Ո՞վ պետք է բարձրացնի բռնազավթած տարածքներում տեղավորված ադրբեջանցիների դուրսբերման հարցը․ գործող կառավարիչը լռում է
Բաքվից ու Երևանից փոխադարձ «կառուցողական» ուղերձների ներքո Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, որ ՀՀ-ն որպես նախապայման պետք է փոխի Սահմանադրությունը, իսկ զուգահեռ առաջ է հրում, այսպես կոչված, 300 հազար փախստականների ՀՀ վերադարձի հարցը, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարումը մասին դեռ խոսում, որովհետև կառավարության շենքից այդ թեմայով պատրաստակամություն եղել է:
Իսկ ո՞վ պետք է բարձրացնի ու բանակցություններում շոշափի 2021-23 թթ.-ի ընթացքում Ադրբեջանի բռնազավթած և ներկայումս այդ տարածքներում ամուր տեղավորված ադրբեջանցիների դուրս բերման հարցը:
Միանգամից 3 մարզերի ուղղությամբ ադրբեջանական փուլային հարձակումների հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին, մեծ տարածքներ անցան ադրբեջանական վերահսկողության տակ, իսկ Ադրբեջանը ռազմավարական առավելություն ստացավ:
Գործող կառավարիչը, բնականաբար, լռում է, որովհետև ողջ ժամանակը կենտրոնացրել է սեփական ժողովրդի դեմ պատերազմ մղելու և ադրբեջանական ցանկությունները կատարելու վրա»:

Кто должен поднять вопрос о выводе азербайджанцев, устроившихся на оккупированных территориях? действующий управленец молчит
28/07/2025 10:37
Под прикрытием взаимных «конструктивных» посланий из Баку и Еревана Азербайджан продолжает настаивать, что Армения должна изменить Конституцию как предварительное условие, а параллельно продвигает вопрос возвращения так называемых 300 тысяч «беженцев» в Республику Армения, — написал депутат НС Тигран Абрамян.
«О роспуске Минской группы ОБСЕ пока не говорю, ведь из здания правительства уже звучали сигналы о готовности к этому.
А кто должен поднять и затронуть в переговорах вопрос о выводе азербайджанцев, которые прочно устроились на территориях, оккупированных Азербайджаном в 2021–2023 годах?
В результате поэтапных наступлений Азербайджана сразу в трёх направлениях погибли сотни людей, значительные территории перешли под азербайджанский контроль, а Азербайджан получил стратегическое преимущество.
Действующий управленец, разумеется, молчит, потому что всё своё время сосредоточил на ведении войны против собственного народа и выполнении азербайджанских пожеланий».