արտահոսքը տեղի է ունեցել 2023 թվականի մարտի 10-ին, սակայն հայտնաբերվել է միայն 2025 թվականի հուլիսի 12-ին։ Արտահոսած տվյալները ներառում են օգտատերերի կողմից հարթակում ստեղծված և պահված ռեզյումեները։
Ըստ ընկերության տրամադրած տեղեկատվության՝ դրանք ստատիկ ֆայլեր են, որոնք մուտք չեն ապահովում օգտատերերի հաշիվներին կամ մուտքի հավատարմագրերին։
Ռեզյումեների բովանդակությունը կարող է պարունակել ինչպես հիմնական նույնացուցիչներ, այնպես էլ լրացուցիչ անձնական տվյալներ՝ կոնտակտային տվյալներ, աշխատանքային փորձ, կրթություն և այլն։ Ըստ ընկերության նամակի՝ արտահոսած տվյալները վերաբերում են Հայաստանից 382 անձի։
Խորհուրդ ենք տալիս․
Վերանայել նշված հարթակում պահվող տեղեկությունները,
Զգուշանալ հնարավոր ինքնության գողության կամ տվյալների չարաշահման փորձերից»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Персональные данные 382 армянских пользователей "утекли" с платформы по созданию резюме Bold.com
Компания BOLD, предоставляющая возможность создания резюме на своем сайте - Bold.com, сообщила об "утечке" данных 382 граждан Армении.
Как сообщает армянское Агентство по защите персональных данных, в компании BOLD произошла утечка данных, о чем компания официально уведомила.
Утечка произошла 10 марта 2023 года, однако была обнаружена только 12 июля 2025 года. "Утекшие" данные включают резюме, созданные и сохраненные пользователями на платформе. По информации, предоставленной компанией, это статические файлы, которые не дают доступа к аккаунтам пользователей или их учетным данным.
Содержание резюме может включать как основные идентификаторы, так и дополнительные персональные данные — контактную информацию, трудовой опыт, образование и т.д.
В Агентстве рекомендовали пересмотреть информацию, хранящуюся на указанной платформе и быть осторожными в случае возможных попыток кражи личности или злоупотребления персональными данными.